loading
close
SON DAKİKALAR

Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında inceleme başlatıldı

Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında inceleme başlatıldı
Tarih: 23.11.2021 - 16:58
Kategori: Gündem

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Bolu Belediyesi'nin yabancı uyruklulara nikah ve su ücreti fiyatlandırmasına yönelik kararına ilişkin resen inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın mültecilerle ilgili yaptığı açıklamalar ve belediyenin aldığı kararlar tepki çekerken, son olarak Bolu Belediye Meclisi'nde yabancılardan su ücretlerinin dolar kuru üzerinden alınması ve yabancı uyrukluların nikah ücretlerinin 100 bin TL olmasıyla ilgili karar alındı. 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Bolu Belediye Meclisi'nin kararı sonrası inceleme başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada, "6701 sayılı Kanunun 9'uncu maddesinin 1'inci fıkrasının (g) bendine göre; 'ayrımcılık yasağı ihlallerini resen veya başvuru üzerine incelemek, araştırmak, karara bağlamak ve sonuçlarını takip etmek' kurumun görevleri arasında sayılmaktadır. Aynı Kanunun 5'inci maddesi uyarınca 'kamusal ve özel alanda hizmet sunan gerçek ve tüzel kişilerin yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan veya yararlanmak üzere başvurmuş olan kişiler aleyhine ayrımcılık yapılması' yasaklanmış olup Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunun 23 Kasım 2021 tarih ve 2021/283 sayılı kararı uyarınca yukarıda bahsi geçen Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştır" denildi.

TİHEK'ten yapılan açıklama şöyle:

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları