loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu-İş: Gelir vergisi sistemi yeniden düzenlenmelidir!

Birleşik Kamu-İş: Gelir vergisi sistemi yeniden düzenlenmelidir!
Tarih: 24.01.2019 - 12:41
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş'ten yapılan açıklamada, "Vergi oranlarında artan oranlı tarifeden vazgeçilmesini, gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenmesini, geliri az olandan az, çok olandan çok vergi alınmasını istiyoruz" denildi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'ndan gelir vergisi oranlarına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle: 

"Ülkemizde ekonomik kriz derinleşmekte ve milyonlarca emekçi vergi dilimleri altında ezilmektedir.  Siyasal iktidarlar, geçmişte olduğu gibi bu bugünde krizin yükünü kamu emekçilerine adil olmayan bir şekilde vergi yükleyerek ödetmektedirler.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun ar-ge birimi KAMUAR’ın tüm meslekler için 25 yıllık bir kıdem esas alarak hazırladığı öğretmen, tabip, hemşire, hizmetli,  polis, avukat gibi kamuda devlet memurları ve diğer meslek gruplarının gelir vergisini hesaplaması, vergi adaletsizliğini tespit etmektedir. Kamu emekçilerine Temmuz 2019’da toplu sözleşme gereğince yüzde 5 zam yapılacağı varsayılarak yapılan hesaplama vergi adaletsizliği boyutlarını daha da büyütmektedir.

Gelir Vergisi dilimlerinin aylık kazanca yüzde 15’ten başlayarak artan oranlı olarak uygulanması, başta memur ve işçiler olmak üzere milyonlarca çalışanın maaşının mart ayından itibaren düşmesine neden olmaktadır.

Tüm kamu çalışanları, hemen hemen yüzde 15 vergi dilimiyle başlayıp bir süre sonra yüzde 20'lik vergi dilimiyle vergilendirilmektedir. Tablolardan da anlaşılacağı gibi net ücretleri arasında çok yüksek fark olmasına rağmen kamu çalışanları birbirine çok yakın tutarda vergi ödemektedirler.

Bir yıl içinde, ocak ayından aralık ayına kadar hakkedilen toplam brüt maaştan ssk ve işsizlik sigortası kesintileri yapıldıktan sonra kalan tutara kümülatif gelir vergisi matrahı denir. Ayrıca Kümülatif Gelir Vergisi, gelirin artması ile doğru orantılı olarak verginin de kademeli olarak atması esasına dayanır. Yani çok kazanan çok, az kazanan az vergi verme esasına dayanmaktadır. Ancak bu sistem yüzde 100 adil bir uygulama değildir. Burada toplanarak gelen gelir değil, gelirin vergisidir aslında.

KAMUAR’ın araştırmasına göre, kamuda hizmetli kadrosunda çalışan 25 yıllık bir memurun ocak maaşı yeni yıl zammı ve enflasyon farkıyla birlikte net 3 bin 572 liraya çıktı. Bu memur önümüzdeki temmuz ayına kadar hep yüzde 15 Gelir Vergisi ödeyeceği için maaşı değişmeyecektir. Temmuz ayında yapılacak yüzde 5 toplu sözleşme zammıyla maaşı 3 bin 751 liraya çıkacaktır. Ancak bu memur kasım ayında yüzde 20'lik Gelir Vergisi dilimine yakalanacağı için ödeyeceği 93 lira artacak, net maaşı ise 3 bin 658 liraya düşecektir.

Ülkemizde ister kamuda ister özel sektörde çalışan emekçiler, ocak ayın başında gelir vergisi dilimine girmedikleri anlatılmaktadır, ancak her şekilde yüzde 15’lik vergi dilimine girilmektedir.

Öğretmenlerin ek ders ücretleri vergi dilimine dahil edildiği için öğretmenler için ek ders ücreti ayrıca bir hesaplamaya tabi kılınarak bu meslek grubunun geçim sıkıntısını gözlerine önüne serilmektedir.

Artan oranlı vergi dilimleri nedeniyle ek ders almayan öğretmenler eylül ayında, örneğin brüt bin lira ek ders alan öğretmenler ise haziran ayından itibaren bir üst dilimdeki yüksek vergi dilimine yakalanmaktadır. Ek ders almayan öğretmenin net maaşı 111 lira, ek ders alanın net maşı 39 lira düşmektedir. Yeni yıla 5 bin 711 lira maaşla başlayan polisin maaşı temmuzda yüzde 5 zamla 5 bin 915 liraya çıkacaktır. Ancak eylülde 5 bin 915 liraya, ekimden itibaren ise 5 bin 884 liraya düşecektir.

Üst vergi dilimine eylülde yakalanacak olan doktor, temmuz zammına rağmen maaşında 113 lira kayıp yaşayacaktır. Vergi nedeniyle eylülden itibaren hemşirenin maaşı 109 lira, mühendisin maaşı 112 lira, imamın maaşı 111 lira, avukatın maaşı 113 lira düşecektir.

Kamu çalışanları vergi oranlarında artan oranlı tarife uygulanmakta ancak kazançla doğru orantılı olarak vergi artmamaktadır. Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimleri yıllar içinde neredeyse hiç artmamaktadır.

Adil bir vergilendirme sağlamak için gelirlerle vergi dilimler arasında yeni bir hesaplanma sistemi yapılmalıdır.  Az gelir az vergi, çok gelir çok vergi şeklinde yeniden yapılandırılmalıdır.

Vergi mükellefi olsun ya da olmasın, tüm yurttaşlar dolaylı vergiler dediğimiz tüketim vergilerini devlete vergi olarak zaten ödemektedirler. 

Ülkemizde kamuda çalışan 3 milyon memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi, artan oranlı vergiler nedeniyle kazancının büyük bölümünü devlete vergi olarak ödemesi nedeniyle ekonomik kayba uğramaktadır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; vergi oranlarında artan oranlı tarifeden vazgeçilmesini, gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenmesini geliri az olandan az, çok olandan çok vergi alınmasını istiyoruz."

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları