loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık; Emekçiler enflasyona ezdirilmemelidir

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık; Emekçiler enflasyona ezdirilmemelidir
Tarih: 01.08.2022 - 15:13
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Kamu-Ar verilerine göre Temmuz ayı itibariyle yıllık fiyat artışı yüzde 175,9’a yükselirken, yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam artış ise 85,3’e ulaşmıştır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık yaptığı açıklamada;

"İktidarın, akıl ve bilim dışı ekonomik politikalarla yurttaşların sırtına yüklediği enflasyon kamburu her geçen ay biraz daha ağırlaşıyor.

Kamu-Ar’ın yurttaşların en çok alışveriş yaptığı marketlerden derlediği verilere göre açlık sınırı 7 bin liraya dayandığı Temmuz ayında yoksulluk sınırı ise 21 bin 221 lira olmuştur. Bu verilerle dört asgari ücret ancak insan onuruna yaraşır bir şekilde hayat sürmeye yetebilmektedir.

Kamu-Ar verilerine göre Temmuz ayı itibariyle yıllık fiyat artışı yüzde 175,9’a yükselirken, yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam artış ise 85,3’e ulaşmıştır.

Asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar halkın enflasyon oranına yaklaşamadığı gibi iktidarın kurumu olan TÜİK verilerinin de altında kalmaktadır.

Yani; emekçilerin maaşları ve ek ödemeleri enflasyon oranının altında kalmaktadır ve her geçen ay bu enflasyon oranlarıyla alım gücü hızlı bir şekilde düşmektedir.

Ekonomi politikalarını akla ve bilime yakışır bir şekilde yönetemeyen AKP iktidarı, ekonomik bunalımı aşamadığı gibi emekçilerin yaşam kalitesini de her geçen gün düşürmektedir.

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bu süreçte, ücret ve maaşlara her ay enflasyon oranında zam yapılmalıdır."

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları