loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Metal İş 5 Şubat'ta 41 fabrikada greve gidecek

Birleşik Metal İş 5 Şubat'ta 41 fabrikada greve gidecek
Tarih: 30.01.2020 - 09:02
Kategori: Sendika

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 11 ildeki 41 fabrikada greve gitme kararı aldı.

Metal işçileri toplu sözleşme görüşmelerinin sonuç vermemesi sonrasında 5 Şubat'ta greve gitme kararı almıştı. Türk Metal Sendikası ile MESS arasında grev öncesi yapılan görüşmede anlaşma sağlanmıştı.

Birleşik Metal İş Sendikası da MESS ile görüşme gerçekleştirdi. MESS tarafından verilen yüzde 17 oranındaki ücret teklifini kabul etmeyen Birleşik Metal İş Sendikası 11 ildeki 41 fabrikada greve gitme kararı aldı.

Sendikadan yapılan açıklamada, "Eğer, grev ertelemeleri ile, baskı ile, tehdit ile, metal işçilerini korkutacaklarını sanıyorlarsa, onlara ne kadar yanıldıklarını açık bir şekilde göstereceğiz" denildi.

Birleşik Metal İş'in açıklaması şöyle: 

"MESS’le Sendikamız arasında 28 Ocak'ta geç saatlerde yapılan toplantıda MESS tarafından verilen yüzde 17 oranındaki ücret teklifini değerlendirmek üzere 29 Ocak'ta toplanan Merkez TİS Komisyonu MESS’in sefalet ücreti dayatmasını kabul etmedi.

Merkez TİS Komisyonumuzun önerisini değerlendiren Genel Yönetim Kurulumuz, daha önce 5 Şubat’ta uygulanmak üzere alınan grev kararını arkasında olduğunu bir kez daha vurguladı. Genel Yönetim Kurulumuz, 5 Şubat grevini etkili biçimde hayata geçirmek için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı.

5 Şubat’ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisi greve çıkacak.

Metal işçileri daha önce defalarca yapılmaz denileni yaptı, olmazı oldurttu, tarih yazdı ve şimdi bir kez daha tarih yazma görevi, metal işçilerinin önünde durmaktadır. Metal işçilerinin uzlaşma çabalarına kulak tıkayan metal patronlarına, metal işçileri örgütlülükleri ile üretimden gelen güçlerini kullanarak en sert cevabı verecektir.

Eğer, grev ertelemeleri ile, baskı ile, tehdit ile, metal işçilerini korkutacaklarını sanıyorlarsa, onlara ne kadar yanıldıklarını açık bir şekilde göstereceğiz. Nesillerden, nesillere aktarılacak yeni bir destanın ilk adımı bugün atıldı.

Birleşik Metal İşçileri sendikası her zaman olduğu gibi bugün de, tüm metal işçilerinin, Türkiye işçi sınıfının, ekmek ve adalet mücadelesinin bayraktarlığı görevini gururla, onurla sürdürecektir. Metal işçileri 5 Şubat’ta bir kez daha tarih yazacak.

Biliyoruz ki, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanında işçilerin gözü, kulağı ve dayanışması metal işçileriyle olacaktır. Tüm sınıf dostlarını ve tüm metal işçilerini bu destana ortak olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz.

Metal işçileri, sorumluluğunu taşıdığı binlerce metal işçisinin taleplerine sahip çıkacak, bu sorumluluğunun gereğini yerine getirecektir.

Bugün tüm diğer günlerden daha güçlü, daha kararlıyız.

Tüm metal işçilerinin yolu açık olsun. Haklıyız, kazanacağız. Yaşasın metal işçilerinin onurlu mücadelesi."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları