loading
close
SON DAKİKALAR

ATO'dan, kuruş uyarısı

ATO'dan, kuruş uyarısı
Tarih: 11.02.2012 - 20:33
Kategori: Ekonomi

Ankara Ticaret Odası (ATO) mağduriyet yaşadığına dikkat çekerek, alışverişin taraflarına "kuruş" uyarısında bulundu.

Ankara Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, özellikle 5 kuruşun altındaki nakit ödemelerde tutarın yukarı doğru yuvarlanmasının alışverişlerde tüketicileri mağdur ettiği belirtildi.

Darphanenin 1, 5, 10, 25 ve 50 kuruş ile 1 Türk lirası olmak üzere madeni paralar çıkardığı hatırlatılan ve para üstünü tamamlayacak madeni paranın mevcut olduğu belirtilen açıklamada, tüketicilere alışverişlerinde "üstü kalsın" dememeleri uyarısında bulunuldu. Açıklamada, şöyle devam edildi:

"Bozuk para olarak adlandırdığımız madeni paralar, fiyatlandırmaların küsuratlı yapılabilmesi, ödemelerin etiket fiyatlarıyla ve kayıtlarla uyumlu halde olması, para üstü yuvarlamasının olumsuzluklarının yaşanmaması açısından önem taşıyor.

İhtiyaçlara uygun miktarda da madeni para piyasaya sürülmüş durumda. Bu nedenle, alışverişlerde mağduriyetin yaşanmaması için, tüketiciler para üstünü son kuruşuna kadar almak konusunda kararlılık göstermelidir.

Alışverişlerde para üstünün kuruşu kuruşuna ödenmesi, menfaat dengesinin korunması açısından önemlidir. Aralarında Ankara Ticaret Odası, üyelerinin de bulunduğu esnaf ve tüccarlarımız alışverişlerinde tüketicilerin mağduriyetine izin vermemek için ya para üstünü tam olarak vermeli ya da yuvarlamayı aşağı doğru yapmalıdır."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları