loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; AKP Türkiye’yi enflasyonda dünyanın en yüksek yedinci ülkesi haline getirdi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; AKP Türkiye’yi enflasyonda dünyanın en yüksek yedinci ülkesi haline getirdi
Tarih: 04.04.2022 - 14:27
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık; AKP’nin yıllardır uyguladığı akıl, bilim, mantık dışı ekonomik politikaları Türkiye’yi dünyanın enflasyonu en yüksek yedinci ülkesi konumuna getirdi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, www.istanbulgercegi.com'a yaptığı açıklamada;

"AKP’nin yıllardır uyguladığı akıl, bilim, mantık dışı ekonomik politikaları Türkiye’yi dünyanın enflasyonu en yüksek yedinci ülkesi konumuna getirdi.

Enflasyon yoksulluktur. Enflasyon hırsızlıktır. Enflasyon halkın sırtındaki en haksız vergidir. Yükselen enflasyonla birlikte büyük bir yoksulluk dalgası ülkeyi sarmaktadır. TÜİK’in gizleyemediği kısmı bile yüzde 61,1 olan enflasyon, AKP’nin çevresine kümelenmiş birkaç müteahhit dışında tüm halkı hızla yoksullaştırmakta, açlık riskini büyütmektedir.

Çalışanların, parasının büyük bölümünü ayırmak zorunda bulunduğu gıda fiyatlarında TÜİK’e göre son bir yılda yüzde 70, Birleşik Kamu İş’in hesaplamalarına göre ise yüzde 118 oranında artış yaşanmıştır. En düşük memur maaşı, 6 bin lira sınırına dayanan açlık sınırını zor karşılarken, asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaşımız, milyonlarca emeklimizin eline geçen para açlık sırının bile oldukça altında kalmaktadır. Yıllardır artan yoksullaşma 2021 yılının son aylarından itibaren açlık tehlikesini büyütmeye başlamıştır. Sağlıklı ve dengeli beslenme halkın büyük kısmı için büyük bir hayalden ibaret kalmıştır.

AKP’nin yarattığı enflasyon, hiç bir geliri olmayan işsizler, çalışabilecek yaşta ve durumda olmayanlar, dar ve sabit gelirliler, ücretliler, çiftçiler, esnafın, sanatkârın kısaca bütün halkın üzerinden tam bir silindir gibi geçmektedir. Bütün gelirler reel olarak erimektedir. 2021 yılında 100 liraya dolan bir gıda sepeti için bugün 218 lira ödemek gerekmektedir. Ulaştırma, ev eşyası, giyim, konut, sağlık, eğitim gibi zorunlu harcamalarda yüzde 99’a kadar yükselen yıllık artışlar yaşanmaktadır.

Bu iktidarın enflasyonla mücadele edeceğine yönelik hiçbir inandırıcılık kalmamıştır. Yılbaşında kamu çalışanlarına yapılan yüzde 7,5 oranındaki zam daha yılın ilk ayında erimiştir. Kamu çalışanları, toplu sözleşmeye göre yılın ilk üç ayının sonunda devletten yüzde 15,3 enflasyon farkı alacaklı haline gelmiştir. Emeklilerin, daha ilk üç ayda yüzde 22,8 oranında alacağı doğmuştur. Yapılan yüzde 50 zamma rağmen asgari ücretin bu günkü alım gücü alım gücü Mart 2021’deki alım gücünün yüzde 10 altındadır.

Türkiye tarihinde hiçbir zaman enflasyon düşmemiş, sadece zaman zaman enflasyonun artış hızı yavaşlamıştır. Yani bugünkü mal ve hizmet fiyatları önümüzdeki dönemde asla düşmeyecek hatta yükselmeye devam edecektir. Dolayısıyla kısa sürede yapılması gereken şey maaş, ücret ve aylıkları bu fiyat seviyesini karşılayabilecek bir noktaya çıkararak alım gücünü artırmak olmalıdır. Kamu çalışanları ve emekliler için temmuz ayını beklemeden, enflasyon farkı ücret, maaş ve aylıklara yansıtılmalıdır. Milyonlarca çalışanın aldığı asgari ücret aynı zamanda ücretler genel seviyesi için bir göstergedir. Bu nedenle Aralık ayı beklenmeden yeniden belirlenmelidir.

Enflasyon farkının şimdiden çalışanların ücretlerine yansıtılmasının kamu bütçesine yükü, kur korumalı mevduat uygulamasıyla bir avuç para sahibine ödenen kur garantisinden daha az olacaktır.

Bütün bunlardan sonra da iktidarın, sadece çevresindeki üç-beş kişiyi zengin etmeye yarayan bu politikasızlıktan vazgeçerek bütün çağdaş ülkelerin yaptığı araçlarla enflasyonla mücadele ederek, paramızın istikrarını koruyacak politikaları uygulamaya koyması gerekir."

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları