loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş: İktidarın hakemine, yandaşın oyununa teslim olmayacağız

Birleşik Kamu İş: İktidarın hakemine, yandaşın oyununa teslim olmayacağız
Tarih: 26.08.2019 - 13:36
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş toplu iş sözleşmelerine tepki olarak bugün yarım, yarın ise tam gün iş bırakma kararı aldı. Birleşik Kamu İş bugün yaptığı basın açıklamasında hükümete ve Memur Sen'e tepki gösterdi.

1 Ağustos’ta başlayan  toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanarak görüşmeler Hakem Kurulu'na havale edilmişti. Birleşik Kamu İş daha önce aldığı kararla 26 Ağustos'ta yarım 27 Ağustos'ta ise tam gün iş bırakma kararı almıştı. Bugün yaptığı basın açıklamasında Birleşik Kamu İş, Memur Sen'in hükümetle yaptığı görüşmeleri tiyatro oyunu olarak benzeterek sorumluluğu bırakıp meydandan kaçtığını belirtti. 

 Kamu emekçilerinin zammını belirleyecek hakem heyetinin 11 kişiden oluşurken kurulda 4 kişinin sendikaların, 7 kişinin ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlendiği ifadelerinin yer aldığı Birleşik Kamu İş'in açıklması şöyle:  

"Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklisini ilgilendiren Sözde Toplu Sözleşmenin, Hakem Kuruluna bırakılmasını ve bu kuruldan çıkacak kararların kamu emekçilerinin mesleki, ekonomik ve sosyal haklarına olumlu yönde katkı sağlamayacağından üretimden gelen gücümüzü kullanarak tüm iş yerlerinde 26 Ağustos Pazartesi Saat 13.00’de yarım gün, 27 Ağustos Salı günü tam gün iş bırakma kararı uyguluyoruz.

Kamu emekçilerinin zammını belirleyecek Hakem Heyeti 11 kişiden oluşurken kurulda 4 kişi sendikalardan, 7 kişi ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmektedir.  Bu haliyle pazarlık masası satış masasına dönüşmüştür. Yandaş konfederasyon her zaman olduğu gibi yine kamu emekçilerini yüz üstü bırakmıştır.

Sözde Toplu Sözleşme masasının adaletli olmadığı bildiğimiz gibi Hakem Heyetini de adil bulmuyoruz. Sözde Toplu Sözleşme masasında yapıldığı gibi Hakem Heyeti Kurulu da; enflasyonu, vergi dilimlerini, açlığı-yoksulluğu, 3600 ek gösterge talebini, grev hakkını,  zam talebini, kamu emekçilerinin ekonomik, mesleki, örgütsel ve sosyal haklarını, temel gıda ürünlerini ve temel giderleri yok sayacaktır.

Belirlenen söz konusu kuruldan adil kararlar almasını ve kamu emekçileri lehine kararlar çıkmasını beklemek akıl tutulmasına yakalanmaktır.

AKP iktidarının, ilk teklifini revize ederek 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam teklifi etmesi ile Hakem Heyeti Kurulunda kamu emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklarına ilişkin karar çıkması paralel olacaktır.

Yaşam şartlarının ağırlaştığı, işsizlik ve pahalılık koşullarının mutfakları kavurduğu ülkemizde, doğal gaza, elektriğe, benzine, gıda maddelerine, ulaşıma vs. fahiş oranlarda zam yapılırken, Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında erirken, yurttaşların alım gücü günden güne azalırken AKP hükümeti,  kamu emekçilerine reva gördüğü bu zam oranlarıyla kursağımızdan geçecek lokmaları saydıklarını göstermektedir.

Hakem Heyetinin, kamu emekçilerinin kölelik koşullarındaki zam oranını 28 Ağustos 2019 Çarşamba günü açıklamasından önce kamu emekçilerinin alın terini ve haklarını savunmak amacıyla iş bırakma kararlılığımızı AKP iktidarına ve yandaş konfederasyona göstereceğiz.

Ülkemizdeki kriz koşullarının mutfakları yaktığı, tüm çalışanların kemer sıkma politikasına kurban gittiği, işçinin ve kamu emekçisinin yaşam şartlarının zorlaştığı koşullarda insanca yaşam şartları için iş bırakıyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Hakem Heyeti Kurulundan 2020-2021 yılları için açıklanan Sözde Toplu İş Sözleşme maaş zamlarıyla ilgili hükümleri yeniden gözden geçirmeye ve zam oranlarının kamu çalışanlarının insanca yaşacakları şekilde yeniden belirlemeye çağırıyoruz"


Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları