loading
close
SON DAKİKALAR

Başkentgaz’ın faturalı sayaç dayatması hukuka aykırı

Başkentgaz’ın faturalı sayaç dayatması hukuka aykırı
Tarih: 01.03.2020 - 11:11
Kategori: Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na şartlı bağış skandalıyla gündem olan Başkentgaz’la ilgili bir başvuruyu değerlendirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu, “Başkentgaz’ın doğalgaz abonelerine seçme hakkı vermeden sayaç değiştirmesinin ve değişim sebebiyle güvence bedeli almasının temel tüketici hakları ile hukukun genel ilkelerine aykırı olduğu” tespitinde bulundu.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunan bir yurttaş, Ankara’da bulunan konutunda kendisine haber verilmeden ve evde bulunmadığı bir zamanda ön ödemeli doğalgaz sayacının (kartlı) sökülerek mekanik (faturalı) sayaç ile değiştirildiğini belirtti. Yurttaş, değişim esnasında ön ödemeli (kartlı) veya mekanik sayaç arasında bir seçim yapma hakkı tanınmadığını, ayrıca bu değişim nedeniyle açma kapama bedeli ile sayaç güvence bedeli alındığını belirterek, söz konusu uygulamalara dayanak olan hükümlerin değiştirilmesini talep etti.

Kurum, dağıtım şirketinin abonelerine bir tercih hakkı tanımadan mekanik sayaç kullanmaya zorlamasının, hukuka, hakkaniyete, temel tüketici hakları ile hukukun genel ilkelerine aykırı olduğu değerlendirmesinde bulunarak "Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğüne tavsiyede bulunulması” kararı verdi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları