loading
close
SON DAKİKALAR

CHP sözcüsü Faik Öztrak; 'Enflasyonun değil, milletimizin beli kırıldı'

CHP sözcüsü Faik Öztrak; 'Enflasyonun değil, milletimizin beli kırıldı'
Tarih: 07.02.2022 - 22:41
Kategori: Siyaset

CHP Sözcüsü Öztrak, CHP MYK açıklamasında; CHP iktidarında yeni bir sürdürülebilir kalkınma programını uygulamaya başlayacaklarını belirterek, milleti enflasyon canavarından kurtaracak adımları hızla atacaklarını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Bugün, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi başladı. Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize, sağlıklı, huzurlu, başarılı bir dönem diliyoruz. Merkez Yönetim Kurulu toplantımız ben aşağı inerken devam ediyordu. Bugün toplantımızın gündeminde; Kaçak Saray sakini ve şürekâsının, milletimize maliyeti her gün biraz daha ağırlaşan, beceriksizliği ve kifayetsizliği vardı.

ZAM DEĞİL ZULÜM

Ülkemiz bu liyakatsiz ellerde, yönetilmiyor, oradan oraya savruluyor. “Türkiye’nin Gül Diyarı” Isparta ilimize, dört gün süreyle elektrik veremediler. Gerekçesini milletimize açıklayamadıkları fahiş zamlarla adeta zulme dönüşen elektrik faturaları milletimizi çarpıyor. Dolar artıyor, akaryakıt fiyatları artıyor. Dolar düşüyor, akaryakıt fiyatları yine artıyor. Sebze ve meyve fiyatları arşı alaya çıktı. Vatandaş pazara gidemez oldu. Pazarcı tezgâhını açamıyor. Vatandaşımız ucuz ekmek kuyruklarında, geceleri mehtap seyreder hale geldi. Mutfaklarımızdaki boş tencerelerin tangırtısı ise artık Fizan’dan duyulur oldu. Kaçak Saray, enflasyon canavarını besleyip büyütüyor. Hayat pahalılığı milletimizi ezip geçiyor.

AYA GİDECEKLERDİ, DÖRT GÜN ISPARTA’YA GİDEMEDİLER

Peygamberimiz; “Emanet ehline verilmediğinde, kıyameti bekle” buyurmuş. Kaçak Sarayın şahsım yönetiminde geçen, 3 yıl 6 ay 28 gün boyunca bu gerçeği her gün yaşayarak gördük. Milletimize kıyameti, yaşarken gösterdiler. 2022 Türkiye’sinde, Suriye’deki İdlib’e kesintisiz elektrik verenler, 450 bin nüfuslu Isparta’mıza, dört gün elektrik veremediler. Bu ülkenin on binlerce köyüne elektrik götüren rahmetli Demirel’in memleketinde dört gün elektriği kestiler. “Aya gideceğiz” diye hava atanlar, dört gün boyunca Isparta’ya gidemedi. İdlib’e yaptıkları bahçeli villaları incelemek için Suriye’ye kadar giden Atanmış İçişleri Bakanı, rahmetli Demirel’in memleketi Isparta’ya gidemedi.

ISPARTA KADERİNE TERK EDİLDİ

Genel Başkan Yardımcılarımız Ahmet Akın, Gülizar Biçer Karaca ve milletvekili arkadaşlarımız bölgedeydi. Ama İstanbul’a İçişleri ve Ulaştırma Bakanlarını apar topar gönderenler, Isparta’ya nedense dört gün boyunca tek bir bakan bile göndermedi. İstanbul’da, MOBESE kameralarına hemen ulaşan troller, Isparta’da ortada hiç görünmedi. Isparta kaderine terk edildi.

BAKAN 4 GÜN SONRA YUMUŞAK İNİŞ YAPTI

Yurt dışında olan Enerji Bakanı dört gün sonra, Isparta’da kara yumuşak iniş yaptı. Bir de üstüne “Hakkınızı helal edin” diyerek, işin içinden sıyrılmaya kalktı. “Sizin zamanınızda mum vardı, gaz lambası vardı” diye, kendilerinden önceki yönetimlere iftira atan, “Elektriği biz getirdik, biz” diye hava atan Kaçak Sarayın sakini, ne dediyse onunla sınandı. Ispartalılar günlerce, muma ve gaz lambasına mahkûm oldu. Evlerde kombiler çalışmadı. Anneler çocuklarını ısıtmak için, ocaklarının dört gözüne de tencereyle su koyup kaynattı. Isparta’da yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç yurttaşlarımız, perişan oldu.

ENERJİ DAĞITIM ÖZELLEŞTİRMELERİNİN ÇİRKİN YÜZÜ

Isparta’da yaşanan bu zulüm, bu kıyamet, yandaşlara rant dağıtmak amacıyla yapılan, enerji dağıtım özelleştirmelerinin çirkin yüzünü de ortaya koydu. Görünen o ki, elektrik dağıtım işini verdikleri şirket, doğru dürüst şebeke iyileştirme yatırımlarını yapmamış. TEDAŞ da bunları denetlememiş. Göz yummuş… Pek çok köyde ve mahallede, ağaçtan yapılmış iptidai elektrik direkleri yoğun kar yağışı nedeniyle devrilmiş. Ispartalı bir vatandaşımızın söylediği sözler, yaşananları özetliyor: “Büyük bir sıkıntı içindeyiz. İnsanın zoruna giden şey şu; böyle liyakatsiz, beceriksiz insanların yönetiminde olmak; hakikaten gücümüze gidiyor.”

KOMŞU TAZMİN ETTİ, BİZİMKİLER GÖZ BOYUYOR

Ispartalıların yaşadığı bu mağduriyette, dağıtım şirketinin ve devlet şirketinin sorumlulukları hemen tespit edilmelidir. Fahiş faturaları vatandaşa göndermekten utanmayanlar, Ispartalıların zararlarını derhal tazmin etmelidirler. Komşumuz Yunanistan’daki, otoyol işleten özel şirketin karda yolları açamaması nedeniyle, hükümetin araç başına 2 bin Avro tazminat ödemeye mahkum etmesi önemlidir. Bunu vatandaşının hakkına, hukukuna saygı duyan bir hükümet yapar. İstanbul’da yandaşların işlettiği Kuzey Marmara Otoyolu’nda, çoluk çocuk yüzlerce vatandaşımız mahsur kaldı. Bizimkiler ne yaptı? Geçiş ücretlerini iade ederek göz boyamaya kalktı. Milletin aklıyla adeta alay etti. Bunun aynısını Isparta’da yapmayın.

KORONA’DAN GÖREVDEN ALMALAR HANGİ TEPELERE ÇIKAR BELLİ OLMAZ

Diyoruz ama bir de bakıyoruz, bu sefer de fatura, korona geçirdiği gerekçesiyle, şehrin valisine kesilmiş. Isparta’da elektrik dağıtımını bu şirkete şehrin Valisi mi verdi? Buradan uyarıyım, bu korona geçirme gerekçesiyle görevden almalar bir başlarsa bu yolun ucu nerelere çıkar, hangi tepelere çıkar o belli olmaz… Demedi demeyin.

ZARARLAR TAZMİN EDİLMELİ

Tekrarlıyorum. Isparta’da yaşanan elektrik kesintisinde, sorumluluğu olanlar, bunun bedelini mutlaka ödemek zorundadır. Kesilen elektrikleri nedeniyle, Ispartalıların uğradıkları zararlar, kuruşuna kadar mutlaka tazmin edilmelidir.

ENFLASYONUN DEĞİL, MİLLETİN BELİNİ KIRDI

Devlet yönetiminde, liyakatsizliğin ve cehaletin ağır faturasını maalesef milletimiz ödüyor. Bunu hep beraber yaşıyoruz… Erdoğan geçtiğimiz 4 Ağustos’ta çıktı: “Enflasyon noktasında, Ağustos'u geride bıraktığımızda düşüşü göreceğiz. Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur. Bunu da özellikle buradan sinyalini, belli bir yerlere vermiş oluyorum. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Artık biz düşük enflasyona inşallah geçeceğiz” dedi. Dedikten sonra ne oldu? Erdoğan bu sözleri söylediğinde, Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 19, tüketici enflasyonu da yüzde 19,3 idi. Bugün Merkez Bankası politika faizini yüzde 14’e indirdi. Tüketici enflasyonu, makyajlı TÜİK rakamlarıyla dahi yüzde 48,7’ye fırladı. Erdoğan Ağustos’tan bu yana, enflasyonun değil ama… Milletimizin belini kırdı.

TABELA FAİZİ 5 PUAN İNDİ ENFLASYON 30 PUAN ARTTI

“Dış ticaret fazlası vererek enflasyonu düşüreceğiz” diye pazarlanan bu safsatalar yine tutmadı. Bu sefer, Ocak ayında tarihimizin en yüksek dış ticaret açığını verdik. “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatasını ispat için, 84 milyon üzerinde uygulanan bu acı deneyin, faturası çok ama çok ağır oldu. Ama milleti perişan edenler hala akıllanmadılar… Aynı safsatalar hala ağızlarda. Kaçak Sarayın sakini, hiç sıkılmadan, 29 Ocak tarihinde Giresun’da çıktı: “Faizi indiriyoruz, enflasyon daha da düşecek” deyiverdi. “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatasının mucidi, tabela faizini 5 puan düşürterek, enflasyonu 30 puan artırdığının farkında değil. Enflasyonun arşa çıktığının farkında değil hala millete “Enflasyon daha da düşecek” diyor. Ya sayı saymasını bilmiyor. Ya da milletin aklıyla alay ediyor.

KILAVUZU KARGA OLANIN

Bir de Atalarımızın güzel bir sözü var. “Kılavuzu karga olanın, burnu çöplükten kurtulmazmış.” Erdoğan’ın Finans Ofisi’nin başına atadığı Profesör, “Ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum” demişti. Ocak enflasyonu bırakın eksiyi, iki haneli rakamlara ulaştı. 1988 yılı Ocak ayından sonra, tarihimizdeki en yüksek Ocak ayı enflasyonu, bu yıl gerçekleşti. Yine Erdoğan’ın yeni atadığı Nebati Bakan, önce “Enflasyon Ocak’ta pik yapar” dedi. Sonra “Enflasyon Nisan’da yüzde 50’nin altında pik yapar” dedi. Ama bakan farkında değil. Şubat ayında tüketici fiyatları yüzde 1,8 artsa, enflasyon yüzde 50’yi aşacak. Ya da Nebati Bakan yeni TÜİK Başkanının, enflasyonu yüzde 50’nin altında tutacağından herhalde oldukça emin.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE TSUNAMİ GELİYOR

Kaldı ki enflasyonda “turpun büyüğü heybede.” Üretici enflasyonu yüzde 93,5 olmuş, yüzde 100’e dayanmış. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark 45 puan. Tarihimizde üretici fiyatlarıyla, tüketici fiyatları arasındaki makas hiç bu kadar açılmadı. Bunu ilk defa yaşıyoruz. Üretici fiyatlarından tüketiciye doğru, korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor. Ama anlaşılan Nebati Bakan bunları görmüyor. Bu tsunaminin hayat pahalılığı olup, milleti ezmesini önleyecek hiç bir şeyde yapmıyor. Ama tam tersine enflasyonu, hayat pahalılığını azdıracak, her şeyi yapıyorlar.

İMPARATOR CALİGULA’NIN ATI

Geçtik ülkemizi, dünya siyaset tarihinde liyakatsizliğin, vasatlığın, kifayetsizliğin ve cehaletin, böyle ödüllendirildiği başka bir dönemi bulmak çok zor. Adeta atını Senato’ya konsül atayan, Roma İmparatoru Caligula’nın dönemini yaşıyoruz. Başımız hiç dertten kurtulmuyor. Kaçak Sarayın liyakatsiz mukimleri milletimizi perişan ediyor.

Z KUŞAĞINI ENFLASYON CANAVARIYLA TANIŞTIRDI

Oysa Erdoğan 20 yıl önce iş başı yaptığında, kucağına yüzde 29 enflasyon ve enflasyonun belini kıran, dünyanın güvendiği bir program verilmişti. Ama Şahsım Yönetimi, bu geçiş programını tahkim edeceğine, enflasyonu bitiren, büyümeyi sağlayan, istihdamı artıran, çapaları, kuralları, kurumları, teker teker yok etti. Ve 20 yıl sonra, “Z Kuşağı” dediğimiz pırıl pırıl gençlerimizi de, enflasyon canavarıyla tanıştırma başarısını gösterdi. Test kitaplarının fiyatları almış başını gitmiş. Çocuklarımızın Manga okuması, çizgi roman okuması, roman okuması lüks olmuş…

RAKİPLERİMİZ ZİMBABVE, SURİNAM, SURİYE

“2023’te en yüksek gelire sahip, 10 ekonomi arasına gireceğiz” diyerek, milletten yıllarca oy isteyip durdular. Bunu 2011’de Seçim Beyannamelerine yazdılar, 2013’te 10. Kalkınma Planı’na yazdılar. Ama şimdi 2023’e bir yıl kala, Türkiye’yi en yüksek gelire sahip, 20 ekonomi liginden de düşürdüler. En yüksek enflasyona sahip 10 ülke arasına sokmayı becerdiler. Artık beraberce anıldığımız ülkeler; Surinam, Zimbabve, Küba, iç savaşın sürdüğü Suriye…

SERACILIĞIN BAŞKENTİ ANTALYA’DA TEZGAH YANIYOR

Ve bugün her evin mutfağında, milletin sofrasında, korkunç bir yangın var. Son bir yılda: Patlıcan yüzde 166, margarin yüzde 127, salatalık yüzde 111, nohut yüzde 108, çarliston biber yüzde 102 zam gördü. Tencereyi kaynatmak için kullanılan tüp gaz yüzde 104 zam gelmiş. Bunlar da TÜİK’in makyajlı rakamları… Market raflarında, pazar tezgâhlarında tablo çok daha vahim… Seracılığın başkenti Antalya’da, pazar tezgâhında satılan domatesin kilosu 25 lira, patlıcanın kilosu 40 lira, ıspanağın kilosu 15 lira, brokolinin kilosu 20 lira… Millet Erdoğan Şahsım Yönetimi yüzünden, pazar tezgâhlarına, market raflarına küsmüş halde…

MİLLET FATURA MAĞDURU OLDU

Söylemiştim pazarcı tezgâh açamıyor. Marketçi buzdolaplarını iade ediyor. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt faturaları, milletimizi çarpıyor, perişan ediyor. Milletimiz Erdoğan Şahsım Hükümeti elinde, “Fatura mağduru” oldu. Türkiye’nin dört bir yanından feryatlar yükseliyor. Ağrı Doğubayazıt’ta, Muğla’da, Eskişehir’de, Bursa’da, Ankara’da, Mardin Kızıltepe’de, elektrik ve doğalgaz faturalarını alan, protesto için “Yandım Allah” diye var gücüyle bağırıyor. Milletimiz artık sokaklara dökülüyor. 2001 krizinde kasa fırlatan esnafımız, bugün elektrik sobasını fırlatıyor. Ama kaçak sarayda oturanlar milleti unutmuş. Sesini duymuyor halini görmüyor.

İNSAFINIZ KURUSUN! BU FATURALAR NASIL FIRLADI?

Milletimizin elektrik faturaları sağanak olup, partimize yağmaya başladı. Fatura mağduru olmuş, İstanbul Bahçelievler’den küçük bir esnafımız, bu faturaları göndermiş. “Mağduruz. Derdimizi lütfen gündeme getirin” demiş. Esnafımızın sesine ses olmak boynumuzun borcu… 3 Ocak tarihli şu faturada, 697 kilovatsaat tüketim olduğu yazıyor. Bedeli 934 lira 40 kuruş. Bir ay sonra gelen 2 Şubat tarihli bu faturada da, tüketim 698 kilovatsaat. Yani bir kilovatsaat daha fazla. Hemen hemen bir ay öncesiyle aynı. Peki, bunun bedeli ne kadar 1.913 lira 80 kuruş. Yani kilovatsaat fatura elektrik kullanımı artmış gelen zam, gelen yük bir ay önceki faturanın iki katından fazla. İnsafınız kurusun. Esnafımızın elektrik faturası, 934 liradan 1.913 liraya neden, nasıl fırladı? Çıksın birileri de bir izah etsin. 40 bin lira, 45 bin lira elektrik faturası gelen esnafımız var… 20 yıldır AK Parti’ye oy vermiş Şanlıurfalı bir esnafımız, lokantasına 42 bin liralık elektrik faturası gelince, “Bunun izahı olamaz. Başkanım bilesin, hayat yaşanmaz hale geldi” diyerek, Kaçak Saray sakinine feryat ediyor.

KAÇAK SARAYIN FATURALARINI AÇIKLAYIN

Tekrar söylüyoruz; elektrik fiyatlarını niçin, neden, hangi gerekçeyle bu kadar arttırdınız? Çıkın bunu milletimize bir anlatın. Açıkça ifade edelim: Bu yapılanın adı zam falan değil, zulüm. Zulümle abat olmaya kalkanın da akıbeti berbat olur. Bugün pek çok esnafımız, sattığı ürüne zam yaptığı için, müşterisinden özür dileyen mesajları, yazıları vitrininin kapısına asıyor. “Bu fiyatların sorumlusu ben değilim” mesajını veriyor. Esnafımızdaki inceliğin binde birini şimdi Kaçak Saray’daki zat ve onun şürekâsından bekliyoruz. “İtibardan tasarruf olmaz” denerek, Kaçak Saray’da gece gündüz yakılan ampuller için, bu millet ne kadar enerji faturası ödüyor? 1.150 odalı Kaçak Saray kaça ısıtılıyor? Bunları bilmek, milletimizin en doğal hakkıdır… Ne de olsa milletimiz, sadece kendi faturalarını ödemiyor. Ödediği vergilerle Kaçak Sarayın faturalarını da ödüyor.

MİLLET YAŞADIĞINI BİLİYOR

Biz milletin, derdine tercüman olmak için, 81 il ve ilçe binalarımızda, “Saray Sosyetesinin Keyfi Yerinde” diyerek pankart asıyoruz hakaret diyorlar. Bunun neresi hakaret? Isparta karanlığa gömülürken, 1.150 odalı Sarayın ışıklarını cayır cayır yakan, hamam gibi ısıtan siz değil misiniz? Siz ne yaparsanız yapın, milletimiz zaten yaşadığını biliyor. Biz de, milletimizin hakkını hukukunu korumak için, her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Artık şu gerçeği Kaçak Saray sakinleri dışında herkes anladı: Kaçak Saray’ın ampulü söndürülmeden, milletimizin bahtı aydınlanmaz.

BU FATURALARI, AKARYAKIT FİYATLARINI MİLLETE İZAH EDİN

Atalarımızın dediği gibi, “Baht olmayınca başta, ne kuruda biter, ne de yaşta…” Bu milletin başına gelen en büyük bahtsızlık, Kaçak Saray ve onun beslemeleridir. “Kaçak Sarayın ampulü yansın” diyerek, “İtibardan tasarruf olmasın” diyerek, “Yandaşın cebi dolsun” diyerek, vatandaşın cebi boşaltılmaktadır. Milletin akaryakıt faturaları şiştikçe şişiyor. Neden? Bunu da millete izah eden yok. Kaçak sarayın kibirli başının, “Enflasyon kırılacak” dediği, Ağustos ayında 1 dolar, 8 lira 34 kuruştu. 1 litre benzin, aynı tarihte, 7 lira 82 kuruştu. Bir arabanın benzin deposu da, 430 liraya doluyordu. Faizler, Kaçak Sarayın emriyle indirildi. Merkez Bankasının tabela faizleri. Dolar Aralık başında bu günkü seviyelerine geldi. 20 Aralıkta 18 liraları da görmüştü. O tarihte benzinin litresi 11 lira 68 kuruştu. Depo da 642 liraya doluyordu. Bugün Dolar kuru 18 liradan Aralık başındaki seviyelerde, 13,5 lira civarında. Ama buna rağmen, benzinin litresi 14 lira 56 kuruşa çıktı. Neden bir arabanın benzin deposu bugün 800 liraya doluyor? Bunu çıkın millete bir izah edin? Neden Dolar çıkarken de, dolar düşerken de akaryakıta zam üstüne zam yapıyorsunuz? Millete bir anlatın. İşte Salı günü, yani yarın, motorine 86 kuruş, Çarşamba günü de benzine 75 kuruş zam yapılacağını, sektör temsilcileri ifade ediyor. Bu zamlar yapılırsa hem benzinin, hem de motorinin litresi 15 lirayı aşacak… Akaryakıt fiyatlarında yeni bir rekor kırılacak… Peki, soruyorum bu millet, bu zamma, bu zulme daha ne kadar, nasıl dayanacak?

KAMYONCU KONTAK KAPARSA BİR DİLİM EKMEK BULAMAYIZ

Kamyoncu esnaflarımız artık kontak kapatma noktasına geldi. Kamyoncu kontak kapatırsa, evde yiyecek bir dilim ekmek bulamayız. Raflardaki her ürünün fiyatı bir kez daha şaha kalkar. Çiftçilerimiz zaten perişan. Gübre fiyatlarının son bir yılda beşe katlanması yetmezmiş gibi, şimdi bir de ikiye katlanan mazot fiyatları onları ezip geçiyor. Buradan tekrar söylüyoruz, çiftçiye verdiğiniz destekleri, özellikle gübre desteğini derhal arttırın. Gübre desteklerini gecikmeden hemen hatta tüm destekleri hemen ödeyin. Yoksa büyük bir gıda krizi kapımızda… Bunu görün artık.

OCAK’TA ENERJİ ENFLASYONUNDA OECD ŞAMPİYONU OLUYORUZ

Bu yaşadığımız felaketlerin sorumlusu bellidir. Sorumlu, Kaçak Saray ve Şürekâsıdır. Kaçak Saray ve Şürekâsı, millete ABD’deki, Almanya’daki enflasyonu gösterip, “Enflasyon bizden kaynaklanmıyor, dışarıdan” geliyor diyorlar. Ama dün, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) açıkladı. 31 Aralık gecesi Türkiye’de yapılan fahiş enerji zamları hariç, OECD ülkeleri içinde en yüksek enerji enflasyonuna sahip 4. ekonomiyiz. Aralık 2020’den Aralık 2021’e; OECD ülkelerinin tamamında ortalama enerji enflasyonu yüzde 25,6, ABD’de yüzde 29,3, İngiltere’de yüzde 24,5. Hani bizi sürekli kıskanan Almanya var ya orada da yüzde 18,3. Ülkemizde ne kadar? Yüzde 48,8. Bu sıralamayı Ocak verileriyle yaptığımızda, muhtemelen OECD içinde, enerji enflasyon şampiyonluğuna da yükselmiş olacağız.

ENFLASYONUN 12 PUANI DIŞARIDAN, 37 PUANI SARAYDAN

Zaten ülkemizin saygın ekonomistlerinin yaptığı çalışmalar da, ülkemizdeki enflasyonun sadece dörtte birinin, yani 12 puanının, yurtdışı kaynaklı olduğunu, enflasyonda geriye kalan yüzde 37’inin ise, tamamen Kaçak Saray yönetiminin kendi imalatı olduğunu ortaya koyuyor. Kaçak Sarayın liyakatsizliğinin, cehaletinin, kifayetsizliğinin sebep olduğu bu yıkım, milletimizin satın alma gücünü ezip geçiyor.

1.427 LİRALIK ZAMDAN İŞÇİNİN CEBİNE 3 LİRA KALDI

2021’in 1 Ocak tarihinde 2 bin 826 lira olan asgari ücret; bu yılın 1 Ocak tarihinde, yüzde 50 zamla, 4 bin 253 liraya yükseltildi. Ama asgari ücrete yapılan 1.427 liralık zam, daha işçinin cebine girmeden eriyip bitti bile… İşte TÜRK-İŞ açıkladı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı ilk ayda 4 bin 250 liraya çıkmış. Dolayısıyla şu 1.427 liralık zamdan, işçinin cebinde kala kala 3 lira kalmış. Peki, işçilerimiz bu kalan 3 lirayla yılın geri kalanında ne yapacak? Ne yiyip ne içecek? Daha ilk aydan asgari ücret, açlık sınırına eşitlendi.

MEMUR HAZİRAN SONUNA KADAR CEPTEN YİYECEK

Yine memurlarımıza yılın ilk altı ayı içinde yüzde 7,5 zam verdiler. Ama daha Ocak ayının ilk 21 gününde bu zam eridi, gitti. Memur şimdiden hükümetten alacaklı. Memur, Haziran sonuna kadar cepten yiyecek… Emekli derseniz, o da perişan. Elektrik gaz faturalarını ödedikten sonra, evlatlarının eline bakıyor. Onlarda da para yoksa büzülüp kalıyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bu ülkeye yıllarca hizmet eden büyüklerimize, bu sıkıntıyı yaşatanlara yazıklar olsun.

BUNUN ADI ZULÜMDÜR

Kaçak Saray ve sakinlerinin yaptığı son derece açıktır. Fiyatları devlet tarafından belirlenen mallara zam üstüne zam yapıyorlar. Sarayın itibarı, yandaşın, varsılın rahatı için bu zamları kullanıyorlar. İşçinin, memurun, emeklinin satın alma gücü, Kaçak Sarayın sakinleri tarafından, enflasyon canavarına peşkeş çekilmektedir. Bunun adı da zulümdür.

20 ARALIK SONRASI ZAMLARI GERİ ALIN

Kaçak Saray ve Şürekâsının yapması gereken bellidir. Ya 20 Aralık’tan sonra yaptıkları, enerji başta olmak üzere, tüm zamları geri çekecekler. Çünkü millete bunun nedenini de açıklayamıyorlar ya da emekçinin, emeklinin eriyen satın alma gücünü, her ay enflasyon nispetinde telafi edecekler. İşe de, Ocak ayındaki enflasyonun telafisiyle başlayacaklar. Bunları yaparlar mı? Hiç zannetmiyoruz. Çünkü bunların gözleri var, görmez. Kulakları var, duymaz. Kalpleri millete karşı mühürlü. Bunlar milletimizi unutmuş.

Aziz Milletimiz; ama umutsuzluğa kapılmaya gerek yoktur. Ülkemizin enflasyon canavarını geçmişte çok kısa sürede yenilgiye uğratmış, bundan sonrada uğratacak ehil kadroları vardır. Bu kadrolar Cumhuriyet Halk Partisi’ndedir. Bu kadrolar Millet İttifakı’nda mevcuttur. Yapılması gereken ilk iş, Kaçak Sarayın metal yorgunu, liyakatsiz, beceriksiz kadrolarından, ilk sandıkta kurtulmaktır. Sonra, Yeni Kurallar, Yeni Kurumlar, Yeni Kadrolarla, ülkemizde kaybolan güveni yeniden tesis edeceğiz. Yeni bir sürdürülebilir kalkınma programını uygulamaya başlayacağız. Önce enflasyon canavarından bizi kurtaracak adımları hızla atacağız.

Bu çerçevede:

1- İlk iş olarak Merkez Bankası’nın başına liyakatli bir ismi atayacağız. Bankayı siyasetin müdahalesinden kurtaracağız. Bankanın araç bağımsızlığına asla müdahale etmeyeceğiz.

2- Ekonomide “kral değil, kural” olacak. Stratejik Planlama Teşkilatı’nı hızla kuracağız. Başta enflasyon olmak üzere, tüm verilerin saydamlığını, doğruluğunu sağlayacağız.

3- Kamu Özel İşbirliği Projelerinde dövizle belirlenen tarifeleri ve gelir garantilerini, ivedilikle Türk Lirası’na çevireceğiz. Hukuk çerçevesinde, bu projelerin işletme haklarını kamuya geri alacağız. Dövizle iç borçlanmaya son vereceğiz. Bütçemizi ipotek altına alma riski taşıyan, TL Mevduatlara kur garantisini kaldıracağız.

4- Kamu bankaları kaynaklarının yandaşa ve rant projelerine aktarılmasına derhal son vereceğiz. Ziraat Bankası sadece çiftçiye, Halk Bankası da sadece esnafa avantajlı kredi sağlayacak.

5- Dünya standartlarında bir Kamu İhale Yasası’nı çıkaracağız. Hükümetin, ekonominin günlük işleyişine müdahale etmeyeceğinin, güvencesini vereceğiz.

6- Bütçe disiplinini sağlayan mali çapaları yeniden güçlendireceğiz. Gerekirse yeni mali çapaları getireceğiz, kullanacağız. TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Sayıştay denetimini uluslararası standartlara ve kaliteye çıkaracağız.

7- Yüksek teknoloji içeren, Yeşil Mutabakata uyumlu, dijital dönüşümü kolaylaştıracak yatırımları teşvik edeceğiz. Bu çerçevede gelen doğrudan sermaye yatırımlarını destekleyeceğiz. Ülkemizin üretken kapasitesini artıracağız, verimliliği arttıracağız. Enerji arz güvenliğini, temiz ve ucuz enerjiye erişimi sağlayacağız. Bu çerçevede yerli ve yenilenebilir enerjiye öncelik vereceğiz. İthal enerjide tedarikçileri çeşitlendireceğiz.

8- Bütçede yarattığımız imkânları, dar gelirli ve dezavantajlı kesimlerin rahatlatılması için kullanacağız. Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceğiz.

9- Gıdada arz güvenliğini sağlayacak, kendi kendimize yeterliliği gerçekleştirecek, planlama ve çiftçiye destek tedbirlerini alacağız. Sağlık ve ilaçta kendi kendimize yeterli hale gelebilmek için yeni kapasiteleri inşa edeceğiz.

10- Tüm bu adımların en önemlisi olarak, adaleti, hukukun üstünlüğünü, iyi yönetişim ve yargı bağımsızlığını sağlayacak, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Programını”, ortaklarımızla uygulamaya koyacağız.

Tekrarlıyorum: Ülkemizde kral değil kural olacak. Savurganlığı ve israfı önleyeceğiz. Yöneten harcadığı her kuruş verginin hesabını millete verecek. Böylece ülkemize duyulan güveni, en hızlı şekilde tahkim edeceğiz.

Biz ülkemizi rahatlatmak, milletimize yitirdiklerini geri vermek, patinaj yapan ucube rejimin bize kaybettirdiği zamanı, adaletle, üreterek, zenginliği paylaşarak, çevreye sahip çıkarak, ülkeyi borca batırmadan, milleti hayat pahalılığına ezdirmeden telafi etmek ve ülkemizi dünyanın en güçlü on ekonomisi ligine taşımak için hazırız.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Teşekkür ediyorum. Şimdi varsa sorularınızı alabilirim…

Soru- MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin partisinin Kızılcahamam kampındaki kapalı toplantılarda partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olduğu için engel olmadığını, üçüncü dönemde Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini belirttiği iddia edildi. Çıkan haberlerde Bahçeli’nin, “Sabih Kanadoğlu ve benzeri kuşkulu isimlerle ortamı germeye çalışırlarsa üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayız” dediği de ifade edildi. Sizin bu açıklamaya ilişkin bir değerlendirmeniz olabilir mi?

Faik ÖZTRAK- Şimdi Kaçak Saray’daki şahıs ve ortakları bizim sırtımızdan kendilerine siyasi mağduriyet üretmeye çalışmasınlar. Konunun anayasa, yasalar ve hukuk çerçevesinde değerlendirilmesini hukukçular ve yetkili organlar yapacaktır. Memleketin bu kadar sorunu varken Cumhur İttifakı’nın bunu şimdi bu kadar köpürtmesinin anlamı nedir? Erdoğan aday olmazsa hazırda küçük ortak Bahçeli yok mu? Kendilerini hiç üzmesinler ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı her hal ve karda milletin ittifakının adayı olacaktır.

Soru- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüs testinin pozitif çıkmasının ardından HDP milletvekili Hüda Kaya “Dilerim geçmiş olmasın” paylaşımında bulundu. Siz bu paylaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Biz sağlık sorunu yaşayan herkese geçmiş olsun deriz.

Soru- CHP’nin cinsel yönelim ve etnik köken konusundaki dezavantajları yasa değişikliğiyle gidereceği ifade ediliyor. Mevcut anayasamızda ve yasalarımızda dezavantaj yaratan ve değişiklik yapılmasını öngördüğünüz maddeler nelerdir?

Faik ÖZTRAK- Cumhuriyet Halk Partisi tüm yurttaşlarımızın insan hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit fırsatlarla yararlanmasını, her türlü ayrımcılığın engellenmesini en önemli hedeflerinden biri olarak gören bir partidir. İlgili birimlerimiz bu konularda gerekli çalışmaları yürütüyor. Bizim tek bir amacımız var devletin herkese adaletle sahip çıkması.

Soru- AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Ne Kılıçdaroğlu ne diğerleri AK Parti’nin rakibi değil. Bu süreçte en büyük muhalif akım elektrik, doğalgaz, akaryakıt üzerinden şekilleniyor” dedi. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise elektrik, doğalgaz faturalarındaki artış ve enflasyonla ilgili olarak “Sanki ekonomideki bu gelişmeleri muhalefet görüyor da biz görmüyoruz algısı çok haksız bir algıdır” değerlendirmesinde bulundu. Siz bu açıklamaları nasıl değerlendirirsiniz?

Faik ÖZTRAK- Şimdi elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamlarını muhalefet mi yapmış? Şamil Tayyar dili varıp söyleyememiş. Bugün ülkenin içinde bulunduğu halin, bu hayat pahalılığının tek bir sorumlusu kafasındaki bir takım safsatalara göre bu ülkeyi yönetmeye kalkan Kaçak Sarayın sakinidir. Bunu diyememiş. Sorun belli, sebep belli, çözüm belli. Sorunun sebebi olanlar çözümün parçası da olamazlar. Cumhuriyet Halk Partisi ve Genel Başkanımız milletin belini büken hayat pahalılığını çözmeye, milletin sırtından bu yükü almaya kararlıdır.

AK Parti Genel Başkanvekilinin açıklamasıyla ilgili olarak da söyleyeceklerim şudur: Eğer gerçekten vatandaşın halini görüyorsanız gereğini neden yapmıyorsunuz? Hazreti Ali ne güzel demiş “Bir zulme engel olamıyorsanız, onu herkese duyurun”. Vatandaşa yapılan zulmü engellemeye, zulmü duyurmaya çalışan ana muhalefet partisinin afişlerini sudan sebeplerle toplatmayı biliyorsunuz ama bu sorunu çözmeyi neden bilemiyorsunuz? Neden bu işleri çözmeye cesaretiniz yok? Söylüyoruz, yapılacak iş bellidir. Ya bu zamları geri alın ya da her ay bu zamlardan memurun, emeklinin, emekçinin üzerine gelen yükü maaşını, ücretini arttırarak telafi edin.

Soru- Ekonomide ve siyasette sıcak gelişmeler sürerken TBMM yine bu kez de 15 Şubat’a kadar tatile girdi. Meclis’in tatile girmesiyle ilgili bir fikriniz ve bir değerlendirmeniz olacak mı?

Faik ÖZTRAK- Meclis’in tatile girmesi tüm grupların ortak kararıyla danışma kurulunda karara bağlanmış bir husus değildir. AK Parti grubunun vermiş olduğu bir önergeyle gündeme gelmiştir. Biz de, diğer muhalefet partileri de meclisin tatile girmesine ret oyu verdik. Meclis’in tatile girmesi AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmiştir. Bu soru çok doğrudur, yerindedir. Muhatabı da başta talimatı veren Kaçak Saraydır. Milletin bunca sorunu varken sorunun muhatabı saraydan aldıkları talimatla TBMM’yi tatile sokan partilerdir.

Teşekkür ediyorum.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları