loading
close
SON DAKİKALAR

Bakan Kurum'dan ambalajlı ürünlerle ilgili açıklama

Bakan Kurum'dan ambalajlı ürünlerle ilgili açıklama
Tarih: 26.06.2021 - 17:35
Kategori: Gündem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ülkemiz geri dönüşüm altyapısının gelişiminde büyük rol oynayan Ambalaj Atıklarının Yönetimi mevzuatı yenilendi" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ambalaj atıklarıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Kurum, "1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanmaya başlayacak depozito sistemi ile içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak" ifadelerini kullandı.

Murat Kurum'un açıklaması şöyle:
"Ülkemiz geri dönüşüm altyapısının gelişiminde büyük rol oynayan Ambalaj Atıklarının Yönetimi mevzuatı yenilendi. Çevrenin korunması ve koruma çalışmalarının geliştirilmesi ana amacı ile düzenlenen yeni mevzuatın hayırlı olmasını diliyorum. Yeni Yönetmelik ile tüm ambalaj atıkları Sıfır Atık Yönetmeliği hükümleri esas alınarak sıfır atık yönetim sistemi dâhilinde toplanacak, geri kazanılabilir nitelikli ambalaj atıkları düzenli depolama tesislerine gönderilemeyecek. 

Yönetmelik ile ambalaj ve ambalaj atıklarının yönetiminden sorumlu kişi veya kuruluşlar, bunların çevreye zararlı olabilecek etkilerinin azaltılması için gerekli tedbirleri almakla ve atık yönetiminden kaynaklanan her türlü çevresel zararın giderilmesi hususunda sorumlu olacak. Ambalajın ve ambalaj atığının üretiminden tasarımına, pazarlanmasından dağıtımına, yeniden kullanıma alınmasından geri kazanımına kadar tüm süreçlerde temiz ürün ve teknolojiler geliştirilerek çevresel risklerin azaltılmasına yönelik önleme faaliyetleri uygulanacak.

1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanmaya başlayacak depozito sistemi ile içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları