loading
close
SON DAKİKALAR

Belgeselci-gazeteci Güneş Karabuda yaşamını yitirdi

Belgeselci-gazeteci Güneş Karabuda yaşamını yitirdi
Tarih: 24.08.2018 - 17:01
Kategori: Yaşam

Belgeselci, gazeteci-yazar Güneş Karabuda 85 yaşında hayatını kaybetti.

Karabuda'nın yaşamını yitirdiğini Nebil Özgentürk duyurdu. Özgentürk, Instagram hesabından Karabuda'nın Yaşar Kemal, Gökşin Sipahioğlu ve Güzin Dino’yla bir fotoğrafını paylaşarak altına şu notu düştü:

"Türkiye’nin ilk belgeselcisi Güneş Karabuda’yı kaybettik..  Güneş abiden öğrendik ne öğrendiysek.. Ayrıntıcı, maceradan ürkmeyen ve oldukça duyarlı bir belgesel yönetmeniydi! İsveç’e yerleşmişti. 55 yıl önce. Dünyanın dört bir yanına Stockholm’dan giderdi.. Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün de yeğeniydi Güneş abi.. Paylaştığım ilk fotoğraf da oldukça özeldir! Ayakta duran Güneş abi, yakın dostları Yaşar Kemal, Gökşin Sipahioğlu ve Güzin Dino’yla.. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum Güneş usta’nın.."

Güneş Karabuda kimdir?

1933'te İzmit'te doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Paris'te hukuk okudu. Aynı şehirde gazeteci ve foto muhabiri olarak çalıştı. Askerlik görevini, 1958-1960 yıllarında Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'nda yaptı. 1961'de televizyona geçti. Başta İsveç Televizyonu (SVT) olmak üzere, Avrupa ve Amerika'daki değişik televizyon kanallarında, dünyanın dört köşesindeki ülkelerle ilgili sosyal, kültürel ve politik içerikli belgeseller hazırladı. 1970-72 yıllarında Şili'de, Allende iktidarı sırasında İsveç Televizyonu'nun Latin Amerika temsilciliğinde bulundu. Uzun yıllar Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinde çalıştı ve bu arada Vietnam Savaşı'nı görüntüledi. 70'li yıllarda Afrika'da Zimbabwe (Rodezya), Mozambik, Gine-Bissau ve Botswana'nın bağımsızlıklarına kavuşmasına kamerası ile tanık oldu. İsveçli yazar ve yönetmen Barbro Karabuda ile evlendi. Güneş ve Barbro Karabuda üç çocuk babasıdır. 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları