loading
close
SON DAKİKALAR

Atama bekleyen yarım milyon öğretmen varken, 20 bin atama yapıldı!

Atama bekleyen yarım milyon öğretmen varken, 20 bin atama yapıldı!
Tarih: 10.08.2019 - 11:50
Kategori: Eğitim

MEB’in yaptığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını değerlendiren öğretmen Zahir Baran, “Sayıyı az buluyorum” dedi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise “Öğrencilerimizin eğitim hakkı için 20 bin öğretmen ataması yetmez” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Türkiye genelinde 79 kente 92 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı. Bakanlığın Başöğretmen Salonu’nda yapılan törende konuşan MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, “20 bin öğretmen atamasıyla birlikte Türkiye geneli öğretmen doluluk oranı yüzde 89’dan yüzde 92’ye çıkacaktır. Toplam öğretmen sayımız 924 bine ulaşmış olacak. Öğretmen arkadaşlarımız 2 Eylül itibarıyla okullarda görevlerine başlayacak” dedi.

SAYIYI AZ BULUYORUM

BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre; Atamalara tepki gösteren Öğretmen Atamaları Mücadele Platformu’ndan tarih öğretmeni Zahir Baran branş öğretmenlerine yeteri kadar değer verilmediğini ifade etti. Baran şunları söyledi: “Sayıyı çok az buluyorum. Özellikle branş öğretmenleri olarak çok mağdur oluyoruz. 60-65 puanla atanan bazı branşlar var. 70-80 arası iyi olan branşlar var. Fakat her ne hikmetse lise branşları sürekli 80 ve üstünde ki puanlarla atanıyor. Ben bir tarihçi olarak atama bekliyorum. Yıllardır emekli olmayan öğretmenler var. Hükümetin politikaları hatalı. Bizi bu konuma getirdiler. Emeklilere yeteri kadar hak verilmediği için böyle sorunlar oluyor. Ben şu an LC Waikiki’de çalışıyorum, öğretmenlik yapmam gerekirken” dedi. Öğretmenlerin mutsuz olduğunu söyleyen Baran “Bizim eğitim politikamızı değiştirmemiz lazım. Benim değişeceğine dair umudum kalmadı. Eğitim politikalarına önem vermeleri lazım” ifadelerini kullandı.

1 MİLYONU BULACAK

2023’te ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 1 milyona ulaşacağını söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise şu ifadeleri kullandı: “376 bin 709 meslektaşımız bu sene öğretmen olma hayaliyle KPSS’ ye girdi. 90 bin ücretli öğretmen, kapatılan binlerce köy okulu, okulsuz, öğretmensiz bırakılan yüz binlerce öğrencimiz var. Anayasa açıkça Meslektaşlarımızın hayalleri, öğrencilerimizin eğitim hakkı için 20 bin öğretmen ataması yetmez. Atama bekleyen tüm arkadaşlarımızın sözleşmeli değil, kadrolu atamaları bir an önce yapılmalıdır.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları