loading
close
SON DAKİKALAR

CHP RTÜK Temsilcisi İlhan Taşçı: Kanunsuz şekilde RTÜK toplantısından çıkarılmam nedeniyle katılmadığım gündem maddelerinde alınan kararlar da sakat hale geldi

CHP RTÜK Temsilcisi İlhan Taşçı: Kanunsuz şekilde RTÜK toplantısından çıkarılmam nedeniyle katılmadığım gündem maddelerinde alınan kararlar da sakat hale geldi
Tarih: 20.07.2022 - 09:43
Kategori: Gündem

CHP RTÜK Temsilcisi İlhan Taşçı; RTÜK toplantısından çıkarılma kararına karşı açtığım davada Ankara 3. İdare Mahkemesi; RTÜK Başkan ve üyelerinin böyle bir yetkisi olmadığına oybirliğiyle karar verdi.

CHP kontenjanından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi (RTÜK) Üyesi İlhan Taşçı, haksız çıkarıldığı bir toplantıyı mahkemeye taşımıştı. Taşçı sosyal medya hesaplarından kazandığı davanın ayrıntılarını paylaştı;

"Orman yangını haberlerine sansür talimatını kamuoyuna açıklamamı bahane ederek, ihsas-ı rey gerekçesiyle RTÜK toplantısından çıkarılma kararına karşı açtığım davada Ankara 3. İdare Mahkemesi; RTÜK Başkan ve üyelerinin böyle bir yetkisi olmadığına oybirliğiyle karar verdi.

Mahkeme kararından çıkan en önemli sonuç; TBMM Genel Kurulunda seçilen RTÜK üyesinin, kurum işleyişi ve kurumun faaliyet alanına giren konularda, kanunda öngörülen istinaslar hariç, özgürce ve hiçbir baskıya maruz kalmadan kamuyu aydınlatma görevinin engellenemeyeceğidir.

Kanunsuz şekilde RTÜK toplantısından çıkarılmam nedeniyle katılmadığım gündem maddelerinde alınan kararlar da sakat hale geldi. Yangınları haberleştiren ve bu nedenle RTÜK cezalandırdığı kanallara verilen cezalar da şekli eksiklik nedeniyle hukuka aykırı hale gelmiştir.

Mücadele basın özgürlüğüne karşı değil; yangın ve ona neden olan ihmaller zincirine karşı yapılmalıdır. Basın denetim görevini ceza korkusu yaşamadan yerine getirebilmelidir. Bu hukuki mücadelede yanımda olan avukatlarım @GokhanTeksen ve @ozzlemgunel e sonsuz teşekkürler."

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları