loading
close
SON DAKİKALAR

'Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın'

'Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın'
Tarih: 12.02.2012 - 13:15
Kategori: Eğitim

Özel Samanyolu Anadolu ve Fen Lisesi'nde öğrencilere dil şuuru kazandırmak için uygulanan 'Öyle deme böyle de' projesi meyvelerini vermeye başladı.

Proje, öğrencilerin günlük hayatta ve yazılarında yabancı ve yozlaşmış kelimelerden uzak durmasını sağladı. Şiirler ezberleyen, Safahat okuyan ve dil konferanslarına katılan 300 öğrenci, yabancı bir kelime kullandığında hocalarını bile uyarıyor.

Proje Koordinatörü Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ercan Deniz, proje ile öğrencileri kültürümüze uymayan kelimeler yerine Türkçe kelimeler tercih etmeye teşvik ettiklerini belirtiyor. Deniz, projenin ilk aşamasında öğrencilerin yanlış kelimenin farkına varmalarını sağladıklarını ifade ediyor. İkinci aşamada Mehmet Akif Ersoy'un Safahat isimli eserini okuttuklarını dile getiren Deniz, üçüncü aşamada ise edebi dil kullanan yazarların öğrencilere konferans verdiğini belirtiyor. Deniz, proje çerçevesinde öğrencilerin şiirler de ezberlediğini aktarıyor.

Deniz, derste yabancı kelime kullandığında öğrencilerin hemen kendisini ikaz ettiğini ve 'Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanmalısınız.' şeklinde uyardıklarını anlatıyor. Projeyi 11'inci sınıfa giden öğrencilerin uyguladığını dile getiren Deniz, 11'inci sınıfları tercih etmelerinin nedenini şöyle açıklıyor: "Üniversite sınavı kaygısını yoğun olarak hissetmedikleri için öğrenmeleri daha çabuk oluyor.

Anadolu Lisesi 11-H sınıfı öğrencisi Ömer Altıntaş (16), 'Öyle deme böyle de' projesi başladığından beri kelimelere duyarlılığının arttığını anlatıyor. Özellikle tabelalardaki yabancı kelimelerden yakınan Altıntaş, "Dizilerde yoz bir dil kullanılması kültürümüzü de yozlaştırıyor." diyor.

Türkçesini kullanalım

Link: bağlantı

Chek-up: tam bakım

Free: serbest

Efor: güç

Relax olmak: rahatlamak

Cv: özgeçmiş

Okey: tamam

Full-time: tam gün

Driver: sürücü

Usb: taşınabilir bellek

Check et: kontrol et

Spesifik: öznel, göreceli

Gala: ön tanıtım

Antre: giriş

Laptop: dizüstü

Data: veri

Printır: yazıcı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları