loading
close
SON DAKİKALAR

Bilim Kurulu; Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır

Bilim Kurulu; Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır
Tarih: 17.02.2022 - 20:00
Kategori: Sağlık, Yaşam

Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bilim Kurulunda Türkiye Covid-19 gündemi ile ilgili alınan kararlar yazılı olarak açıklandı.

Türkiye Covid-19 gündemi ile toplanan Bilim Kurulunda "65 Yaş üzeri ve/veya bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımız için ilaç dağıtımına başlanmıştır" denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "65 yaş üzeri veya bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımız için ilaç dağıtımına başlanmıştır" duyurusunu yaptı. Bakan Koca, İstanbul'da son 10 günde vaka sayısının yüzde 62 oranında azaldığını kaydederken; gelecek hafta içinde de önemli düşüşlerin gözlemleneceğini belirtti. 

Bakan Koca'nın açıklaması şöyle:

"Son dönemde Omicron varyantı kaynaklı olarak artan vaka sayılarının düşüşe geçtiği izlenmektedir. Omicron varyantı kaynaklı vakaların en yüksek olduğu İstanbul’da vaka sayıları son 10 günde yüzde 62 oranında azalmıştır. Bu durum diğer illerimiz için de benzer seyirdedir.

Geçtiğimiz hafta başından itibaren vaka sayılarında düşüş başlamıştır. Gelecek iki hafta içinde önemli düşüşler beklenmektedir.

"Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır"

Son 1 hafta içinde hastaneye yatışlarda yüzde 28 oranında düşüş yaşanmıştır. Sağlık kapasitemiz zorlanmadan en yüksek vaka sayılarının yaşandığı dönemde sorun yaşanmamıştır. Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımına başlanmıştır. 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımıza Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır.

Yerli aşımız Turkovac’ın tüm illerimize dağıtımı sağlanmış, ilçelere dağıtımına ise başlanmıştır. İki hafta sonra aile hekimliklerine TURKOVAC aşımızın dağıtımına başlanacaktır. Yerli aşımızın kullanımı tüm vatandaşlarımız için en üst seviyede önerilmektedir. Salgının en çok etkilediği 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın korunması salgın yönetiminin en büyük önceliğidir.

Yeni ilacın kullanımı ve hatırlatma dozu aşılarının yapılması kayıplarımızı önemli ölçüde azaltacaktır. Vatandaşlarımız hafif başlayan ve seyreden hastalığı nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırabilmektedirler. Belirti tespit edildiğinde özellikle büyüklerimiz vakit geçirmeden test numunesi vermelidir.

Molnupiravir etken maddeli ilacın kullanımına erken başlanması tedavi başarısını çok önemli ölçüde artırmaktadır. Testin hemen yapılması ve ilacın erken dönemde başlanması büyüklerimiz açısından kritik önemdedir.”

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları