loading
close
SON DAKİKALAR

Antalya Büyükşehir Belediyesi dijital tarım sistemine geçiş çalışmalarına başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi dijital tarım sistemine geçiş çalışmalarına başladı
Tarih: 17.04.2021 - 13:28
Kategori: Yurt

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı’da örtü altı seracılık ve meyve bahçelerinde akıllı tarım uygulamalarının bir parçası olan dijital tarımsal takip amaçlı kablosuz uzaktan izleme sitemini faaliyete geçirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı’da örtü altı seracılık ve meyve bahçelerinde akıllı tarım uygulamalarının bir parçası olan Dijital Tarımsal Takip Amaçlı Kablosuz Uzaktan İzleme Sitemini faaliyete geçirdi. 

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal verimliliğini arttırmak amacıyla örtü altı tarımda kullanılan son teknolojik imkanları kırsal bölgelerdeki çiftçilerle buluşturarak, modern tarım uygulamalarına öncülük ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Elmalı'da akıllı tarım uygulamasını başlatarak üreticilerin yüzünü güldürdü. Pilot bölge olarak seçilen Elmalı ilçesi Çukurelma Mahallesi'nde örtü altı seracılık ve meyve bahçelerine kurulan Dijital Tarımsal Takip Amaçlı Kablosuz Uzaktan İzleme Sisteminden ilk veriler alınmaya başlandı.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Seda Özel, akıllı tarım projesi kapsamında Çukurelma’da daha önce etüt gerçekleştirdikleri seralarda uygulama aşamasına geçtiklerini belirterek, gerekli cihazların kurulumunu tamamladıklarını söyledi. Özel, seralardan elde edilen verileri Antalya’daki merkezden takip edebildiklerini kaydederek, hem ilkbahar geç donları ile ilgili hem de bitkilerin nem ve su ihtiyacı ile ilgili gerekli incelemeleri yapabildiklerini anlattı.

Toprak nemi ve sera içerisindeki hava durumunu kontrol edebildiklerini aktaran Seda Özel, “Çiftçilerimiz gerekli uyarıları kendi cep telefonlarına indirebilecekleri uygulama üzerinden takip edebiliyor. Her çiftçimiz kendi serası ile ilgili bilgileri görebiliyorken biz de bağlantısını tamamladığımız bütün çiftçilerimizin verilerini takip edebiliyoruz. İlerleyen günlerde bu sistem geliştirilerek uzaktan algılama yöntemiyle çiftçimize her türlü teknik desteği verebileceğiz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Muhittin Böcek sosyal medya hesabından akıllı tarımla uygulaması ile ilgili paylaşımda bulundu. Muhittin Böcek paylaşımında şu ifadeleri paylaştı: 

"Milli ekonominin temeli tarımdır. " #MustafaKemalAtatürk Elmalı'da dijital tarım sistemine geçiş çalışmalarına başladık. Çiftçilerimizin meydana gelecek doğal afetlere karşı zamanında müdahale etmesini sağlayacak projemiz hayırlı ve uğurlu olsun"
 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları