loading
close
SON DAKİKALAR

Bir öğrencinin yurtta barınabilmesi için 'Cumhurbaşkanına hakaret suçundan mahkum olmamak' şartı aranacak

Bir öğrencinin yurtta barınabilmesi için 'Cumhurbaşkanına hakaret suçundan mahkum olmamak' şartı aranacak
Tarih: 10.04.2021 - 12:21
Kategori: Gündem

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle bir öğrencinin yurtta kalabilmesi için "Cumhurbaşkanına hakaret suçundan mahkum olmamak" şartı aranacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler 9 Nisan'da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yurtlarda barınma şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. Öğrenci kasten işlenen bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmışsa yurtla ilişiği kesilecek. Öğrencinin yurtta kalabilmesi için "Cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkum olmamak" şartı da aranacak.

Kararla öğrencinin yurttayken "Cumhurbaşkanın hakaret" gerekçesiyle ceza alması durumunda öğrencinin öğrenimi süresince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere yurtla ilişiği kesilecek.

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamına "devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma" gibi suçlardan mahkum olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı aranacak. (

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları