loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık: Doların yükselmesi de düşmesi de emekçilerin cebini yakıyor

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık: Doların yükselmesi de düşmesi de emekçilerin cebini yakıyor
Tarih: 18.02.2021 - 16:59
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık "Ülkemizde Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ve değer kazanması emekçilerin cebini yakmaktadır" dedi.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık dolar kurunun artması ya da düşmesine bağlı olarak zamların sebebinin dolar kuru gösterilmesine ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Dolar kurunun arttıkça pazarda-çarşıda fiyatlar arttığını ancak dolar kuru düştükçe fiyatların bir türlü düşmediğini belirten Mehmet Balık'ın açıklaması şöyle:

"AKP iktidarı dövizin yükselmesinden tamamen bağımsız bir zam politikası izlemektedir. Yani Türkiye'de fiyatlar her zaman yukarı yönde hareket etmekte ve hiçbir indirim yaşanmamaktadır.

Krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti sunmaya bir iktidar doları 8,65 TL’den 6,95’e düşürse de hayat pahalılığınına çözüm olamaz.

Ülkede döviz yükselmiş olsaydı, akaryakıt, doğalgaz, elektrik ve temel tüketim malları zamlanacaktı. Gerekçesi de “dolar yükseldi” olacaktı. Ancak döviz fiyatları düşmesine karşılık vatandaşların hayatında ucuzlayan ve indirime giren hiçbir şey yok. Oysa döviz yükselmiş olsaydı, aynı mallara ve ihtiyaçlara zam üstüne zam binecekti.

Ülkemizde dolar düşse de hayatımızda ucuzlayan hiçbir şey olmayacaktır. Ülkemiz dünyanın en yüksek cari açığını veren ekonomisine sahiptir.  Bu duruma özel sektör, bankalar ve devlet borçları neden olmaktadır. Bu borçlar emekçilerin vergilerinden ödenmektedir. 

Bu borçlardan kurtulmak ve emekçilerin refaha ulaşması amacıyla AKP iktidarı öncelikle emek düşmanı ve sermaye destekli politikalardan vazgeçmelidir. Sonra ülkenin ciddi kamucu yatırımlara ihtiyacı olduğu gibi fabrikaların açılıp üretime geçilmesi gerekmektedir.

Döviz kurundaki hareketlilik bir yana, enflasyon ve işsizlik tırmanışını sürdürmektedir.  Ülkemizde salgın ve ekonomik kriz koşulları büyüyerek devam etmektedir. Ekonomik sorunlar altında ezilen milyonlarca emekçi, acilen çözüm beklemektedir.

TL’nin dolar karşısında değer kazanması ve kayıp yaşaması emekçilerini cebini yakmaya devam edecektir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Hayat pahalılığının dövizin yükselmesinden ve düşmesinden bağımsız olduğunu vurguluyoruz acilen üretim ekonomisine geçilmelidir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları