loading
close
SON DAKİKALAR

Berat Albayrak yine hedefi tutturamadı

Berat Albayrak yine hedefi tutturamadı
Tarih: 02.09.2019 - 14:09
Kategori: Ekonomi

Ekonomi ikinci çeyrekte Türkiye daralmaya devam etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda 2019 için yüzde 2,3’lük büyüme öngörmüş ve bu hedefi tutturacaklarını söylemişti.

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre 2019 yılının ikinci çeyreğinde ekonomi yüzde 1,5 küçüldü. Birinci çeyrekteki yüzde 2,6 küçülmenin ardından, ikinci çeyrekte de küçülme devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomi programındaki hedefi tutturamaması dikkat çekti.

Yeniçağ'dan Serkan Talan'ın haberine göre Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) 2019 için büyüme hedefi yüzde 2,3 olmasına rağmen, ekonomi iki çeyrektir küçülüyor. Albayrak’ın göreve geldiğinden beri açıkladığı ‘reform’ paketlerinin kredi ve borçlanma üzerine kurulu olması dikkat çekerken, ekonomi için alınan önlemlerin krizi önlemekte yetersiz kaldığı, açıklanan son verilerle bir kez daha gözler önüne serildi. Bakan Albayrak, Şubat ayında yaptığı açıklamada YEP’te açıkladıkları yüzde 2,3’lük büyüme hedefinin tutturulacağını belirterek, son dönemde attılları adımların olumlu etkilerinin görüleceğini söylemişti.

BÜTÇE AÇIĞI HEDEFİNE 6 AYDA ULAŞMIŞTI

Albayrak’ın hedefi tutturamadığı bir başka konu ise bütçe açığı olmuştu. Bütçe açığı haziran ayında 12,1 milyar lira olarak gerçekleşti. 6 aylık açık 78,6 milyar lira oldu. Bütçe 2018 yılı Haziran ayında 25,6 milyar TL açık vermişti.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçen yıl eylül ayında açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefe göre, bütçe açığının 2019 yılında toplam 80.6 milyar TL olması bekleniyordu. Buna göre YEP'te yer verilen 2019 bütçe açığının yüzde 97.5'ine ilk 6 ayda ulaşılmış oldu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları