loading
close
SON DAKİKALAR

Berat Albayrak: Dünyaya örnek olacak bir noktadayız

Berat Albayrak: Dünyaya örnek olacak bir noktadayız
Tarih: 25.10.2018 - 15:32
Kategori: Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ile katıldıkları toplantı sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği konuları masaya yatırıldı.

Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticari partneri olduğunu söyleyen Albayrak, "Yakın dönemde çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın bir kısmı açıklanacak" dedi.

Albayrak, "Nürnberg'de polisin orantısız şiddetiyle hayatını kaybeden Ümit Dursun'un haberiyle sarsıldık. Bunların son bulmasını temenni ediyoruz. Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari partneri. Güçlü ekonomik iş birliğinin, siyasi iş birliğini beraberinde getirmesini bekliyorum. Dünyaya örnek olacak bir noktadayız" diye konuştu.

"Ekonominin her alanında işbirliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari partneri" diyen Berat Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

"Dünyanın huzur ve istikrarı için çok daha güçlü adımları hep birlikte atabiliriz. Ekonomi alanında artan bir ivme ile güçlenerek ilişkilerimizin siyasi alanda da destekleyeceğimize inanıyorum.

Bu kadar güçlü bir ekonomik işbirliğinin çok daha güçlü karşılıklı anlayış ve sağduyunun hakim olduğu bir siyasi işbirliğini de beraberinde getirmesini bekliyorum.

Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmak çok önemli. Önümüzdeki dönemde çok daha yapıcı bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum. Çok daha güçlü iletişim kanallarının tesisi için hazırız.

Bakan Albayrak'ın ardından söz alan Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ise, "İki ülke çok önemli ticaret partneri. 7.500'den fazla Alman şirketin Türkiye'de yatırımı bulunuyor. İkili ilişkileri geliştirmede kararlıyız."

Bakan Altmaier ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Son yıllarda, iki ülke arasındaki ilişkilerde sıkıntılar yaşandı. Ancak, ikili ilişkileri geliştirmekte kararlıyız.

İki ülke çok önemli ticaret partneri

Şu anda, 7 bin 500 Alman şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor.

Ticari ilişkilerin zor zamanlarda da devam etmesi gerektiğini istiyoruz Benim ülkemde, çok sayıda insanın Türkiye ile bağları var. Bu bölgede siyasi istikrara da ihtiyacımız var. İşbirliğimiz için yeni imkanlar var. Şirketlerin daha fazla yatırım yapabilmelerini konuştuk. Bu ülke sadece önemli bir partner değil, aynı zamanda son 80 yılda önemli başarılara imza attı. Türk Hükümetinin kur kriziyle baş etmek için aldığı önlemler etkili oldu."

Bakanı Altmaier, açıklamasının devamında yaptığı açıklamada, yarın yapacakları görüşmelerde, enerji, turizm alanlarındaki projelere ilişkin kapsamlı görüşmeler yürüteceklerini söyledi.

Bakan Albayrak ise, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu kaydederek, son aylarda yaşanan dalgalanmalara karşın alınan önlemlerin önemli sonuç verdiğini kaydetti. 

Bakan Albayrak, soru-cevap bölümünde ise şunları söyledi: Almanya ile son dönemde sağladığımız pozitif havayı daha da güçlendirmek için hangi alanlara yoğunlaşmak gerektiğini konuştuk. Almanya ile ekonominin her alanında işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Türkiye- Almanya ticaret hacmi üst düzeyde, bunu daha da geliştirme üçüncü ülkelere taşıma potansiyeline sahibiz; enerji sanayi ulaştırma gibi sektörlerde müzakelerin yürütüldüğü bir çok proje var.

Bu kapsamda yarın alHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği konuları masaya yatırıldı.

Bakan Albayrak: Almanya ile ilişkilerimizin ilerlemesi için yeni bir dönem başladı
© AA /
Albayrak Almanya'da konuştu: İlişkilerde yeni bir dönem başladı
Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticari partneri olduğunu söyleyen Albayrak, "Yakın dönemde çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın bir kısmı açıklanacak" dedi.

Albayrak, "Nürnberg'de polisin orantısız şiddetiyle hayatını kaybeden Ümit Dursun'un haberiyle sarsıldık. Bunların son bulmasını temenni ediyoruz. Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari partneri. Güçlü ekonomik iş birliğinin, siyasi iş birliğini beraberinde getirmesini bekliyorum. Dünyaya örnek olacak bir noktadayız" diye konuştu.man bakan bir kaç protokolü imzalayacak. Türk- Alman ekonomik işbirliği mevcudun ötesinde bir potansiyele sahip; güçlü işbirliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın bunların (işbirliklerinin) bir kısmı anons edilecek, yakın zamanda açıklayacağız yeni işbirlikleri de olacak."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları