loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu meydanlardan iktidara seslendi; 'AKP iktidarı ev yuva hayallerimizi yıktı, yakında çadırda bile yaşayamayacağız'

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu meydanlardan iktidara seslendi; 'AKP iktidarı ev yuva hayallerimizi yıktı, yakında çadırda bile yaşayamayacağız'
Tarih: 04.06.2022 - 15:58
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkan Mehmet Balık, Antalya'dan İktidara seslendi; Ülke yönetiminin her alanında yapılan yanlışlar AKP iktidarının boyunu aşmaktadır. Zaten çok az bir ömrü kalan bu iktidarın giderayak ülkeyi talan etmesine izin vermeyeceğiz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkan Mehmet Balık, Antalya'da yaptığı basın açıklaması sonrası www.istanbulgercegi.com'a yaptığı açıklamada;

"AKP iktidarı yanlış ekonomi politikaları ile ev yuva hayallerimizi yıktı, yakında çadırda bile yaşayamayacağız'

AKP iktidarı, kendi yurttaşlarının alamadığı konutu yabancıya satışı 2021 yılında 16.810 iken bu sayı 2022 yılı Haziran ayına kadar 31.989’a ulaşmıştır. Sadece Antalya’da 2021 yılında yabancıya yapılan konut satışı 2.956 iken, 2022 yılı ilk beş ayında 7.293’e çıkmıştır.

Başta konut fiyatları olmak üzere hayatın her alanında yaşanan bunalıma defalarca dile getirdiğimiz gibi artık dur demek için alanlardayız.

Ülke yönetiminin her alanında yapılan yanlışlar AKP iktidarının boyunu aşmaktadır. Zaten çok az bir ömrü kalan bu iktidarın giderayak ülkeyi talan etmesine izin vermeyeceğiz." dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun basın açıklamasını Genel Başkan Mehmet Balık okudu;

"Konut Fiyatları ve Yaşam Maliyetlerini Karşılayamıyoruz

Önceki yıllarda yapılan çok ciddi politika hataları sebebiyle Türkiye ekonomisinde çok derin bir buhran yaşanmaktadır.

Ekonomi bilimi ile inatlaşan AKP iktidarının yarattığı dar boğaz inşaat sektörü maliyetlerini yüzde 440 oranında artırarak neredeyse durma noktasına getirmiştir. Bir de bunlar yetmezmiş gibi Ticaret Bakanlığı’nın geçen haftalarda yaptığı düzenleme ile yabancıya konut satışını döviz kazandırıcı hizmetlerin kapsamına alması ileriki günlerde konut fiyat ve kiralarının katlanarak artacağını göstermektedir.

Ekonomik şartlar sebebi ile zaten konutta yaşanan arz sıkıntısında bir de böyle bir kazanç peşine düşen AKP iktidarı, kendi yurttaşlarının alamadığı konut sayıları 2021 yılında 16.810 iken bu sayı 2022 yılı Haziran ayına kadar 31.989’a ulaşmıştır. Sadece Antalya’da 2021 yılında yabancıya yapılan konut satışı 2.956 iken, 2022 yılı ilk beş ayında 7.293’e çıkmıştır.

Döviz kuru artışı sebebi ile yabancıya neredeyse bedavaya sunulan ülke imkânları kendi yurttaşlarından köşe bucak kaçırılmaktadır.

Gıdadan akaryakıta, konut fiyatlarına, ısınmaya, barınmaya kadar hayatın her alanında yaşamı idame ettiremeyecek seviyede zamlar gelmektedir.

AKP iktidarının akıl ve bilimle inat politikalar gütmesinin sonuçları en ağır bir şekilde yurttaşların sırtına yüklenmiştir.

Bu yüklerden en ağırı ise yaşamın en temel gerekliliği olan barınma ihtiyacından kaynaklı maliyetlerdir. AKP iktidarının konut fiyatları ve kiraların bu derece yükselmiş olmasının sorumlusu olarak her zaman yaptığı gibi suçu kendisine değil de ev sahibi ve yurttaşlarda aramaktadır.

Konut fiyatlarındaki bu derece artışın ekonomik bunalımdan kaynaklı olabileceğini akıllarından bile geçiremedikleri gibi göstermelik bir şekilde hukuki mevzuatlarla düzeltebileceklerini düşünmektelerdir.

Tamamen hammadde ve girdi fiyatlarından kaynaklı yaşanan bu fahiş fiyat artışlarını hukuki bir düzenleme ile önüne geçebileceklerini düşünen beş bakan hiçbir yaraya çare olamayacaklardır.

Ayrıca, AKP Başkanı’nın çözüm yolu olarak gösterdiği faizli kredilerle ev alınabileceği müjdesinin evine ekmek götürmekte ve hâlihazırda zaten borç batağında olan kamu çalışanları, işçiler ve emekliler tarafında hiçbir karşılığı bulunmamaktadır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Ülke yönetiminin her alanında yapılan yanlışlar AKP iktidarının boyunu aşmaktadır. Zaten çok az bir ömrü kalan bu iktidarın giderayak ülkeyi talan etmesine izin vermeyeceğiz.

Başta konut fiyatları olmak üzere hayatın her alanında yaşanan bunalıma defalarca dile getirdiğimiz gibi artık dur diyoruz." denildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları