loading
close
SON DAKİKALAR

Batı Karadeniz'de şiddetli yağışlar nedeniyle çay ve dereler taştı köprüler yıkıldı

Batı Karadeniz'de şiddetli yağışlar nedeniyle çay ve dereler taştı köprüler yıkıldı
Tarih: 27.06.2022 - 13:02
Kategori: Gündem

Yağışların; Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Tokat çevrelerinde kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum ve Amasya çevreleri ile Samsun'un batısında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli; Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop çevrelerinde aşırı olması bekleniyor.

AFAD'dan yeni güncel bilgiler geldi;

27.06.2022, 14.20 itibarıyla

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarılara göre Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Düzce ve Zonguldak illerine kırmızı uyarı (toplam 6 il) verilmiştir. Sakarya, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Yozgat, Tokat, Amasya, Samsun illerine ise turuncu uyarı (toplam 9 il) verilmiştir. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Bilecik, Ankara ve Sivas ve Ordu illerine ise sarı uyarı (toplam 7 il) verilmiştir.

Yağışların Kastamonu, Bartın, Karabük ve Sinop illerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde bu gece saatlerine kadar devam edeceği tahmin edilmektedir.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye-Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilci Başkanlığımız AFAD Merkezi’nde toplanarak, çalışmalara başlamıştır.

Su ve çamur temizlik ve tahliye çalışmaları için yerel destek ekibi olarak Çankırı, Konya, Tokat ve Yalova illeri başta olmak üzere ekipler teyakkuza geçirilmiştir.

Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak illerinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı İl AFAD Merkezi ilgili afet gruplarının katılımı ile toplanmıştır.

Zonguldak ve Bartın’da 27.06.2022 tarihinde engelli ve hamile kamu personelinin 1 gün idari izinli sayılması kararlaştırılmıştır.

Afet Arama Kurtarma Grubu

Yağıştan etkilenen bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2 helikopter görevlendirilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 1 helikopter Bartın Amasra’ya görevlendirilmiştir.

Bartın’da; 4 dağcı, 9 dalgıç, 21 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 34 personel, 9 araç, 3 bot hizmet vermektedir.

Düzce’de; 5 dağcı, 12 dalgıç, 176 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 193 personel, 47 araç, 4 bot, 14 motopomp hizmet vermektedir.

Kastamonu’da; 4 dağcı, 10 dalgıç, 116 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplamda 130 personel, 30 araç, 6 bot, 2 motopomp hizmet vermektedir.

Sinop’ta; 3 dalgıç, 15 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 18 personel, 3 araç, 1 bot hizmet vermektedir.

Zonguldak’ta; 4 dağcı, 4 dalgıç, 20 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 28 personel ile 6 araç, 4 bot hizmet vermektedir.

Afet Sağlık Grubu

Batı Karadeniz’deki aşırı yağışlar sonrası meydana gelen sel ve su baskınlarında etkilenen vatandaşımız bulunmamaktadır.

Afet bölgesine 239 ambulans, 15 UMKE timi ve 1.929 personel görevlendirilmiştir.

Afet Teknik Destek ve İkmal Grubu

Sahada 407 personel 351 araç ile çalışmalar yerine getirmektedir.

Afet Beslenme Grubu

Bölgeye 48 personel, 50 gönüllü olmak üzere toplam 98 kişi görevlendirilmiştir. 23 araç ile toplam 835 adet beslenme hizmeti verilmiştir.

Afet Enerji Grubu

Bartın’da 5, Karabük’te 6, Kastamonu’da 27, Zonguldak’ta 6 olmak üzere toplam 38 köyde enerji kesintisi bulunmaktadır.

Afet Tahliye Grubu

Bartın, Zonguldak ve Kastamonu illerinde İl Jandarma Komutanlıklarının toplam 362 personeli ve 106 aracı ile Bartın’da 15, Zonguldak’ta 90, Kastamonu’da 130 olmak üzere toplam 235 vatandaşımız tahliye edilmiştir.

Afet Ulaşım Altyapı Grubu

        Karayolları

Kastamonu’da ;

İnebolu Kastamonu 0-3 km,
Kastamonu-İnebolu 2-30 km,
Cide-Doğanyurt-İnebolu Özlüce Mevkii, Zarbana Köprüsü
Cide-Doğanyurt-İnebolu Özlüce Mevkii, Zarbana Köprüsü
Devrekani-Çatalzeytin Yolu 71. Km
Kastamonu-Evreniye-Radar-Devrekani Yolu ulaşıma kapalıdır.

      Demiryolları:

       Demiryolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

      Havayolları:

      Havayolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Afet Haberleşme Grubu:

Kastamonu’ya 5, Bartın’a 1ve Sinop’a 1 olmak üzere toplam 7 baz istasyonu bölgeye sevk edilmiştir.

Afet Tarım Orman Gıda Su ve Hayvancılık

Kastamonu il ve ilçelerimizde bulunan tarımsal ve hayvansal zararın tespiti için yerel ekipler teyakkuza geçirilmiş olup, yağış sonrası zarar tespitine başlanacaktır.

Afet Barınma Grubu

Sinop Ayancık Endüstri Meslek Lisesi Pansiyonunda 30, Bartın  Mehmet Rıfat Erkek Yurdunda 11, Zonguldak Özel Huzur Kız Öğrenci Yurdunda 60 olmak üzere toplam 101 afetzedeye  barınma hizmeti verilmektedir.

Kastamonu, Karabük illerinde olası sel baskınlarından etkilenecek vatandaşlar için KYK ve Milli Eğitime ait yurtlar hazır halde bekletilmektedir.

Meteorolojik uyarı verilen illere, sınır ve yakın bütün iller teyakkuza geçirilmiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlarımız, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi tüm erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirilmiştir. Bugün yağışların şiddetlenmesi ve riskin artması üzerine yeniden CMAS bildirimi yapılarak riskli bölgelerdeki vatandaşlarımız tekrar uyarılmıştır. Ayrıca yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlarımızın riskli alanlardan uzak durması konusunda gerekli uyarılar yapılmaya devam edilmektedir.

Kastamonu İnebolu’daki çalışmaları yerinde koordine etmek üzere Başkanımız Sn. Yunus SEZER bölgeye ulaşmıştır. Başkanlığımızdan; Batı Karadeniz bölgesinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Başkan yardımcısı, daire başkanları ve il müdürleri düzeyinde görevlendirmeler yapılmıştır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda, kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek amacıyla Başkanlığımız tarafından 26 ilden (Afyonkarahisar, Bursa, İstanbul,  Balıkesir, Kütahya, Eskişehir, Konya, Kayseri, Malatya, Erzincan, Trabzon, Erzurum, İzmir, Tunceli, Gaziantep, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Denizli, Isparta, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Diyarbakır) personel ve araç görevlendirmesi yapılmıştır.

Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 4.684 personel ile 899 araç/ekipman, 3 hava aracı, 7 mobil baz istasyonu ve 1 Mobil Koordinasyon Tırı bulunmaktadır.

Gelişmeleri takip ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen çay taştı, köprüler yıkıldı. Çay kenarındaki binaların giriş katlarını su basarken, bölge halkı da üst katlara çıkmaları konusunda uyarıldı. Sinop Türkeli'de de geçici köprüler ulaşıma kapandı. Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop’ta gün boyu aşırı yağış beklendiği bildirildi.

Kastamonu’da gece saatlerinde başlayan kuvvetli yağmur, özellikle İnebolu ve Bozkurt ilçesinde etkili oldu.

İnebolu’da sabaha karşı etkisi artıran yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen Söke Çayı taştı. Çay üzerinde yayaların kullandığı 2 köprü de yıkılarak suya kapıldı.

Çay üzerinde bulunan 4 köprü de yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Çayın taşmasıyla binaların giriş katlarında bulunan ev ve iş yerlerini su bastı.

Emniyet ve zabıta ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren anons yaparak giriş ve birinci katta oturanları üst katlara çıkmaları konusunda uyardı.

Ayrıca çay kenarında bulunan araçların da kaldırılması istendi. Karayolları, AFAD ve belediye ekipleri, ilçede çalışma yaptı.

Kastamonu Valisi Avni Çakır da bölgede incelemelerde bulundu. Özlücü köyünden geçen Zabana Çayı da yağış nedeniyle taştı, evleri su bastı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu paylaşımında;

Kastamonu İnebolu'da son durum ⬇️ pic.twitter.com/TXcOJtzv0c

— Süleyman Soylu (@suleymansoylu) June 27, 2022

AFAD'dan Batı Karadeniz’de Meydana Gelmesi Beklenen Aşırı Yağışlara Karşı Alınan Tedbirler açıklandı ve vatandaşlar uyarıldı.

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Batı Karadeniz’de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların; Pazar gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak, 27 Haziran Pazartesi günü 23.59’a kadar, Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat); Karabük, Zonguldak, Düzce ve Kastamonu çevreleri ile Sinop’un iç ve batısında yer yer şiddetli (76-100 kg/m2/12 saat), Bartın çevreleri, Kastamonu’nun kuzeyi, Karabük’ün kuzey ve batısı, Sinop’un batısı, Zonguldak’ın iç kesimleri ile Düzce’nin batısında yer yer aşırı (100 kg/m2/12 saat üzeri) olması beklendiğinden, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye-Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilci Başkanlığımız AFAD Merkezi’nde toplanarak, çalışmalara başlamıştır.

Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak’ta İl AFAD  Merkezleri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, ilgili afet gruplarının katılımı ile toplanmıştır.

Kastamonu: Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 317 personel ile 233 araç görev yapmaktadır. Çalışmalara destek vermek amacıyla Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Denizli, Isparta, Elazığ ve Samsun illerinden 77 arama kurtarma personeli ile 19 araç, 6 bot görevlendirilmiştir. Çalışmalara destek vermek için farklı illerimizden iş makinaları (15 beko loder/jcb, 15 motopomp, 15 vidanjör, 15 loder, 5 ekskavatör) görevlendirilmiştir. Bölgeye 1 adet mobil koordinasyon tırı ile iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi amacıyla 1 adet mobil baz istasyonu sevk edilmiştir. Gaziantep ve Giresun’dan İnebolu’da kullanılmak üzere küçük iş makineleri sevk edilmiştir. 1 JAK ekibi İnebolu’da görevlendirilmiştir

Bartın: Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 648 personel ile 217 araç görev yapmaktadır. Yaşanan yağışlar neticesinde il merkezinde 4 bina, merkez Epçiler köyünde 1 konut ve Kurucaşile ilçesi Dizlermezeci köyünde 1 konut olmak üzere toplam 15 kişi tahliye edilmiştir. İhtiyaç olması durumunda kullanılmak üzere 1.181 yatak kapasiteli Mehmet Rıfat Efendi KYK yurdu tahsis edilmiştir. Hasankadı yolunda meydana gelen heyelan nedeniyle yol ulaşıma kapatılmış; 3 köprü dolgularının hasar görmesi nedeniyle ulaşıma kapatılmıştır. 27.06.2022 tarihinde engelli ve hamile kamu personelinin 1 gün idari izinli sayılmasına karar verilmiştir. 1 JAK ekibinin Bartın’da görevlendirilmiştir.

Zonguldak: Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 931 personel ile 24 araç görev yapmaktadır. Gökçebey ilçesindeki Gaziler deresi yoğun yağış neticesinde taşmış, dere kenarında bulunan 25 konutu su basmıştır. 90 vatandaşımız güvenli bölgelere tahliye edilmiştir. 27.06.2022 tarihinde engelli ve hamile kamu personelinin 1 gün idari izinli sayılması karar verilmiştir.

Sinop: Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 319 personel ile 213 araç görev yapmaktadır. Çalışmalara destek vermek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1 adet helikopter görevlendirilmiştir. Ayancık ilçesine bağlı; Zaviye, Mestan, Pazarcık, Çamyayla ve Babaçay köyünde az hasarlı konutlarda ve konteynerlerde yaşayan vatandaşlar tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Türkeli İlçesi Yazıcı ve Hamamlı köy muhtarları ile görüşülerek az hasarlı konutların tahliye edilmesi için uyarı yapılmıştır. Babaçay bölgesinde bulunan geçici konaklama merkezindeki 38 konteyner tahliye edilmiştir. İhtiyaç olması durumunda kullanılmak üzere 200 kişilik KYK yurdu tahsis edilmiştir.

Karabük: İl merkezinde ve ilçelerde yağışlardan dolayı menfezlerde tıkanıklıklar ve toprak kaymaları yaşanmış olup yerel imkânlar ile müdahale edilmektedir. Yenice ilçesinde altyapı hasarları bulunmaktadır.

Düzce: Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 308 personel ile 110 araç görev yapmaktadır. 7 konutta 34 kişi bulundukları yerlerden tahliye edilmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları meteorolojik uyarı verilen illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuza geçirilmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2 helikopter yağıştan etkilenen bölgelere, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 1 helikopter Bartın Amasra’ya görevlendirilmiştir.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 20 ekskavatör, 5 dozer ve 15 kamyon kırmızı uyarı verilen 6 ile intikal etmiştir.

Türkiye İzcilik Federasyonu (TİFAKE) tarafından kırmızı uyarı verilen bölgelerde görevlendirilmek üzere Bolu ve Giresun illerinde tırtıllı araç hazır bekletilmektedir.

Türk Kızılay, 35 personel, 50 gönüllü ve 18 araç ile kırmızı uyarı verilen 6 ilde görev yapmaktadır. Toplam 335 kişiye beslenme hizmeti verilmiştir.

Meteorolojik uyarı verilen illere, sınır ve yakın bütün iller teyakkuza geçirilmiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlarımız, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi tüm erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirilmiştir. Bugün yağışların şiddetlenmesi ve riskin artması üzerine yeniden CMAS bildirimi yapılarak riskli bölgelerdeki vatandaşlarımız tekrar uyarılmıştır. Ayrıca yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlarımızın riskli alanlardan uzak durması konusunda gerekli uyarılar yapılmaya devam edilmektedir.

Kastamonu İnebolu’daki çalışmaları yerinde koordine etmek üzere Başkanımız Sn. Yunus SEZER bölgeye ulaşmıştır. Başkanlığımızdan; Batı Karadeniz bölgesinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Başkan yardımcısı, daire başkanı ve il müdürü düzeyinde görevlendirmeler yapılmıştır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek amacıyla Başkanlığımız tarafından 13 ilden (Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat, Sakarya) personel ve araç görevlendirmesi yapılmıştır.

Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 2.552 personel ile 826 araç/ekipman bulunmaktadır.

Gelişmeleri takip ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları