loading
close
SON DAKİKALAR

Can Paker hayatını kaybetti

Can Paker hayatını kaybetti
Tarih: 24.02.2023 - 06:35
Kategori: Yaşam

Açık Toplum Vakfı ve TESEV'in eski başkanı Can Paker, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Açık Toplum Vakfı ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) eski başkanı Can Paker yaşamını yitirdi. 

Can Paker kimdir?

Nafiz Can Paker 1942 yılında Eskişehir'de doğdu. Selanik göçmeni, Orman Yüksek Mühendisi Tüccar Fabrikatör Hasan Pertev Paker babası, annesi ise Türkiye'nin ilk kimyagerlerinden biri olan Müzehher Paker'dir. Gazeteci Mehmet Barlas'ın eşi olan Canan Barlas da kız kardeşidir.

İstanbul Robert Koleji tamamladıktan sonra, 1962 yılında başladığı Berlin Teknik Üniversitesi'nde lisans eğitimini 1973 yılında tamamladı. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimini ve doktorasını tamamladı.

1969 yılında eğitiminin ardından mesleki yaşamına Kimya sanayiinin önemli firmalarından Türk Henkel'de başlayarak bu kurumda değişik görevlerde bulundu. Henkel'e 1970 yılında atölye şefi olarak başladı, 15 yıl sonra genel müdür oldu. 2004 yılının eylül ayında Türk Henkel Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

TÜSİAD ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşunun yönetiminde yer aldı. Paker 1997 yılında TESEV (Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etudler Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Robert Kolej Mütevelli Heyeti, 1998 yılında Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Türk Henkel Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca 2001 yılında Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Danışma Kurulu üyeleri arasında bir dönem yer almış ve danışma kurulu başkanlığı yaptı.

2001 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2007 yılının Mayıs ayında "Liberal Düşünce Topluluğu" tarafından "Hürriyet Onur Ödülü" ile ödüllendirildi.

Paker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın danışmanlık görevini üstlendi.

Can Paker, 28 yaşında askerlik sonrası 1970 yılından beri Mihriban Paker ile evliydi. Kerim adında bir oğlu vardı. Can Paker, 3 nisan 2013 tarihinde AkP Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Doğu Anadolu Bölgesinden girmişti.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları