loading
close
SON DAKİKALAR

BMGK'dan sonra Arap Birliği'nden de Suriye'ye operasyonla ilgili 'acil' toplantı kararı

BMGK'dan sonra Arap Birliği'nden de Suriye'ye operasyonla ilgili 'acil' toplantı kararı
Tarih: 10.10.2019 - 09:43
Kategori: Dünya

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, cumartesi günü Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği 'Barış Pınarı Harekâtı'nı görüşmek üzere olağanüstü toplanıyor.

Mısır, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmaya yönelik 'Barış Pınarı Harekâtı'nı başlatmasının ardından, Arap Birliği'ni acil olarak toplantıya çağırmıştı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hossam Zaki, toplantının Kahire'de düzenleneceğini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Suriye topraklarına yönelik saldırısını en sert şekilde kınıyoruz" denirken, harekâtın "Bir Arap devletinin egemenliğine açık ve kabul edilemez bir saldırı olduğu" belirtilmişti.

BM Güvenlik Konseyi toplanma kararı aldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün Türkiye'nin Suriye topraklarında başladığı 'Barış Pınarı Harekâtı'nın ardından acil olarak toplanacak.

15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla toplanacağını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi çok sayıda ülke, Türkiye'yi harekât nedeniyle kınamıştı. Hollanda Dışişleri Bakanı, Türk büyükelçisini bakanlığa çağırırken, bakanlıktan yapılan açıklamada "Hollanda, Suriye'nin kuzey doğusuna Türk saldırısını kınıyor. Türkiye'yi bu yoldan dönmeye çağırıyoruz" denilmişti.

Kaynak : T24

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları