loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'dan Yenişehir havaalanından uçuş iptaline tepki

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'dan Yenişehir havaalanından uçuş iptaline tepki
Tarih: 11.03.2022 - 13:34
Kategori: Siyaset

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Yenişehir Havaalanı atıl tutulurken, Sabiha Gökçen Havaalanı’na Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her gün karşılıklı 25 otobüs sefer yapıyor.

AKP Hükümetinin Sabiha Gökçen Havaalanı’nın gölgesinde kalmaya mahkûm ettiği Yenişehir Havaalanı’ndan düzenli sefer sayısının artmasını beklerken, bu kez tüm seferlerin iptal edilmesini eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Bursa’nın AKP Hükümetinden çektiği nedir?” diye sordu.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, hinterlandıyla birlikte 5 milyona ulaşan nüfusla pek çok Avrupa kentini aşan bir ekonomik güce sahip olan sanayi kenti Bursa’nın demiryolunda olduğu gibi havayolu taşımacılığından da yararlanamamasının 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP hükümetlerinin büyük ayıp olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Daha önce de Yenişehir Havaalanı önünde bir basın açıklaması yaparak, AKP Hükümetini ve AKP’nin yereldeki yönetimlerini Yenişehir Havaalanı’nın canlandırılması yönünde çaba harcamaya davet etmiştik. O günden buyana olumlu bir gelişme göremedik. Bursa’dan yapılmakta olan Muş, Erzurum ve Trabzon uçuşlarına Gaziantep ve Diyarbakır hatlarının da eklenmesi talebi dile getirilirken, Anadolu Jet’in yaptığı açıklamaya göre tam tersi oldu ve Yenişehir Havaalanı’na yapılan seferler 2 Nisan itibariyle durdurulacağı duyuruldu. Devlet politikası olarak bazı hatların sefer sayılarının azaltılmasını anlayabiliriz. AKP iktidarları döneminde iyi yönetilemeyen THY ve Anadolu Jet’in Rus havayolu şirketleri uçamayacağı için yeni hatlara ilave seferler koymasını da anlayabiliriz. Ancak bunu yaparken, yerel ihtiyaçların tamamen görmezden gelinmesini ve tüm seferlerin iptal edilmesini anlayamayız. THY’nin bu planlamaları yaparken kendi gücü ve potansiyelini göz önüne alarak tutmasını ve buna göre planlamalar yapmasını beklerdik.”

KÜTAHYA ZAFER HAVAALANI’NDAN SEFERLER SÜRÜYOR

Yenişehir Havaalanı atıl tutulurken, Sabiha Gökçen Havaalanı’na Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her gün karşılıklı 25 otobüs seferi yaptığını hatırlatan Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sabiha Gökçen’i ön plana alıp Bursa Yenişehir Havaalanı’nı arka plana iten AKP iktidarı, yandaş şirkete verdiği Kütahya-Afyon Zafer Havaalanı’na ise çevredeki 3 kentin toplam nüfusundan daha fazla yolcu garantisi sağlıyor. 2020 yılında Zafer Havaalanı'ndan 1 milyon 279 bin yolcu garantisi veriliyor ama gerçekleşen sadece 5 bin yolcu. 2021’de AKP iktidarı hızını alamadı ve garantiyi 1 milyon 317 bin 733 kişiye çıkardı. Gerçekleşen rakam yine komedi. Bunların tamamı kötü yönetimin sonucudur. Bugün görüyoruz ki, Yenişehir’den uçuşlar 2 Nisan itibarıyla durduruluyor. Online sistemlerden kontrol ettik, Zafer Havaalanı’ndan uçuşlar sürüyor ve 5 Nisan için bilet alınabiliyor. Doluluk oranının çok yüksek olduğu Yenişehir’den Muş, Erzurum, Trabzon seferleri durduruluyor, yolcu sayısı yüzde 5’i bile bulmayan Zafer Havaalanından devam ediyor. Bu nasıl bir planlamadır anlamak mümkün değil. Aslında bunun anlamı açıktır, AKP hükümeti lime lime dökülüyor, Türkiye’yi yönetemiyor.”

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları