loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu; 3+1 Müjdesi Sözleşmeli Personeli Tatmin Etmedi

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu; 3+1 Müjdesi Sözleşmeli Personeli Tatmin Etmedi
Tarih: 29.11.2022 - 14:15
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; AKP iktidarı Anayasal bir hak olan aile birliği hakkını gündeme almayarak binlerce yurttaşın sorunlarını dört yıl daha ailelerinden uzak yaşamaya mahkûm etmiştir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık yaptığı açıklamada;

"Cumhurbaşkanının müjde olarak açıkladığı sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Bu durumda kamuda çalışan 520 bin personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçiş imkânı verilmiştir.

Bu durumda yıl şartı ve aday memurluk hesaplandığında aylardır ümitlenen binlerce yurttaşımızın hayalleri dört yıl ertelenmiştir.

Ayrıca, yıllardır görevlerini sözleşmeli olarak icra eden yurttaşların 1 yıl daha aday memurluk yapması adalet kavramına aykırıdır.

AKP iktidarının her seçim döneminde seçim malzemesi yapmak adına alışkanlık haline getirdiği sözleşmeli personel istihdamında tam kapsamlı bir şekilde sonuca ulaşılamamıştır.

Sözleşmeli personelin tamamı kadroya girecek sözü ile reklam yapan AKP iktidarı Anayasal bir hak olan aile birliği hakkını gündeme almayarak binlerce yurttaşın sorunlarını dört yıl daha ailelerinden uzak yaşamaya mahkûm etmiştir.

Sözleşmeli personelin tamamının kadroya girememesi, yıl şartı ve sözleşmeli personel alımına devam edilmesi AKP iktidarının sözleşmeli personelleri seçim vaadi olarak kullanmaya devam edeceğini en açık göstergesidir. Ayrıca, kadroya geçiş şartında mesleksel ayrım yapılması yurttaşlar arasında ayrımcılığa sebep olmaktadır.

AKP iktidarının yurttaşların sorunlarına çözüm üretirken sorunları oy yatırımına çevirmekten vazgeçerek, tam kapsamlı politikalar üretmesi gerekmektedir."

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları