loading
close
SON DAKİKALAR

Bakan Pakdemirli: Çoban sertifikasından yararlanabilmek için en az 200 koyun gerekiyor

Bakan Pakdemirli: Çoban sertifikasından yararlanabilmek için en az 200 koyun gerekiyor
Tarih: 05.07.2019 - 11:40
Kategori: Yurt

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Çoban İstihdam Desteği'nin 200 baş ve üzeri küçükbaş hayvan varlığına sahip işletme ya da şahıslara verildiğini belirterek, “2019 yılı için anaç küçükbaş hayvan varlığının 100 baş olarak değiştirilmesi hususunda mevzuat çalışmalarına devam edilmektedir” dedi....

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ‘Çoban sertifikasından yararlanabilme kriterlerine ilişkin’ Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği yazılı soru önergesine Pakdemirli’den yanıt geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, Çoban (Sürü Yöneticisi) İstihdam Desteği'nin 2018 yılından itibaren, 200 baş ve üzeri küçükbaş hayvan varlığına sahip işletme ya da şahıslara verildiğinin bilgisini veren Bakan Pakdemirli, “2019 yılı için anaç küçükbaş hayvan varlığının 100 baş olarak değiştirilmesi hususunda mevzuat çalışmalarına devam edilmektedir” açıklamasında bulundu.

Gürer, konuyla ilgili, “Çoban denilince kolay bir işten söz ediliyor gibi algılanıyor. Yüzlerce hayvanın emanet edildiği kişi öncelikle güvenilir olmalı. Hayvanları meraya götürüp otlatacak ve süre kavramı olmadan bu işi yapacak. Sorumluluğu ağır. Çünkü yüzlerce hayvanlık sürü ona emanet ediliyor. Bu nedenle üreticilerimiz buna dikkat ediyor. İlkbahar ve yaz mevsiminde çobanların ücretleri de artıyor ama çoban bulmak sorun oluyor. Aile tipi hayvancılığın yaygın olduğu dönemde sürü sahibi ve aile bireyleri bu işi önemserdi. Artık köyler boşaldı. Sayın Bakan, '2019 yılı için anaç küçükbaş hayvan varlığının 100 baş olarak değiştirilmesi hususunda mevzuat çalışmalarına devam edilmektedir' diye açıklama yapmış. Mevzuat çalışmalarının bu kadar uzun sürdüğünü de görmüş olduk” dedi.

Çoban sorununun aşılması için ''çoban istihdam desteği'' adı verilen, hayvan sahiplerinin sürü yöneticisi istihdam etmeleri karşılığında devlet tarafından yapılan hibe ödemelerinin miktarını ve kriterlerini Tarım ve Orman Bakanlığı'nın belirlediğini söyleyen Gürer, “Çoban istihdamına destek sağlanıyor fakat çoban sertifika uygulamasında kriter olan 200 koyun sayısının düşürülmesi bu eğitimi alanların isteği, bu yönde düzenleme olması için bakanlıktan düzenleme bekleniyor” dedi.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları