loading
close
SON DAKİKALAR

Avcılar Belediyesi'nde Belediye İş sendikasına bağlı işçiler grev kararı aldı

Avcılar Belediyesi'nde Belediye İş sendikasına bağlı işçiler grev kararı aldı
Tarih: 27.09.2022 - 14:38
Kategori: Sendika

Avcılar Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında 85 gündür süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. Görüşmelerin ardından işçiler grev kararı aldı.

Belediye İş Sendikası yaptığı açıklamada;

"Avcılar Belediyesi’ne Grev Kararımızı Astık

Sendikamız ile Avcılar Belediyesi BATHONEA Yapı A.Ş. arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, belediye yönetiminin sürdürdüğü uzlaşmaz tutum nedeniyle uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Yasal sürecin devamı olarak bugün Avcılar Belediyesi’ne grev kararını astık.

Sürecin başından beri iyi niyetli çabalarımız, toplu sözleşmenin masada bitmesi için verdiğimiz uğraş ne yazık ki belediye yönetiminde karşılık bulmadı. Avcılar Belediyesi’nde geçen yönetim döneminde büyük mücadeleler verdik ve bugünkü kazanımlarımızı elde ettik. Dün verdiğimiz mücadeleyi bugün de vermeye hazırız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.

Avcılar işçisine ‘ya açlık ya da işsizlik’ dayatmasını yapan bu anlayışı reddediyoruz. Avcılar Belediyesi yönetimi, hayat pahalılığının akıl almaz boyutlara çıktığı bugünlerde uzlaşmaz tavrını bir kenara bırakmalı ve toplu sözleşmenin masada bitmesi için üzerine düşeni yapmalıdır. Biz, toplu sözleşmenin masada anlaşmayla bitmesini istiyoruz." denildi.

Belediye-İş Sendikası 2 No'lu Şubesi'nin Avcılar Belediyesi'nde bin 200 işçiyi kapsayan sözleşme görüşmelerinde ücret konusunda anlaşma sağlanamadı.

Sendika, arabulucu görüşmelerinin de sonuç vermemesi üzerine grev kararı alarak, ilgili makamlardan izin istedi. İznin çıkması ardından bugün Ambarlı Mahallesi'ndeki belediye binası önünde 150 kadar işçi toplandı.

Binanın kapısına grev kararı asıldı. Sendika adına yapılan açıklamada, ilçede ev kiralarının ortalama 5 bin TL olduğu, belediyeyi temsil eden şirketin çalışanlara asgari ücret verilmesini dayattığı öne sürüldü.

Grevin başlaması için yasal 6 günlük sürenin bekleneceği ardından iş bırakılacağı belirtildi. Son ana kadar görüşmelerin sürmesi ve uzlaşma sağlanması gerektiğini belirten sendika temsilcileri, aksi halde çok sayıda işçinin desteğini alarak işi bırakacaklarını ifade etti.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları