loading
close
SON DAKİKALAR

Buldan: Bu tezkere iktidarın gidiş tezkeresidir

Buldan: Bu tezkere iktidarın gidiş tezkeresidir
Tarih: 26.10.2021 - 15:20
Kategori: Siyaset

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında konuştu.

Buldan'ın konuşması şöyle:
"Bu iktidar döneminde mağdur olmayan hiçbir toplumsal kesim kalmamıştır. Faizsiz ev ya da araba almak isteyen yaklaşık 54 bin yurttaşımız dolandırıcılık sisteminin mağdurlarıdır. Seslerini duyurmak için buradalar. Bütün devlet kurumlarının kapısını çalıyorlar. TMSF’yle görüşüyorlar ama maalesef sonuç alamıyorlar. Paralarının nerede olduğuyla alakalı aylardır herhangi bir açıklama kendilerine yapılmıyor.

Mağduriyetlerin giderilmesi sadece lafta kalmış durumdadır. Alacak cetvelinde mağdurlar birinci sıraya konulmuş değildir. Kimin parasının önce ödeneceği bilinmemektedir. Bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi iktidarın ve devlet kurumlarının görevidir, sorumluluğudur. Bu ailelerin sesleri mutlaka duyulmalıdır. HDP olarak biz sizlerin sesini duyuyoruz ve konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz. Arkadaşlarımız konuyu Meclis gündemine taşımaya devam edecektir.

Geçen hafta TJA Dönem Sözcüsü Sevgili Ayşe Gökkan'a 30 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza; bugüne değin 83 kez gözaltına alınan, defalarca tutuklanan ancak kadın mücadelesinden asla geri adım atmayan Ayşe Gökkan’dan intikam alma çabasıdır. Karar hukuki değil siyasidir. Kürt düşmanı, kadın düşmanı politikaların sonucudur. Bu hukuksuz cezayı kadınlar olarak tanımıyoruz, tanımayacağız.

"Katillerinin sırtı sıvazlanırken kadın mücadelesine saldırılar devam ediyor"

Kadın katillerinin, tecavüzcülerin serbestçe gezdiği, faillerin sırtının sıvazlandığı bir ülkede, kadınların örgütlü mücadelesine bu saldırılar elbette ilk değildir! Kayyım atamalarından, kadın merkezlerinin kapatılmasına, siyasetçilerimizin gözaltına alınıp tutuklanmasına kadar kadına yönelik baskı ve sindirme politikaları bugün içeride, dışarıda her yerde olanca hızıyla devam etmektedir.

Yine DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve Diyarbakır İl Eşbaşkanımız Hülya Alökmen’in de aralarında olduğu kadın tutuklulara Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri için iletişim ve görüş yasağı cezası verilmişti. Karara yapılan itirazda mahkeme, verilen cezada bir isabetsizlik bulmamış. Kürtçe düşmanlığını isabetli bulan bu yargı zihniyeti, iktidarın Kürt düşmanlığından cesaret almaktadır.

"Aysel Tuğluk’un yeri cezaevi değildir"

Aysel Tuğluk ciddi sağlık sorunları yaşamasına rağmen cezaevinde tutulmaya devam etmektedir. Tuğluk’un yeri cezaevi değildir, tedavisi için zaman kaybetmeden acilen tahliye edilmelidir. Adalet Bakanlı'ğına çağrımızı ve uyarımızı yapıyoruz.

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın tutuklu Garibe Gezer’e yapılan insanlık dışı işkence ve cinsel saldırı kamuoyuna yansımıştır. Avukat ve ailesinin aktardığına göre 22 günlük hücre cezasının ardından üç kişilik koğuşa geçmek isteyen ancak talebi kabul edilmeyerek tek kişilik hücrede tutulan Gezer, bu durumu protesto ettiği için süngerli oda denilen hücreye götürülmek istenmiş, bu esnada erkek ve kadın gardiyanların saldırısına maruz kalmıştır.

Erkek gardiyanlar, postalları ile Gezer’in boynuna basmış, saçlarından tutarak yerlerde sürüklemiş, üzerindeki şalvarı çıkartarak yarı çıplak bir biçimde erkek tutukluların bulunduğu bölümden geçirmiştir. Baygın bir biçimde saatlerce hücrede tutulan Gezer, intihar girişiminde bulunmuş, ancak çarşafın kopması üzerine yere düşerek başından yaralanmış ve tıbbi müdahale yapılmamıştır. Bu insanlık dışı işkenceyi yapanları, onlara göz yumanları buradan en yüksek sesle lanetliyorum.

"Adalet Bakanı derhal harekete geçmelidir"

Adalet Bakanı'nı da insanlıktan nasibini almamış bu işkence sürüsü karşısında derhal harekete geçmeye ve sorumluları derhal yargı önüne çıkartmaya davet ediyorum. Grubumuz bu işkenceyi soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. HDP olarak cezaevlerindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Her bir ihlalin ve hukuk dışılığın takipçisi olmaya, girişimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Tutuklular yalnız ve sahipsiz değildir.

Biz kadınlar diyoruz ki, sizin erkek yargınızdan da, sizin baskılarınızdan da, işkencelerinizden de korkan tek bir kadın yoktur. Bulamayacaksınız da. Her zulmünüzün karşısında kadınların cesaretini ve direnişini görmeye devam edeceksiniz. Ayşe Gökkan, cesareti ile hep dimdik durmuş, kadın mücadelesinin emekçisi ve çok kıymetli bir arkadaşımızdır. Yıllarca cezaevinde kalan ama kadın özgürlük mücadelesinden asla geri adım atmayan Gökkan’ı bu cezalar ile susturamazsınız, engelleyemezsiniz.

Ayşe’nin dediği gibi kadın, yaşam ve özgürlük dünyaya düşen cemredir. Bizler bu cemreyi yok etmenize izin vermeyeceğiz! Ve bizler çok iyi biliyoruz ki, bu kararları verenler, bu hukuksuzlukları yapanlar gidecek, Ayşe Gökkan, Leyla Güven, Hülya Alökmen, Aysel Tuğluk ve tüm yol arkadaşlarımız Kürtçe şarkılarla ve halaylarla serbest kalacaktır. Hep birlikte baskılara, tutuklamalara, savaş politikalarına karşı yine mücadele edeceğiz. Buradan tutuklu tüm kadın yoldaşlarıma kucak dolusu selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Yalnız değilsiniz, milyonlarca kadın sizlerle birliktedir. 

"Bu tezkere iktidarın gidiş tezkeresidir"

Halkın gündemi, yoksulluk, işsizlik, geçim derdi ve adaletsizlik iken iktidara bakıyoruz gündemleri yine savaş tezkereleridir. Irak/Suriye Birleşik savaş tezkeresi bugün Genel Kurul'da görüşülecek. Her yıl tezkerenin süresini bir yıl uzatan iktidar, bu kez süreyi 2 yıl uzatmak istiyor. Demek ki İktidar, bir yıl sonra AKP grubunun kalıp kalmayacağından ve Meclis'i toplayamayacağından endişe ettiği için süreyi 2 yıl uzatarak tezkereyi garanti altına almaya çalışmaktadır. Gidici olduklarını kendileri de görmektedir. Bu tezkere iktidarın aynı zamanda gidiş tezkeresidir.

2023’e kadar parlamentoyu savaş siyasetinin ipoteği altına almaya çalışan tezkerenin adını doğru koyalım ve doğru tartışalım. Uluslararası hukuka aykırı olan bu tezkere içeride ve dışarıda çürümüşlük, çözümsüzlük tezkeresidir. Çürümüş yolsuzluk ve rant düzenini ayakta tutma tezkeresidir. İflas etmiş ekonominin, büyük çöküşün üzerini kapatma telaşıdır. Suriye barışını sabote etme, çatışma ve istikrarsızlıktan nemalanma tezkeresidir. Bu tezkere Kürt düşmanlığı tezkeresidir. Suç örgütleri; ÖSO’ya, IŞİD’e, El Nusra’ya nefes aldırma tezkeresidir. Bu tezkere, toplumsal desteğini her geçen gün kaybeden AKP iktidarının aynı zamanda seçim kampanyasıdır.

Suriye halklarına karşı işlemedik suç bırakmayan ve bu suçları Birleşmiş Milletler ve uluslararası izleme örgütlerince de defalarca belgelenen suç gruplarına destek anlamına gelen bu tezkere, yeni insanlık suçlarına zemin oluşturmaktadır. Neymiş? “Terör” koridoruna izin vermeyeceklermiş! Geçin bunları! Geçin diyoruz AKP hükümetine. “Koridor” arıyorsanız, Suriye’nin içini karıştıran ve sizden yüz bulan yapılara bakacaksınız! Onlara Tel Rıfat’ta, Menbiç’te hatta İdlip’te açmaya çalıştığınız alanlara bakacaksınız!

Bir koridor varsa o da IŞİD terörüydü ve Kobanî halkı bu koridoru da bir daha açılmamak üzere çoktan kapatmıştır. Bu da böyle biline. Kuzey ve Doğu Suriye, halklar arası barışın koridorudur; istikrarın, demokrasinin koridorudur. Bunu böyle bileceksiniz. Oradan Türkiye’ye bırakın saldırıyı ancak barış eli uzanır ki Kuzey Suriye halkı sürekli barış elini uzatmaktadır. Saldırı arıyorsanız İdlip’te askerlere defalarca saldırı düzenlendi. Vekâlet savaşındaki ısrarınız nedeniyle daha geçen yıl 33 asker yaşamını yitirdi. Bu askerlerle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. O açıklamayı sadece Hatay Valisi'ne yaptıran bir iktidar var. İktidarın gıkının çıkmadığını ve hala o 33 askerle ilgili bir açıklama yapılmadığını hatırlatıyorum.

"Türkiye’de şirket açan IŞİD sorumlusuna neden gıkınız çıkmıyor?"

Yine askerleri yakarak katleden IŞİD’e karşı seslerinin çıktığını gördünüz mü? IŞİD’e karşı seslerinin çıkmadığını görüyoruz. Hatta onların medya sorumlusunun Türkiye’de şirket kurduğu iddialarına karşı  gıkları çıkmadı. Meseleniz illa güvenlik ise bunun yolu Suriye iç barışından geçer. Bunun yolu Suriye’den elinizi bir an önce çekmenizden geçer. El Nusra türevi örgütlere yönelik beklentinizi kesmekten geçer. Çatışmaları durdurmaya yönelik barışçıl politikalar üretmenizden geçer. Acı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu yanlış politikadan biran önce vazgeçmenizden geçer.

İktidarın tezkeredeki amacını gayet iyi biliyoruz; Suriye’de barış süreci asla gelişmesin, çatışma sürsün, mülteci krizi devam etsin, bundan fayda sağlasınlar! İşte gerçek amaç budur. Bunu Türkiye toplumunun iyi bilmesi ve görmesi gerekiyor. Ama bu politikanın artık çöktüğünü AKP iktidarı iyi görmelidir. Suriye, hızla barış ortamına hazırlanıyor. Bunu bozmaya gücünüz yetmeyecektir. Suriye halkları kendi geleceğini, demokratik yönetimini oluşturacaktır. Buna mani olamayacaksınız. Kurmaya çalıştığınız savaş-çatışma dengesi tutmadı, tutmayacaktır. Oyunlarınız bir bir boşa çıkacaktır.

Buradan iktidara sesleniyorum: Suriye’ye askeri operasyon naraları atarak, içeride yarattığınız büyük ekonomik, toplumsal çöküşün üzerini asla örtemeyeceksiniz. Bakın kötü yönetiminiz yüzünden halk açlıktan, yoksulluktan, işsizlikten adeta kan ağlamaktadır. Peş peşe yaptığınız zamlar zulme dönüştü. İşçiye, emekçiye, çalışana, emekliye, asgari ücretliye, esnafa, çiftçiye, EYT’liye kaynak yok! Ama talan düzeninizi sürdürmek için yürüttüğünüz savaş politikalarına bütçe var öyle mi?

"Bu bütçe iktidarın son bütçesidir, gidiş bütçesidir"

Bakıyoruz; 2022 yılı bütçesini de savaş bütçesi olarak Meclis’e gönderdiler. Bu bütçe; varlık sebebini savaş politikalarına, Kürt düşmanlığına bağlayan iktidar bütçesidir. Çürümüş düzenin bütçesidir. Halkın bütçesi asla değildir. Bu bütçe aynı zamanda iktidarın son bütçesidir, gidiş bütçesidir. Bunun müjdesini buradan veriyorum. Bakın, Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle TL’yi dolar karşısında mum gibi erittiler.

Şubat ayından bu yana TL’deki değer kaybı yüzde 35’lerde. Sorumlusu elbette bu iktidardır. Kendisi her gün kaybederken, TL’ye de kaybettiren bir iktidar var karşımızda. Evet, TL eriyor, AKP de eriyor, daha da eriyecek AKP ve biz elbette TL’nin değil sadece AKP’nin erimesi için mücadele yürüteceğiz. Dolar, enflasyon fırladıkça bunlar Suriye diyorlar. Halk, zamlara karşı öfkesini gösterdikçe, beka diyorlar, yok bilmem ne koridoruna izin vermeyeceğiz diyorlar. Siz önce kurduğunuz büyük yolsuzluk koridorunu bir kapatın! Önce bir kendinize bakın, aynaya bakın daha sonra diğer koridorlara bakın!

İşte gri listeye alındı Türkiye! OECD’ye bağlı mali eylem görev gücü tarafından. Üstelik Türkiye de bu kuruluşa üyedir. Kara para faaliyetleri ve terörün finansmanından dolayı. IŞİD ve türevi örgütlerle ilişkilerden dolayı. Koridor mu arıyordunuz? Buyrun size koridor! Eserinizle gurur duyun! Hep söylüyoruz: Savaş kirletir! İşte tezkerelerin sonucu gri listedir. Bunu Türkiye kamuoyunun bilmesinde fayda var. Bir sonraki aşama kara listedir! Buradan bir kez daha vurguluyorum. İnsanlar, yoksulluğun, işsizliğin, zamların hesabını sormasın diye sarıldığınız savaş tezkereleri sizi kurtarmaya yetmeyecektir. Yarattığınız çöküş ve yıkım Suriye kılıfına sığmayacak kadar büyüktür.

"İktidarın beka, güvenlik, iç-dış düşman gibi yalanlarına sakın inanmayın"

Buradan kamuoyuna ve toplumun her kesimine sesleniyorum: Bu iktidarın beka, güvenlik, iç düşman, dış düşman gibi yalanlarına sakın inanmayın. Bunların tek derdi kendi koltuklarının bekasıdır! Her grup toplantısında bunun altını önemle çiziyorum. Bunlar, savaş siyasetini canlı tutarak, yolsuzluğun, vurgunların, yoksulluğun, işsizliğin ve zamların üstünü örtmeye çalışmaktadır.

Yoksulluğun da, işsizliğin de en büyük nedeni savaş harcamalarıdır. Bunlar Suriye operasyonunu gösterirken, asıl operasyonu içeride yapacaklar. En büyük zamları yapacaklar! En büyük ekonomik vurgunları yapacaklar! Tezkere, çiftçinin mazotuna yeni zamlar demektir. Elektriğe, gaza, akaryakıta yeni zamlar demektir. Halkın sofrasındaki ekmeğin, zeytinin çalınması demektir. Öğrencinin cep harçlığından daha da kısılması demektir. Tezkere daha fazla yolsuzluk, daha fazla yoksulluk ve işsizlik demektir.

Bakın 2015’ten bu yana Kürt sorununda izledikleri çatışma politikasının ekonomik maliyeti 600 milyar doları bulmuştur. Askeri operasyonların neticesi, halka yönelik ekonomik operasyondur. Devrilen çözüm masasının neticesi, halkın devrilen sofrasıdır. Türkiye halkı bu gerçeğin farkına varmalıdır, çok geç olmadan. Eğer demokratik çözüm olsaydı tüm bu kaynaklar halka gidecekti, halk bu ekonomik çöküşü yaşamayacaktı. Kimse aç ve işsiz kalmayacaktı. Bu nedenle savaş politikalarının karşısında hep birlikte duralım. Hep birlikte savaşa karşı çıkalım! Barışa hep birlikte sahip çıkalım. En büyük barış ittifakını oluşturalım ki, Türkiye’yi bu karanlık döngüden birlikte kurtaralım.

"ÖSO’ya, IŞİD’e, El Nusra’ya el uzatan bu tezkereye siz de evet demeyin"

Buradan siyasal muhalefete de seslenmek istiyorum. İktidarın Suriye tezkeresiyle Türkiye’yi yeni maceralara sürükleme ve kendi koltuğunu sağlamlaştırma gayretlerine destek olmayın! Kaybetmekte olan iktidarın değirmenine su taşımayın! Suriye halklarının barış çabalarını sabote edecek savaş ve yıkım politikalarına alet olmayın! Suriye barışının yanında yer alın! Diyalogun, çözümün ve müzakerenin yanında yer alın! ÖSO’ya, IŞİD’e, El Nusra’ya el uzatan bu tezkereye siz de evet oyu vererek el uzatmayın! Evet oyu verecek olanlara bunları hatırlatmak isterim.

Kürt sorununun çözüm yerini parlamento olarak görenler tezkereye hayır demelidir. Tezkereye evet demeniz bu kadim sorunun çözümsüz kalmasına hizmet edecektir. Bundan kaçının! Kürt sorununu 38 yıldır sınır ötesi operasyonlarla çözmeye çalışan akıl, 38 yıldır Türkiye halklarına kaybettirmeye devam etmektedir. Bu yöntemlerle çözüm olmayacağı artık görülmelidir. Bu inkârcı, imhacı ezberden, akıldan kurtulmanın tam zamanıdır.

Meclis'e de çağrı yapıyorum. Gelin bu parlamentoyu çözümün, barışın güçlü zemini yapalım. Savaş korosunun değil barışın sesi yükselsin. Biz HDP olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da savaş politikalarının karşısında durmaya, barışın yanında yer almaya kararlılıkla devam edeceğiz. Sorunların çözüm yolunun savaş ve çatışma politikalarından değil diyalog ve müzakereden geçtiğini güçlü bir biçimde savunmaya devam edeceğiz. Türkiye halklarının geleceği ve çıkarı, tezkere için kalkacak hayır oylarındadır. Hayır oylarında hayır vardır diyoruz. Muhalefete hayır oyu vermeleri için bir fırsat daha tanıdık.

"TÜGVA devleti iktidar adına parselleme sistemidir"

İktidarın tezkerelerle, savaş siyasetiyle ayakta tutmaya çalıştığı bu çürük düzeni Türkiye halklarının iyi tanıması gerekir. TÜGVA nedir?  TÜGVA bir sistemdir. Devleti, kamuyu iktidar adına parselleme sistemidir. Bakın bunlar anayasa, hukuk ve etik kural tanımayan paralel bir sistem kurdular. Bu sistemin nasıl çalıştığını ben size tek tek anlatayım: Sistemin en tepesinde Saray yer almaktadır. TÜGVA, bu sistemin yürütme gücüdür. Kamuya yandaş mı alınacak? TÜGVA üzerinden uygulamaya geçirilmektedir. KHK ile ihraçların yeri mi doldurulacak? TÜGVA görevdedir. Kamu arazisine, KHK ile kapatılan kurumların taşınmazlarına mı çökülecek? TÜGVA anında iş başındadır.

Kamuya üst düzey atama mı yapılacak? Yargıya yandaş hâkim savcı ataması mı yapılacak? Referans TÜGVA’dır. Öğrenci yurtları mı paylaştırılacak? Bu vakıf işin merkezindedir. Saray, tüm kamuyu TÜGVA üzerinden kontrol ve dizayn etmektedir. Bu sistemin bir diğer ayağı paralel kumpas yargısıdır. Siyasi operasyonlar, bu kumpas yargısı eliyle yürütülmektedir. Kobanî Kumpas Davası, HDP’ye açılan kapatma davası, seçilmişlerimize, yöneticilerimize yönelik gözaltı tutuklama operasyonları, vekillerimiz hakkındaki hukuksuz fezlekeler, muhalif kesimlere yönelik soruşturma ve davalar bu paralel yargı üzerinden yürütülmektedir. 

"Paralel sistemin paramiliter gücü SADAT’tır"

Tetikçi medya paralel sistemin psikolojik savaş ayağıdır. İtibarsızlaştırmaya yönelik yalan haberler, hedef gösterici, ırkçı nefret söylemi içeren yayınlar bu medya aracılığıyla yapılmaktadır. Sosyal medyadaki trol ordusu da bu yapının bir parçasıdır. Paralel sistemin, paramiliter gücü ve örgütlenme ayağında ise referansı JİTEM olan SADAT gibi yapılar, güvenlik bürokrasisiyle iç içe olan mafyatik yapılar, gruplar bulunmaktadır. Bir hukuk devletinde SADAT gibi suikast ve sabotaj eğitimi faaliyetleriyle anılan bir yapı olabilir mi? Ne yazık ki Türkiye’de böyle bir yapı var ve bu işlevseldir. Geçen hafta grubumuz SADAT faaliyetlerinin araştırılması için Meclis'e grup önerisi verdi ve bu AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Bu yapının gizli kapaklı işleri yoksa neden araştırılmasından korkuyorsunuz? Demek ki bir şeylerin açığa çıkmasından korktukları için önergeyi reddettiler.

Partimize, muhaliflere ve demokrasi güçlerine yönelik tehdit, şantaj, insan kaçırma, muhalif siyasetçilere saldırı, linç girişimi bu yapıların örgütlediği faaliyetler olarak karşımıza çıkmaktadır. AKP’nin il başkanlarına dönüştürülen valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri hukuksuz kararların uygulayıcısı olarak bu paralel düzenin yereldeki aktörleri haline getirildiler. 5’li çeteyi oluşturan yandaş holdingler, Varlık Fonu, başına yandaş birini getirdikleri Borsa İstanbul ise iktidarın kurduğu düzenin paralel ekonomik ayağıdır. Kamu ihaleleriyle, garanti ödemeleriyle, vergi affıyla, vergi kaçakçılığına göz yumulmasıyla paralel ekonomilerini oluşturdular. Merkez Bankası'nı, TÜİK’i, BDDK’yı ve daha birçok kurumu AKP teşkilatına dönüştürdüler! Tüm bu saydıklarıma elbette Türkiye kamuoyu yabancı değildir. Cemaat döneminin yapılanması bugün AKP iktidarında hayat bulmaya devam etmektedir.

Hal böyle olunca da ortada ne anayasa kalıyor, ne hukuk, ne kural, ne şeffaflık, ne denetim ne de hesap verme. İşte kurdukları paralel sistem böyle çalışmaktadır. Milyonlarca üniversiteli gencin işsiz kalmasının, milyonlarca insanın yoksullaşmasının, ülke kaynaklarının savaşa, israfa, yandaşa aktarılmasının sebebi iktidarın bu TÜGVA, TÜRGEV, Ensar, SADAT düzenidir. Bu ülkede yoksulluk ve açlık gün geçtikçe derinleşirken, her iki gençten biri işsiz iken, yandaşa, eşe, dosta kaymakamlık, hâkimlik, savcılık dağıtılmış. Hem kul hakkını, hem de kamu kaynaklarını gasp ederek servetlerine servet katmışlar. Bu kokuşmuş sistemi kaybetmemek için de her gün yol arıyorlar, yalanlara, savaş tezkerelerine sarılıyorlar.

"Erdoğan, “Demirtaş’ı çıkaramayacaksınız” diyerek yargıyı tehdit etmektedir"

Sürekli kendilerine yeni düşman arayışındalar. Şimdi de hukuku hatırlatan büyükelçileri hedef aldılar. Maksatları, içerideki rejim krizinin üzerini yapay dış krizle örtme çabasıdır. AKP Genel Başkanı'nın, 10 büyükelçiyi hedefine alması Türkiye'deki yönetim sisteminin hukuk devleti olmaktan çıktığının en son örneğidir. Bu sözler aynı zamanda evrensel hukuk düzenine bir karşı çıkıştır. Siyasi iktidarın hukuk sistemi içerisinde kalmayacağının, keyfi yönetim anlayışını ve rehine politikasını sürdürme kararlılığının açık ikrarıdır. AKP Genel Başkanı, “Demirtaş’ı çıkaramayacaksınız” diyerek hem tehdit etmekte hem de yargıya açıkça talimat vermektedir. Hangi yargıya? Tabi ki kurdukları paralel kumpas yargısına. Bu sözler, Demirtaş’ı ve diğer arkadaşlarımızın Saray’ın talimatıyla tutuklandığının en üst düzeydeki itirafıdır. Yetmiyor, Cumhurbaşkanı Demirtaş’ın ailesini ve çocuklarını da hedef almaktadır.

Siyaseten baş edemediğiniz Demirtaş’a karşı sergilediğiniz bu yaklaşım acizliktir, korkudur. Demirtaş’tan korkuyorsunuz. Demirtaş ve ailesi bizim onurumuzdur, milyonların onurudur. Figen Yüksekdağ’lar, Demirtaşlar, Gülten Kışanaklar, İdris Balukenler, Aysel Tuğluklar ve tutuklu bütün arkadaşlarımız bizim, halkımızın, demokrasinin onurudurlar. Siz hukuku çiğnediğiniz, adaleti çaldığınız sürece gittiğiniz her platformda size hukuku hatırlatanlar muhakkak çıkacaktır. Hukuksuzluğunuzu yüzünüze vuranlar her zaman olacaktır. Bundan kaçamayacaksınız! Elbet bu karanlık sisteminiz hep böyle devam etmeyecektir. Tüm bu hukuksuzluklarınızın son bulacağı yeni bir dönem ufukta yaklaşmaktadır.

Talimatlı kumpas yargı düzeniniz de, adaletsizlikleriniz de, kayyım gasplarınız da, paralel düzeniniz, yolsuzluk sisteminiz de artık sona doğru yaklaşmaktadır. Yolun sonu görünmektedir. Gerçek hukuk ve adalet dönemini hep birlikte karşılayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Ve Sevgili Demirtaş'ın da, Yüksekdağ'ın da, tüm arkadaşlarımızın da özgür kalacağı günler yakındır, hiç merak etmeyin, kuşkunuz olmasın! Tek adamın rehine politikası varsa milyonların da demokrasi ve özgürlükte ısrarı var, mücadelesi ve direnişi var. Kazanacak ve kazandıracak olan da işte budur.

"Haksız zenginleşmeyi yerleştirmeye çalışan sistemi değiştireceğiz"

Hukukun yerine hukuksuzluğu ve keyfiyeti, hakkaniyetin yerine adaletsizliği, eşitliğin yerine ayrımcılığı ve kayırmacılığı, sosyal adaletin yerine sömürüyü, haksız zenginleşmeyi, adil bir ekonomik sistem yerine yolsuzluğu, vurgunu yerleştirmeye çalışan bu yozlaşmış sistemi değiştireceğiz! Bunda sonuna kadar kararlıyız. Türkiye halklarının ortak talebi demokratik bir düzen, adaletli bir yönetim, eşit ve özgür bir yaşamdır. Onurlu bir barıştır.  Eşit yurttaşlığa dayanan demokratik bir cumhuriyettir. Türkiye’nin geleceğini işte bu güçlü demokrasi talepleri ve mücadelesi belirleyecektir. İktidarın paralel düzeni değil, halkın merkezinde olduğu demokratik düzen bu topraklarda mutlaka kurulacaktır.

HDP işte bunun mücadelesini yürütmektedir. HDP en güçlü demokratik birlikteliği yaratmanın mücadelesini sürdürmektedir, sürdürmeye kararlıdır. Türkiye’nin önünü açan, çöküşe karşı çıkış yolunu gösteren tek parti HDP’dir. Elbette bizim tek gündemimiz seçimler değildir. Biz onurlu eşit ve ortak bir geleceği, güçlü demokrasiyle buluşturulan özgür ve adaletli bir ülke düzeninin kurulması için mücadele yürütüyoruz. Bu ülkenin yoksullarının, işçisinin, emekçisinin, ezilenin, işsizin, emeğiyle geçinemeyenin, öğrencinin, Kürt'ün, Alevi’nin, tüm inançların, kimliklerin, gençlerin, kadınların söz sahibi olduğu, kendi geleceğini belirlediği yeni bir dönemin kapılarını açmak için mücadele veriyoruz. Değişim isteyen herkese el uzatıyoruz. Her kesime dokunuyoruz.

"Birlikte kazanmak için birlikte yönetmeye talibiz"

Bu ülkenin halklarının ihtiyacı olan barışı, demokrasiyi, adaleti ve eşitliği tesis etmek için ülke yönetiminde yer almaya adayız. Bunu demeye inadına devam edeceğiz. Birlikte kazanmak için birlikte yönetmeye talibiz. Biz halkla, demokrasi güçleriyle, barıştan ve adaletten, emekten yana olan herkesle; kadınlarla, gençlerle birlikte yürüyerek, birlikte müzakere ederek büyük değişim için yol alıyoruz. Bizim tek bir hesabımız vardır o da, halklara ve demokrasiye büyük kazandırmaktır. Bunu da başaracağız. Hep birlikte kazanacağız. Hep birlikte güzel günlere yelken açacağız. Yolunuz ve yolumuz açık olsun."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları