loading
close
SON DAKİKALAR

Bakan Pakdemirli: Aktif yangınlarda iyiye gidiş var, tüm yangınlara 3 uçakla müdahalemiz sürüyor

Bakan Pakdemirli: Aktif yangınlarda iyiye gidiş var, tüm yangınlara 3 uçakla müdahalemiz sürüyor
Tarih: 30.07.2021 - 11:19
Kategori: Gündem

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Şu anda aktif yangınlarda iyiye gidiş var" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum 2 gündür süren yangınlarla ilgili açıklamalarda bulundular.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'yi saran yangınlar hakkında açıklamalarda bulundu. Pakdemirli şunları söyledi:

"Büyük yangınların aynı ana rastlamasından dolayı çalışmalarımız uzuyor. Aktif yangınlarda iyiye gidiş var, 57 yangın kontrol altında. Tüm yangınlara 3 uçak, 9 tane insansız hava aracı, bir insansız helikopter, yangın söndürme tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi, tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerindeki, personelle mücadelemizi devam ettiriyoruz. Sabah itibariyle birkaçını kontrol altına almak istiyorduk. Adana, Osmaniye, Manavgat, Gündoğdu'da devam eden yangın var. Mersin'de Aydıncık'ta iyiye gidiş var, Kayseri ve Muğla'da iyiye gidişler var. Marmaris'te ufak hasarlar var. Ekiplerimiz kontrol altına almaya çalışıyor.  Antalya'da 3, Muğla'da 1 kaybımız var.

Diğer ülkelerde neler oluyor, Kanada'da temmuzda 1 milyon 250 bin hektar yandı. Geçen yıl Türkiye'de toplam 20 bin hektar yandı. Rusya'da temmuz ayında 1 milyon hektarın üzerinde alan yandı. ABD'de California'da devam eden yangınlar var. Avustralya'da 6 ay boyunca yangınlarda vurulmak durumunda kalan hayvanları hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle, batı medeniyeti olmasıyla alakası yok. Organizasyonla alakası var. Orman teşkilatımıza teşekkür ediyorum.

Sadece ağaçları değil, yaban hayatı da kaybediyoruz. 22 sera, 15 sebze serası, 15 bin dekar ağaçlık alan, 360 kovan kaybımız var. 15 TIR yem dağıtılacak. 50 teknik personelle hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor.

Yangınların sebebiyle ilgili, başından beri söylediklerimi tekrar edeceğim. Adli ve kolluk kolları incelemelerini sürdürüyor. Bu konuyla ilgili gerekli açıklamalar yapılır.

Yanan bölgeler ilk yağmurla ağaçlandırılacak. Geleceğe Nefes Kampanyamızın kapsamında orman teşkilatımıza ağaç ve fidan bağışları geliyor. Bu talepleri oralarda karşılayabiliriz."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da şunları söyledi:
"Tüm bakanlıklarımızla birlikte yangın söndürme çalışması, yardım çalışmasını yürütüyoruz. Koordinasyon toplantıları gerçekleştirdik. Bakanlıklarımız, valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız, büyükşehir belediye başkanımız, iletişim başkanlarımız katıldı. Biz burada etkilenen vatandaşlar için neler yapabilirizi değerlendirdik. 42 mahalle etkilendi, 27 mahalle tahliye edildi. Tüm bu mahallerimizdeki vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını oluşturmak için koordinasyon merkezi oluşturduk. Hasar tespit çalışmaları sürüyor. Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımız için yarından itibaren ödemeleri yapacağız. Tarım ve Orman Bakanlığımız 8,5 milyon lira, Aile Bakanlığımız 5 milyon, AFAD 5 milyon, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 5 milyon toplam 23,5 milyon lira aktarıldı. Antalya Valiliğimiz bir hesap açacak, yardım etmek isteyen vatandaşlarımız yardımlarını yapabilecek. TOBB Başkanımız 5 milyon lira yatıracağını açıkladı. Şu anda iaşe ve ayni olarak yardıma ihtiyaç kalmadı. Nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimiz ile temasa geçebilirler."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, "Çok büyük bir travma var. Tüm kurumlarımız bir seferberlik ruhuyla mahalle mahalle yangın alanlarını geziyoruz. Vatandaşlarımızın hasar tespitlerini yapıyoruz. Yangın söndürme işleminin bitmesiyle alanlara gireceğiz ve hasar tespit çalışmalarını yürüteceğiz. Manavgat'ın batı ve doğusunda hasar oluştu. Doğu kısmında hasar gören 300 yapı tespit ettik. Batısında ise 2 bin yapı var. Toplamda 2 bin 300 yapının etkilendiğini düşünüyoruz. Şu ana kadar 252 bina incelendi. Acilen yıkılacak Toplam 126 bağımsız bölüm tespit ettik. Konutlarımızın inşasını 1 ay içinde başlatıp, 1 yıl içinde teslim edeceğiz. Çalışmaları yürütüyoruz. Yangında 2 kamu binamız etkilendi. Biri camimiz az hasarlı, bir okulumuz ağır hasarlı olarak tespit edildi. Orman müdürlüğümüzün bir binası hasarlı. Marmaris'te kısmen bir otelimizin peyzajında etkilenme var. Osmaniye'de de 4 köyümü boşalttık. Merkezde 30 yapı hasarlı. Aydın'da 6 köyde bin 605 hanemizi boşalttık" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, gazetecilerin THK uçaklarının kullanılmaması yönündeki soruya, "Bu uçaklar, THK ile problemimiz yok olmaz da. Bizim uçakla problemimiz var. Uçacak durumda değil, uçsa bile verim verebilecek durumda değil. Hala antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalan uçakları kullanalım deniliyor. 2 senedir son teknoloji, çok daha verimli uçakları kullandık. Bir insan şunu demeli, 27 helikopteriniz vardı, 39 helikopteriniz var. Önemli olan neyi uçurduğumuz değil, yere ne kadar su attığımız önemli. Şu anda kullandığımız Rus uçakları ve helikopterlerin ötesinde başka bir şey yok. Envantere uçak alımıyla ilgili çalışmalara başladık" diye yanıt verdi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları