loading
close
SON DAKİKALAR

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 7 kişi tutuklandı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 7 kişi tutuklandı
Tarih: 19.05.2024 - 20:41
Kategori: Gündem

Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Üst düzey polis müdürleri de dahil 7 kişi tutuklandı.

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında gizli tanık Serdar Sertçelik’in iddiaları ve yurtdışına kaçırılmasından sorumlu tutulan gözaltına alınan ikisi emniyet müdürü, biri komiser olmak üzere 7 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında Kaplan'ı yurt dışına kaçarken Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, yardımcısı Şevket Demircan ve komiser Ufuk Gültekin de buluyor. Ayrıca, 61 sanıklı Kaplan davasının duruşması ise yarın görülecek.

Ayhan Bora Kaplan davasındaki gizli tanık Serdar Sertçelik'in iddiaları sonrasında soruşturma başlatılarak görevden alınan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner, yardımcısı Şevket Demircan ve ardından komiser Ufuk Gültekin gözaltına alınmıştı. Ancak Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Öner, önceki gün yurt dışına çıkış yasağı verilerek serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra Sertçelik'in yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılması ile ilgili olarak 1'i komiser 4 kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu.

Soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorguları tamamlanan 7 şüpheli, savcılık ifadesi için bugün Ankara Adliyesi’ne getirildi.

Gözaltındaki ikisi emniyet müdürü, biri komiser olmak üzere 7 şüpheli, savcılık ifadelerinin ardından "yargı görevini yapanı etkileme", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "suçluyu kayırma" suçlamalarından sevk edildikleri nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Tutuklananlar arasında Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, yardımcısı Şevket Demircan ve komiser Ufuk Gültekin de bulunuyor. Kaplan'ı yurt dışına kaçarken Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına almıştı.

"Demircan ile Sertçelik iletişimine aracılık" iddiasıyla bir gözaltı daha
Öte yandan bugün, bu isimlerin dışında, firari gizli tanık Sertçelik ile gözaltında bulunan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan arasındaki iletişime aracılık ettiği öne sürülen N.Ö.K. isimli sivil şüpheli daha gözaltına alındı.

Dijital materyal incelemesi ve delil toplama devam ediyor
Ankara Cumhuriyeti Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü soruşturması kapsamında, şüphelilerden elde edilen dijital materyal incelemelerine ve diğer delillerin toplanmasına devam edildiğini duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi: "Soruşturma dosyası kapsamında şüpheliler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 316. maddesinde düzenlenen "suç için anlaşma" suçu yönünden delillerin toplanılmasına ve var ise müsnet suça iştirak eden diğer faillerin tespiti için araştırmalara devam edilmektedir. Nitekim soruşturmanın gelinen aşamasında dosyada yer alan şüphelilerden elde edilen dijital materyallerin incelenmesi, HTS analiz raporlarının düzenlenmesi ve MASAK verilerinin incelenerek rapor haline getirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Bahsi geçen olgu ve delillerin dosyaya kazandırılmasından sonra mezkur suç yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızca ayrı bir hukuki değerlendirme yapılacaktır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları