loading
close
SON DAKİKALAR

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Artabel Gölleri Tabiat Parkı
Tarih: 12.02.2012 - 15:50
Kategori: Seyahat

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde, Abdal Musa Tepesi eteklerinde yer alan Artabel Gölleri Tabiat Parkı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Gümüşhane'nin 3 bin 331 metre ile en yüksek noktası Abdal Musa Tepesi'nin eteklerinde yer alan ve Türkiye'deki sayılı milli parklardan olan Artabel Gölleri Tabiat Parkı'na, Gümüşhane-Trabzon karayolunun İkisu-Şiran yol ayrımından İnkılap ve Gülaçar köyü güzergahı takip edilerek gidiliyor.

Kent merkezine 60 kilometre mesafede, Torul'a bağlı Gülaçar köyünden geçen Artabel deresi çevresinde volkanik aktiviteler sonucu oluşmuş 7 krater gölünün de yer aldığı, eşsiz doğal güzellikleri barındıran Artabel Gölleri Tabiat Parkı yazın olduğu kadar sonbaharda da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Çok sayıda yaban hayvanına da ev sahipliği yapan milli park, yazın büründüğü yeşil örtüden sonbaharda yüksek rakımın da etkisiyle yavaş yavaş sıyrılıyor. Hava sıcaklığının özellikle geceleri sıfırın altına düştüğü milli parkta krater gölleri, gölleri besleyen dereler ve şelalelerin kısmen donması farklı güzellikleri ortaya çıkarıyor. Hem doğayla baş başa vakit geçirmek hem de milli parkın sonbaharda büründüğü bu güzelliği fotoğraf karelerinde yansıtmak isteyenler yöreye geliyor.

Köylere Hizmet Götürme Birliğinin ilçe turizmine ivme kazandırmak amacıyla hazırladığı 337 bin 197 liralık ''Gümüş Markaragöl Projesi''nin Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nca (DOKA) bir süre önce kabul edilmesi ile tabiat parkında turizm tesisi yapılmasının da önü açıldı. Tesisler yapıldığında Artabel Gölleri Tabiat Parkı cazibesini daha da artıracak.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları