loading
close
Dolar: 5,71 TL
Euro: 6,33 TL
Sterlin: 6,92 TL
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: İstanbul’da seçmenlerin özgür iradesi yok sayılmıştır

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: İstanbul’da seçmenlerin özgür iradesi yok sayılmıştır
Tarih: 08.05.2019 - 09:17
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi milyonlarca yurttaşın iradesine ve ülkemizin egemenliğine yönelik bir saldırıdır" denildi.

Konfederasyondan yapılan açıklamada, "Özelde İstanbul’da genelde de tüm yurtta seçmenlerin özgür iradesi yok sayılmıştır. Bu yok sayma, süreci ne yazık ki kendilerini hukukun üstünlüğüne inandıklarını belirten sözde hukukçular tarafından işletilmiştir. Bugün, yaşanan siyasi kaosun sorumlusu, tek kişi rejimidir. Tek kişi rejimi, giderek daha otoriter, daha baskıcı ve milli iradeyi inkâr edici bir yapıya bürünmeye başlamıştır. Cumhuriyetimizin temel ilkesi olan millet iradesi ve hukukun üstünlüğü tek bir kişinin yönetimi ile gasp edilmeye çalışılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Birleşik Kamu-İş'in açıklaması şöyle:

"6 Mayıs 2019 tarihi ülkemiz adına demokrasinin, millet iradesinin hiçe sayıldığı bir gün olarak tarihe geçmiştir. YSK 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucunu iptal ederek adeta ‘hukuk’ devletini ortadan kaldırmıştır. Yurttaşlarımızın demokratik hakları YSK kararı ile gasp edilmiştir. Kısaca söylememiz gerekirse YSK’nın bu kararı cumhuriyetimize ve demokrasimize darbe vurmuştur.

Ülkemiz demokrasisi, AKP iktidarı ve onun yarattığı yeni rejim ile tehlike altına girmiştir. Hukuk ve adalet kavramları yalnızca tek bir kişinin isteğine ve emrine göre şekillenmekte tek adam yönetimi ile ülke tek bir sese tek bir düşünceye adeta zorla hapsedilmeye çalışılmaktadır. Mevcut rejiminde demokrasi anlayışına göre yurttaşların bağımsız bir şekilde karar verebilmesi mümkün değildir.

AKP iktidarı ve onun iktidar ortakları seçimleri ancak ve ancak kendileri kazandıkları zaman meşru görmekte aksi sonuçları komplo olarak değerlendirmektedir. Bu ve benzeri durumlar ancak faşist diktatörlükler döneminde görülebilir.

İktidar ve YSK ittifakı ile İstanbul seçimlerine yapılan müdahale adeta 12 Eylül darbecilerini bizlere hatırlatmıştır. Yeni rejim ve onun çevresinde yer alan ittifak ortakları hukuksuzluktan beslenmeye devam etmektedir.

Özelde İstanbul’da genelde de tüm yurtta seçmenlerin özgür iradesi yok sayılmıştır. Bu yok sayma, süreci ne yazık ki kendilerini hukukun üstünlüğüne inandıklarını belirten sözde hukukçular tarafından işletilmiştir.

Bugün, yaşanan siyasi kaosun sorumlusu, tek kişi rejimidir. Tek kişi rejimi, giderek daha otoriter, daha baskıcı ve milli iradeyi inkâr edici bir yapıya bürünmeye başlamıştır.

Cumhuriyetimizin temel ilkesi olan millet iradesi ve hukukun üstünlüğü tek bir kişinin yönetimi ile gasp edilmeye çalışılmaktadır.

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi milyonlarca yurttaşın iradesine ve ülkemizin egemenliğine yönelik bir saldırıdır. Bugün bizlere düşen görev ve sorumluluk bu saldırılar karşısına birlik olmak ve egemenlik hakkımıza sahip çıkmaktır. Seçimin iptali ülkemizin demokrasi tarihini ve geleneğini, cumhuriyet devrimimizin temeli olan hukukun üstünlüğü ilkesini yok saymaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak memleketimizin geleceğine, yurttaşlarımızın iradesine yönelik bu tehditlere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 31 Mart seçimleri milyonlarca yurttaşın nezdinde sonuçlanmıştır. Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmiştir.

Ne hukuku yok sayma peşinde olanların ne de açıkça yurttaş iradesine el koyan gerici yeni rejimin, ittifak ortaklarının bu sonucu değiştirmeye asla ve asla gücü yetmeyecektir. Birleşik Kamu-İş her zaman olduğu gibi, bugün de haktan, hukuktan ve adaletten yana tavır almıştır.

Cumhuriyet kazanacak, yurttaşlarımızın iradesi kazanacak, demokrasi ve hukuk kazanacaktır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları