loading
close
SON DAKİKALAR

CHP işçilerin sorunlarını Meclis'e taşıyor

CHP işçilerin sorunlarını Meclis'e taşıyor
Tarih: 11.02.2012 - 19:25
Kategori: Siyaset

CHP, taşeron işçilerinin sorunlarının belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, başta eğitim ve sağlık iş kolu olmak üzere, belediyelerden KİT’lere kadar bir çok alanda, ağır şartlarda, iş güvenliği olmadan taşeron işçi çalıştırıldığı belirtildi.

Gerekçede, taşeron istihdamının, kamu ve özel sektörde hızla yaygınlaştığı, değişik iş kollarında yaklaşık 3 milyon taşeron işçi çalıştığının tahmin edildiği kaydedildi.

Taşeron işçilerin, işgücü maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle pirim, ikramiye, sosyal haklar gibi yan ödemelerden mahrum bırakıldığı ifade edilen gerekçede, İş Kanunu’na göre taşeronluğun uzmanlık gerektiren alanlarda yerine getirilmesi gerekirken, maliyetlerin düşürülmesi amacıyla uygulandığı savunuldu. Gerekçede, şöyle denildi:

"Türkiye’de taşeronda çalışanların güvenilir bir geleceğe sahip olması, işten çıkarılma korkusu yaşamamaları ve eşit işe eşit ücret kapsamında gelir elde edebilmeleri için taşeron işçiliğin tamamen ortadan kaldırılması ve işgücü maliyetlerini düşürecek yeni bir sistemin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bugün değişik iş kollarında çalışmakta olan taşeron işçiler, genelde örgütsüz olmaları nedeniyle haklarını arayamamaktadır. Taşeronda çalışan herkesin, insanlık onuruna yakışır bir yaşam ile adil ve elverişli bir ücret alma ve çalışma hakkına sahip olması gerekmektedir."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları