loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş: AKP iktidarı enflasyon rakamlarıyla oynayarak ekonomik krizi örtemeyeceğini anlamalıdır

Birleşik Kamu İş: AKP iktidarı enflasyon rakamlarıyla oynayarak ekonomik krizi örtemeyeceğini anlamalıdır
Tarih: 03.01.2020 - 16:55
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bir açıklama yayınladı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, TÜİK'in aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "AKP iktidarı yaşanan ağır tabloyu ve TÜİK istatistiklerini çarpıtarak ekonomik koşulları görmezden gelmeyi sürdürmekten vazgeçmelidir. Ekonomik krizin her geçen gün ağırlaştığı koşullarda AKP iktidarı enflasyon rakamlarıyla oynayarak ekonomik krizi örtemeyeceğini anlamalıdır" denildi. 

Birleşik Kamu İş'in açıklaması şöyle:

"AKP iktidarı ekonomik krizi yok sayan anlayışından ve TÜİK’in enflasyon hesaplarında kullandığı parametreleri değiştirmekten vazgeçmelidir.

TÜİK’in derlediği ve enflasyonu hesaplamada kullandığı verilerde, yapılan bir manipülasyon olduğu artık açıktır. Hükümet, enflasyon ile değil enflasyon sepetiyle mücadele ederek rakamları olduğunda farklı çıkarmaktadır.

AKP iktidarının resmi enflasyon oranlarındaki düşüş iddialarına karşılık; eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve gıda artışları emekçilerin gerçek gündemidir. Emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma gelmiştir.

Hayat pahalılığı yurttaşlarımızı açlık ve yoksullukla boğuşmasına neden olurken 2019 yılında yıllık enflasyon (geçen yıl aralık ayı ile bu yıl aralık ayı karşılaştırıldığında) yüzde 11,8 oldu. Yıllık ortalamalara göre ise yüzde 15,45 olarak gerçekleşti.

Buna karşılık kamu çalışanlarının maaşlarına bu yılbaşında yapılacak zam yüzde 5,56 ile sınırlı kalacaktır. Bu oran kamu çalışanlarının bırakın 2019 yılının tümündeki enflasyon kayıplarını, 2019 yılının ikinci yarısında yaşanan yüzde 6,5 oranındaki toplam enflasyondan bile daha düşüktür.

Yandaş sendikanın altına imza attığı zam oranı enflasyonu bile karşılamaktan uzaktır.

Ortalama enflasyona göre baktığımızda yapılacak bu zamma rağmen, kamu çalışanlarının ücretlerinde 1 Ocak 2020 itibariyle reel olarak yüzde 8,56 oranında bir erime yaşanmış demektir.  Önümüzdeki aylarda yaşanacak enflasyonla birlikte bu erime daha da hızlanacaktır.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yılbaşında yapılacak zam ise yüzde 6,5 düzeyinde kalacaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak Aralık ayında temel gıda maddelerini esas alarak yaptığımız gıda enflasyonu araştırmamıza göre yıllık gıda harcamalarındaki artış %42,6 olarak gerçekleşti. Tüm kamu çalışanlarının gerçek enflasyonu gıda da yaşanan artış oranıdır.

Bugüne kadar temel tüketim maddelerine yapılan zamlar ve vergi artışları, binbir zorlukla geçimlerini sağlayan yoksul emekçi ailelerin günlük yaşam koşullarını hiç olmadığı kadar zorlaştırmıştır. Bu durum umutsuz ve mutsuz milyonlar yaratmaktadır.

Yurttaşlar; ekonomik krizi çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissetmektedir.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları tartışmalara yol açmaktadır. Enflasyonun gerçekten düştüğüne inanan yurttaşların sayısı giderek azalmaktadır. TÜİK’in enflasyonu bilerek düşük ölçtüğü, bir diğer ifadeyle rakamların manipüle edildiği oldukça yaygın bir görüş haline gelmiştir.

Ülkemizde işçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmektedir.  Ancak resmi olarak açıklanan enflasyon ile emekçilerin enflasyonu arasında çok ciddi bir uçurum var.  Kamu emekçilerinin ve halkın gündemi bu rakamların üstünde seyretmektedir.

AKP iktidarı yaşanan ağır tabloyu ve TÜİK istatistiklerini çarpıtarak ekonomik koşulları görmezden gelmeyi sürdürmekten vazgeçmelidir.

Ekonomik krizin her geçen gün ağırlaştığı koşullarda AKP iktidarı enflasyon rakamlarıyla oynayarak ekonomik krizi örtemeyeceğini anlamalıdır.

AKP iktidarını; kamu emekçilerinin ve milyonlar SGK çalışanlarının ücret artışlarını manipüle edilen enflasyona göre değil gerçek enflasyona göre belirlemeye davet ediyoruz.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu; çarşıda, pazarda ve mutfakta yaşanan gerçek enflasyon ile resmi enflasyon rakamları birbirinden çok farklı olduğuna dikkat çekiyoruz ve  tüm kamu emekçilerini hakkını aramak için her tür demokratik ve meşru zeminde bu yönde mücadele yürütmeye çağırıyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları