loading
close
SON DAKİKALAR

Avukat Dilara Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı

Avukat Dilara Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı
Tarih: 13.01.2022 - 16:42
Kategori: Yaşam

Oktay Dönmez tarafından öldürülen Avukat Dilara Yıldız, memleketi Samsun'da son yolculuğuna uğurlandı.

Dilara Yıldız'ın cenazesi, dün İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından memleketi Samsun'a geldi.

İstanbul Tuzla'da Oktay Dönmez tarafından katledilen 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız, memleketi Samsun'da son yolculuğuna uğurlandı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan Dilar Yıldız'ın 6 ayrı şikayette bulunduğunu ve uzaklaştırma kararına rağmen katledildiğini belirtirken, anne Elvan Yıldız "Kızımın katilinin tehdit ettiği zaman yakalanması gerekiyordu. Çocuğum sosyal medyada paylaştı tehdit mesajını, neden hemen alınmadı, neden bulunmadı? Neden korunmuyor kadınlar? Neden korunmuyor bizim çocuklarımız?" diyerek isyan etti.

Dilara Yıldız'ın cenazesi, dün İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından memleketi Samsun'a gönderildi. Cenaze, Aktekke Yatılı Bölge Ortaokulu bahçesine getirildi. Yıldız'ın akrabaları cenazede yaptıkları açıklamalarda ihmalleri anlattı, tepki gösterdi.

"KIZIMI TEHDİT ETTİĞİ ZAMAN YAKALANMALIYDI, NEDEN KORUNMUYOR KADINLAR?"

Dilara Yıldız'ın annesi Elvan Yıldız da saldırganın ömür boyu hapis cezası almasını istediğini dile getirerek, "Kızımın katilinin tehdit ettiği zaman yakalanması gerekiyordu. Elektronik kelepçe varmış, neden takılmıyor? Çocuğum sosyal medyada paylaştı tehdit mesajını, neden hemen alınmadı, neden bulunmadı? Neden korunmuyor kadınlar? Neden korunmuyor bizim çocuklarımız?" diyerek tepkisini dile getirdi.

Anne Yıldız, "Polisin gözünün önünde vuruldu benim çocuğum. 5 kurşun attı çocuğuma. Polis öyle seyretti herhalde. Bizim polisimiz silah kullanmıyor, kurşun atmıyor, caniyi alıyor götürüyor. Benim çocuğum ölü yerlerde yatıyor. Çocuğum düştüğü halde yerde ateş etmiş. Çocuğumun koruma kararı vardı zaten. Yılbaşında buradaydı, buradan yolcu ettim. Memleketine gelmişken bir sürü alışveriş yaptı. Tereyağı aldı, bagajını doldurdu yola çıktı. Son kez sarıldım ben çocuğuma. Son kez yolcu ettim, sarıldım. Gitti artık benim çocuğum, yok oldu. Yok artık benim çocuğum." diyerek isyan etti.

Yıldız, "Benim çocuğum asla kadın cinayeti işleyen birisinin davasının almadı. En çok kızdığı şeydi, çok sinir olurdu. Bir şeyler yapmak istiyordu. Hatta 'Bir partiye gireceğim oradan milletvekili olacağım. Kadınların haklarını savunacağım' diyordu" diye konuştu.

TBB BAŞKANI SAĞKAN: "6 AYRI ŞİKAYETTE BULUNMUŞ"

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan da "Bir meslektaşımızı bir kadın cinayetinde kaybettik. Çok uğraşmış, 6 ayrı şikayette bulunmuş. Uzaklaştırma kararına rağmen yaşanan bir süreç" dedi.

Yıllardır barolar ve sivil toplum örgütleri olarak kadına dönük şiddetle mücadelenin yetersiz olduğunu, kanunun ve İstanbul Sözleşmesi'nin çok daha etkin uygulanması gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını belirten Sağkan, "Gelin görün ki bir gece kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi'nden çıktığımız bir süreci yaşadık. Bu noktada İstanbul Sözleşmesi'nin önemini anlatmaya çalışırken bize hep 6284 sayılı Yasa'dan bahsedildi ancak bu yasanın uygulamasında ne kadar yetersiz kalındığını bugün maalesef bir meslektaşımızın verdiği onca çabaya rağmen bir hukukçunun, bir kadın avukatın verdiği onca çabaya rağmen katledilmesiyle bir kez daha çok acı bir olayla yaşamış olduk. Düşünün, bu olayın mağduru, öldürülen kişi bir kadın avukat. Bir de haklarını bilmeyen, yapacağı başvurulardan haberdar olamayan milyonlarca kadının halini düşünebiliriz." diye konuştu.

Yıldız'ın akrabalarından Turgut Çakmak, çilingirle giren katil zanlısının 10 gün Dilara Yıldız'ın evinde kaldığını, memleketinden döndüğünde de onu rehin aldığını belirterek, "Yıldız, acıktığını söyleyerek bu caniyi ikna ediyor lokantaya, polisin yakınına kadar getiriyor. Arkadaşları polise ihbar ediyor. Buna rağmen benim polisim resmi kıyafetle operasyona geliyor. Sen bilmiyor musun ki adam bunu öldürecek. Cani de çekip vuruyor." diye konuştu.

Dilara Yıldız'ın dayısı Mustafa Kitapçı ise sitedeki güvenlik ihmallerine dikkat çekerek, "O site tam korumalı bir site. Herkes giremez ama o eve girmiş. Nasıl girdin? 10 gün nasıl beklemişsin? Seni oradaki güvenlikler ne diye aldılar eve?" diye sordu. Oktay Dönmez'in Yıldız'ı şiddete maruz bırakarak senet imzalatmaya zorladığını belirten Kitapçı, "Bana mal varlığını vereceksin, öyle ayrılırım. Arabayı vereceksin, demiş, dövmüş. Kız ikna ediyor. O sırada acilden telefon tuşundan polise haber veriyor. Arkadaşları mesaj atıyor. Olay zaten polisler geldiği anda oluyor. Orada daha tecrübeli sivil polisler gelip olaya müdahil olsaydı, belki bu olmayacaktı" diye konuştu.

Dilara Yıldız'ın yakın arkadaşı Avukat Aslıhan Arat ise "Arkadaşımın vasiyetini yerine getirmeye çalışacağım. Zanlının en ağır cezayı alması için çalışacağım" dedi.

Dilara Yıldız'ın cenazesi, cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Cenazeye cezaevinden özel izinle çıkan Dilara Yıldız'ın babası Ali Yıldız, ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Baro Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran ve vatandaşlar da katıldı.

Kaynak : Evrensel

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları