loading
close
Dolar: 5,75 TL
Euro: 6,55 TL
Sterlin: 7,35 TL
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu-İş: Tüm emekçileri demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Birleşik Kamu-İş: Tüm emekçileri demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyoruz!
Tarih: 12.06.2018 - 11:46
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, tüm emekçileri 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde sandığa gidip oy kullanmaya ve demokrasiye sahip çıkmaya çağırdı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için tüm emekçilere çağrı yaptı. Yazılı bir açıklama yapan Balık, "Siyasal iktidar, OHAL ve KHK’ları kalıcı hale getirmesiyle parlamenter demokratik sistemimizi geri götürdüğü gibi onarılamaz yaralar açmıştır. Bu tarihi ve yaşamsal sınavın başarı ile verilebilmesi için Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek için 24 Haziran seçimlerinde mücadeleye bu ilkeler doğrultusunda katkı sağlamak; bizler kadar tüm emekçilerin görevidir" ifadelerini kullandı.
 
Yapılan açıklama şöyle:

"24 Haziran seçimleri tüm emekçiler ve ülke için, kritik olacağı bilinciyle sandıklarda ve meydanlarda olacağız.
24 Haziran seçimlerinin sonucunun mevcut anlayışla devam etmesi halinde demokrasi, parlamenter sistem ve kuvvetler ayrılığı ile laik, demokratik, sosyal hukuk mücadelemiz zarar görecektir. Bu anlayışın devam etmesi halinde kamu çalışanları, işçiler, öğrenciler, kadınlar, çocuklar ve emekliler açlığa ve yoksulluğa sürüklenecektir.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sadece devlet memurlarının iş güvencesini değil, ülkedeki bütün çalışanların güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret almalarını sağlamak için mücadele edeceğiz.
Kamu emekçileri ve işçiler, ekonomik krizi yaşamın her alanında yakıcı bir şekilde hissetmektedir. Ülkedeki ekonomik ve siyasi krizin faturası emekçilere çıkarılmak istenmektedir, ancak emekçiler 24 Haziran’da bunu kabul etmeyeceğini gösterecektir.
24 Haziran seçimleri, parlamenter sistemi sona erdireceği gibi “Başkanlık Sistemi’ni hayata geçireceğinden emeğimizi, geleceğimizi, cumhuriyetimizi ve ülkemizi zora sokacak bir süreç yaratacaktır.
Siyasal iktidar, OHAL ve KHK’ları kalıcı hale getirmesiyle parlamenter demokratik sistemimizi geri götürdüğü gibi onarılamaz yaralar açmıştır.
Bu tarihi ve yaşamsal sınavın başarı ile verilebilmesi için Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek için 24 Haziran seçimlerinde mücadeleye bu ilkeler doğrultusunda katkı sağlamak; bizler kadar tüm emekçilerin görevidir.

ÇÜNKÜ;

Ekonomik krizi, işsizliği ve esnek çalışma biçimlerini önlemek için,
Eğitimin ve sağlığın paralı hale getirilmesine ve şehir hastanelerine dur demek için,
OHAL ve KHK’ların kaldırılması için,
Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve iş güvencesi başta olmak üzere tüm taleplerimiz için,
Sosyal devlet uygulamalarının tasfiye edilmesini önlemek için,
Irkçılığa, gericiliğe, bölücülüğe ve her türlü faşizme dur demek için,
Emperyalist politikaları, sömürüyü ve kapitalizmi yıkmak için,
Kamu Emekçilerinin iş güvencelerini sağlayan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu” değiştirilerek kamu emekçilerinin performansa dayalı esnek çalışma yöntemi ile iş güvencesiz, siyasi iktidarın memuru ve koşulsuz kapıkulu yapılmasına karşı çıkmak için,
Milli Gelir paylaşımında adalet ve eşitliğin sağlandığı sosyal devleti yeniden tesis etmek için,
Parlamenter demokrasiye sahip çıkmak için,
Kuvvetler ayrılığı ilkesinin devam etmesi için,
Ve diyoruz ki;
24 Haziran seçimlerinde; demokrasiye, sosyal hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne, laikliğe, katılımcı parlamenter demokrasiye yeniden inşa etmek için demokratik mücadelemiz kararlı bir şekilde sürecektir."

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları