loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş'ten hükümetin 2020 bütçesine tepki

Birleşik Kamu İş'ten hükümetin 2020 bütçesine tepki
Tarih: 14.12.2019 - 13:35
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu hükümetin 2020 bütçe teklifini eleştirerek 2020 bütçesinin 'yoksuldan toplanıp zengine dağıtılan bir anlayışla hazırlandığı' açıklamasında bulundu.

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık 2020 bütçe teklifine ilişkin  yazılı açıklamada bulundu. Mehmet Balık bütçenin yoksuldan toplanıp zengine dağıtılan bir anlayışla hazırlandığını belirterek "rizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti olmayan 2020 bütçesinin karşısında yer alıyoruz. Bu bütçe halkın değildir, AKP iktidarının ve yandaş şirketlerindir" fiadelerini kullandı. 

Bütçenin yurttaşların açlık-yoksulluk sorunlarına umut olamadığını belirten Mehmet Balık'ın açıklaması şöyle:

"Ülkemizde çalışma yaşamını, yurttaşların mutfaklarına girecek gıdaları, asgari ücretliler ile kamu emekçilerinin maaşlarını, ailelerin temel tüketim malları ile doğalgaz ve elektrik gibi pek çok hizmeti etkileyecek 2020 bütçesi, yoksuldan toplanıp zengine dağıtılan bir anlayışla hazırlanmıştır.

2020 bütçesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük bütçesi olmasına rağmen yurttaşlarda karşılığı yoktur. Bütçe; işçilere, kamu emekçilerine, çiftçilere, esnafa, öğrencilere, emeklilere, EYT’lilere kaynak ayırmaktan çok uzaktır. 

AKP iktidarının; bütçesi işsizliği büyütmekte açlığı ve yoksulluğu artırmaktadır. Konfederasyonumuzun yaptığı ekim ayı açlık sınırı 2 bin 625 liradır, kasım ayı halkın enflasyonu yüzde 38,9’dur. TÜİK’in ağustos dönemi işsizlik oranı % 14, işsizlik rakamı 4 milyon 650 bindir. 

Ülkemiz gerçeklerinden uzak olan 2019 yılı maaşları; en düşük memur maaşı 3 bin 505 lira, en düşük memur emekli aylığı 2 bin 437 lira, asgari ücret 2 bin 20 lira, en düşük işçi emekli aylığı ise 2008'den önce emekli olanlar için 1.916 lira, sonra olanlar için 1000 lira şeklindedir. 

Milyonlarca yurttaş yaşam gereksinimlerini karşılamakta  zorlanmaktadır. Tüm çalışanların maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte ve maaşların büyük bölümü doğalgaza, elektriğe, suya,  gıdaya, eğitime, sağlığa ve barınma gibi zorunlu ihtiyaçlara ayrılmaktadır. 

Kamu emekçilerine %3-4, kamu işçilerine %4-8 oranında ücret artışı ve asgari ücretlilere de açlık koşulları reva gören AKP iktidarı, 2020’de de; açlığın ve yoksulluğun bütçesini yapmıştır. 

Bugün açık bir şekilde görülmektedir ki ülkemiz işsiz, mutsuz, kaygılı ve gelecekten umutsuz insanlar ülkesi haline getirilmiştir.

Yurttaşların gündemi art arda gelen zamlar, büyüyen vergiler, küçülen maaşlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon ve hayat pahalılığıdır. AKP iktidarı ise ekonomik krizin yükünü 2020 yılı bütçesiyle yurttaşlarını sırtına yüklemektedir. 

Bu koşullarda yaşam mücadelesi veren yurttaşlar, 2020 bütçesine DUR demektedir. 

Sonuç olarak, krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti olmayan 2020 bütçesinin karşısında yer alıyoruz. Bu bütçe halkın değildir, AKP iktidarının ve yandaş şirketlerindir. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 2020 bütçesinin emekçiden yana olmadığını belirtiyoruz ve hazırlanan bütçeyi kabul etmiyoruz:

Kalıcı ve kronikleşmiş enflasyon ve işsizlik sorununu çözmemektedir,  

Ekonomik-mali açmazları artırmaktadır,

Yurttaşların açlık-yoksulluk sorunlarına umut olamamaktadır,

Bütçenin hedefleri ciddi ve gerçekçi değildir, ülkenin kalkınması yurttaşların sırtına yüklenen vergilerle gerçekleşemez,

Emekçilerin mutfağını daraltan sermayenin karını artıran planlamadan oluşmaktadır,

 Kamunun ve ekonominin dış borcunu artırmaya yöneliktir,

Emekliyi ve EYT’lilerin sorunlarını görmezden gelmektedir,

Çarşı pazar fiyatlarını artırmaya yöneliktir,

İşçilerin ve kamu emekçilerin vergisini artırmaktadır."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları