loading
close
Dolar: 5,76 TL
Euro: 6,38 TL
Sterlin: 7,05 TL
SON DAKİKALAR

CHP, Bağ-Kur prim borcu olan kanser hastalarını Meclis'e taşıdı

CHP, Bağ-Kur prim borcu olan kanser hastalarını Meclis'e taşıdı
Tarih: 11.05.2019 - 11:56
Kategori: Yurt

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Bağ-Kur prim borcu olan kanser hastalarını Meclis gündemine taşıdı.

Bağ-Kur prim borcu olan kanser hastalarını Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Necati Tığlı, “29 Mart 2019 tarihli 30729 sayılı Resmi Gazetede yer alan 859 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda düzenlemeler yapılmıştı. Yapılan düzenleme ile birlikte kanunun 4-1/b kapsamına göre 60 günden fazla prim borçları olsa dahi çalışan Bağ-Kur’lular, 31 Aralık 2019 tarihi sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ve yardımlarından yararlanabileceklerdi. Ancak gelinen noktada durumun böyle olmadığı, borçlu olan fakat bu kararnameye güvenerek hastaneye giden Bağ-Kur’lulara sağlık hizmetlerinin verilmediği birçok hasta tarafından dile getirilmiştir” dedi. 

"BAĞ-KUR’LU KANSER HASTALARINA YARDIM YOK"

"29 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe giren 859 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine güvenerek hastaneye giden birçok hastaya “borcunuz var” denilerek tedavileri yarım bırakılmış, yardımları kesilmiştir" diyen Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önerge ile, '31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerden önce yürürlüğe giren 859 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin neden uygulanmadığını, Kolostomi Torbası ve Kolostomi Adaptörü almak için hastaneye giden kanser hastalarına “borcunuz var” denilerek torba ve adaptör verilmediğini ve tedavilerinin neden yarım bırakıldığını' gündeme getirdi.

CHP'li Tığlı’nın Bakan Koca’ya yönelttiği sorular şöyle:

"31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerden önce açıklanan bu kararnamenin uygulanmadığından haberdar mısınız? Bu kararname uygulansın diye mi çıkartıldı yoksa sıradan bir seçim vaadi miydi? Bağ-Kur ya da SGK borcu olan bir kişinin sağlık hizmetlerinden men edilmesini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na aykırı buluyor musunuz? Kolostomi Torbası ve Kolostomi Adaptörü almak için hastaneye giden hastalara Bağ-Kur borcunuz var denilerek torba ve adaptör verilmediğini, tedavilerinin yarım bırakıldığını biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı tarafından çıkartılan bu kararname Sağlık Bakanlığı ve Hastanelerin bilgi işlem sisteme girilmiş midir? Girilmiş ise hastalara borcunuz var denilerek hizmet verilmemesinin gerekçeleri nelerdir?"

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları