loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş: Asgari ücretin net 3 bin 505 lira olmasını istiyoruz

Birleşik Kamu İş: Asgari ücretin net 3 bin 505 lira olmasını istiyoruz
Tarih: 20.12.2019 - 14:38
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada, "Asgari ücretin 2020 yılı için net 3 bin 505 lira olarak belirlenmesini bekliyor ve istiyoruz" denildi.

Asgari ücret görüşmeleri sürerken Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'ndan açıklama geldi. Açıklamada, "Ekonomik kriz nedeniyle 2020 bütçesi üzerinden sermayeye paralar akıtılacaktır. Buna rağmen asgari ücrete yapılacak artışın şimdiden patrona maliyet olarak değerlendireceklerini kestirmek zor değildir" ifadelerine yer verildi. 

Birleşik Kamu-İş, asgari ücretin sadece çalışanların değil ailelerinin de temel ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmesini istediklerini ifade ederek "2020 yılı başında en düşük devlet memuru maaşı 3 bin 505 lira düzeyine yükselecektir. Bu nedenle de asgari ücretin de  2020 yılı için net 3 bin 505 lira olarak belirlenmesini bekliyor ve istiyoruz" talebinde bulundu.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Ülkemizde işçilerin çok büyük bölümü asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir ücretle çalışmaktadır. Asgari ücret bırakın geçinmeyi, açlık sınırının bile oldukça altında kalmaktadır.  Bugünkü haliyle asgari ücret açlık ücreti haline gelmiştir. Asgari ücret ile asgari yaşam koşulları arasında sıkışıp kalan milyonlarca emekçi, ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için borç batağına sürüklenmiştir.

Asgari geçim koşullarının zorlaştığı ülkemizde, ekonomik ve sosyal yaşam şartları her geçen gün kötüye gitmektedir.  Ekonomik kriz çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissedilmektedir.

TÜİK’in bir işçinin aylık gıda harcaması ile ilgili belirlediği rakamlar ise şu şekilde: Ağır statüdeki işlerde 2 bin 331,  orta statüde 2 bin 86, hafif statüde de bin 940. Asgari ücret görüşmelerindeki TÜİK rakamları gerçekçi değildir. TÜİK, resmi enflasyon ve işsizlik rakamlarını AKP iktidarının hedeflerine uydurmak için çaba göstermektedir. Böyle bir ortamda sürdürülen asgari ücret belirleme çalışmaları  milyonlarca işçiyi umutlandıracak bir rakamın çıkmasını engellemektedir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonun üçüncü toplantısında patron-hükümet ortaklığının 2 bin 250 lira civarındaki teklifi ülke koşullarıyla uyumlu değildir. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret için yapılması gereken açıktır. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon, 2020’de geçerli olacak asgari ücret belirleme şartlarını TÜİK’in işsizliğine, enflasyonuna ve asgari ücret koşullarına göre belirlemekten vazgeçmeli ve en düşük memur maaşının yaşam maliyetine göre belirlemelidir.

Bugüne kadar asgari ücrete yapılan artışların büyük kısmı, AKP iktidarı tarafından patronlara ekonomik teşvik, vergi ve sigorta pirimi indirimi şeklinde geri verildi.

Ekonomik kriz nedeniyle 2020 bütçesi üzerinden sermayeye paralar akıtılacaktır. Buna rağmen asgari ücrete yapılacak artışın şimdiden patrona maliyet olarak değerlendireceklerini kestirmek zor değildir.

Eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve enflasyon koşullarında, emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir. Hayat pahalılığı yurttaşlarımızı açlık ve yoksullukla boğuşmasına neden olmaktadır.

Emekçilerin insanca yaşayacak ücret ve insanca çalışma koşulları için örgütlenmesi gerekmektedir.  Örgütlü mücadelenin büyütülüp güçlendirilmesi sağlanmadıkça, asgari ücrette yaşanacak artışın maliyeti olarak değerlendirilmesi ve ekonomik krizin yükü işçilerin sırtına yıkılması kaçınılmaz görünmektedir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; asgari ücretin sadece çalışanların değil ailelerinin de temel ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmesini istiyoruz.  2020 yılı başında en düşük devlet memuru maaşı 3 bin 505 lira düzeyine yükselecektir. Bu nedenle de asgari ücretin de 2020 yılı için net 3 bin 505 lira olarak belirlenmesini bekliyor ve istiyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları