loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Sözcüsü Öztrak: Karşımızda 510 milyar liralık bir ciddi sorun var

CHP Sözcüsü Öztrak: Karşımızda 510 milyar liralık bir ciddi sorun var
Tarih: 13.01.2021 - 17:33
Kategori: Siyaset

CHP Parti Sözcüsü Öztrak, "Yeni yıla 150 milyar liralık tahsili gecikmiş alacak ve 360 milyar liralık yakın izlemeye alınmış krediyle girdi. Karşımızda 510 milyar liralık bir ciddi sorun var." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, başkanlığında CHP Ekonomi Masası heyeti, Ankara'nın Polatlı ilçesinde sivil toplum kuruluşları ve oda yöneticileriyle bir araya geldi.

Yeni yılın ilk ziyaretini Polatlı'ya yaptıklarını belirten Öztrak, işsizlik ve büyüme performansı başta olmak üzere bazı ekonomi verilerine ilişkin sunum yaptı.

Türkiye'nin bir buhranda olduğunu, "tek adam rejimi"nin hayata geçtiğini, bu nedenle devlet krizinin hızlandığını belirtn Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Eğer iş bulma umudunu kaybetmiş biri 3 hafta iş aramıyorsa 'ben işsiz saymam' diyor. Bütün dünya yeni süreçte umudunu kaybedenleri de işsizlerin arasına koyuyor. Böyle baktığımızda Türkiye'de işsizlerin sayısı 10 milyonu geçmiş durumda.

Türkiye 2021 yılına 150 milyar liralık tahsili gecikmiş alacak ve 360 milyar liralık yakın izlemeye alınmış krediyle girdi. Karşımızda 510 milyar liralık bir ciddi sorun var. Bu paralar nasıl ödenecek? Bu paralar ödenmediği zaman bankalar ne yapacak? Bu önümüzdeki yılın en önemli konularından biri olacak. Türkiye faizi artırmamak için, doların değeri yükselmesin, liranın değeri dolar karşısında düşmesin diye 8 ayda 128 milyar doları havaya attı. Bu 128 milyar dolardan esnafa, çiftçiye, emekliye, memura giden var mı? Bu 128 milyar dolar öyle uçtu gitti.

Aşı geldi, geliyor. 11 Aralık'ta aşı geldi. 50 milyon doz aşı söyledik. 25 milyon kişi aşı olacak" yönünde sözleri olduğunu hatırlatan Öztrak, "Bugün 3 milyon aşı geldi. Niye geciktik bu kadar? Niye biz bu aşı işini bağlayamadık? Niye biz bu işleri bu kadar kötü yönetiyoruz? Bu ülkenin doktorları bu aşılama ve salgınla mücadele işinde dünyanın en iyi doktorları. Ama adamın elinde aşı olmayınca ne yapsın.

 

 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları