loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Rize İl Başkanlığı: 2021 yılı yaş çay alım fiyatı 5 TL olmalıdır

CHP Rize İl Başkanlığı: 2021 yılı yaş çay alım fiyatı 5 TL olmalıdır
Tarih: 17.05.2021 - 16:03
Kategori: Gündem

CHP Rize İl Başkanlığı, yaş çay alım fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "2021 yılı yaş çay alım fiyatı 4.65 TL, destekleme fiyatı 0,35 kuruş, toplamda 5 TL olmalıdır. Destekleme bedelleri her sezon sonunu takip eden 2-3 ay içinde ödenmelidir" açıklamasında bulundu.

CHP Rize İl Başkanlığı yaş çay alım fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "2021 yılı yaş çay alım fiyatı 5 TL olmalıdır" denildi.

 CHP Rize İl Başkanlığı'nın açıklaması şöyle:
"Yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilerek özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapması yasaklanmalı. 2021 yılı yaş çay alım fiyatı 4,65 TL,    destekleme primi 35 kuruş olmak üzere toplam 5 TL olmalıdır.

2021 yaş çay sezonu 17 Mayıs 2021 tarihi itibariyle açılmış olacak. Gelenekseldir, 2021 yılı yaş çay sezonu çay üreticilerine hayırlı olsun. Hayırlı olsun sözünü söylemek gelenektir. Ama gerçek öyle midir? Gerçekten hayırlı olacak mı? Gelin çay kanununu birlikte çıkaralım dedik, kimse yanaşmadı?
Çay kanununu çıkaramıyoruz o zaman var olan çay kanununda değişiklik yapalım, çayda taban fiyat uygulamasına geçilsin ve özel sektör açıklanacak olan taban fiyatın altında alım yapamasın, dedik. Bu açıklama üzerine kanun teklifi verdik. Mecliste AKP ve MHP oylarıyla bu kanun teklifimiz reddedildi.
İşin ilginç yanı, çay kanununu birlikte çıkaralım ve çayda taban fiyat uygulamasına geçilsin kanun teklifimize Rize’deki STK’lar destek vermedi.
Şimdi çay sezonu başlıyor gene aynı sorunlar yaşanacak gene kota kontenjan ve düşük fiyattan alımlar devam edecek. Yani çay üreticisinin mağduriyeti devam edecektir.
Bunda en önemli pay ise Rize’deki STK’ların olacaktır. Çünkü çok açık ve net söylemiş olmamıza rağmen bu konuda ortak bir çalışma yapılması çağrımıza  destek vermediler ve aksine olmaması için uğraştılar.
Çay kanunu ve çayda taban fiyat uygulaması konusunda ortak bir tavır geliştirmeyen STK’ların İkizdere'deki taş ocağı konusunda ortak bir tavır geliştirmesi de ilginç bir durumdur. Bu konuyu sürekli gündeme getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 Yaş çay alım fiyatı destekleme primi ile birlikte 5 TL olmalıdır.

2021 yılı yaş çay alım fiyatı 4.65 TL, destekleme fiyatı 0,35 kuruş, toplamda 5 TL olmalıdır.
2021 yılı ilk dört ayına göre yıllık  ÜFE (Üretici Fiyatları Resmi Enflasyonu) tarafından % 35,17 olarak açıklanmıştır. Buna göre sadece enflasyon oranı üzerinde zam yapılırsa yaş çay alım fiyatı 4.42 TL olmaktadır. Bu rakamı realize edersek  2021 yılı yaş çay alım fiyatının 4,65 TL olması gerekmektedir.

2016 yılından beri destekleme fiyatlarına zam yapılmamaktadır. Bu nedenle sadece enflasyon (ÜFE) oranlarında zam yapılırsa destekleme fiyatının 35 kuruş olması gerekmektedir.
Her iki rakamı topladığımızda yaş çay alım fiyatı rakamının destekle birlikte 5 TL. olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Ayrıca,
1-    Destekleme bedelleri her sezon sonunu takip eden 2-3 ay içinde ödenmelidir.
2-    Gübre destek bedeli dönüm başına en az 75 TL/KG olabilmelidir.
3-    Üreticilere promosyon bedelleri ödenmelidir.
4-    Çaykur, Varlık Fonundan hemen çıkarılmalıdır.
5-    Çay kanunu çıkana kadar vatandaşın mağdur olmaması için Yaş Çay da taban fiyat uygulamasına geçilmesini sağlayan ve özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapmasını yasaklayan kanun değişikliği gerçekleştirilmelidir. AKP ve MHP, partimizin meclise vermiş olduğu kanun değişiklik teklifini reddetti ama onlar getirsinler biz kabul edeceğiz.
6-    Ekrem Yüce, Çaykur Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmelidir.
7-    Kaçırılan çay kanunu tasarısı halkın önüne getirilmeli ve tartışıldıktan sonra herkesin görüşü ile hazırlanıp kabulü ile yasalaştırılmalıdır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları