loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Sözcüsü Öztrak'tan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

CHP Sözcüsü Öztrak'tan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
Tarih: 10.01.2022 - 08:08
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı yayımladı.

Faik Öztrak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajında;

"Basın, demokrasilerde etkin denetleme mekanizmalarından biridir ve bu nedenle dünyada “dördüncü kuvvet” olarak nitelenmektedir. 

Buna karşın ülkemizde basın çalışanlarına, mesleklerinin gerektirdiği hakları ve yasal güvenceyi sağlayan 212 Sayılı Kanun’un yayımlanmasının yıl dönümü olan bugün; yazılı, görsel basınımız ve bilhassa yerel basınımız büyük zorluklar içinde çalışmaktadır. Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi 2021” verilerine göre basın özgürlüğü konusunda Avrupa’da sonuncu, dünyada ise 180 ülke içerisinde 153’üncü sıradadır. Ülkemizin bu alandaki rakipleri Kazakistan, Ruanda, Bangladeş gibi ülkelerdir. Gazetecilerin karşı karşıya kaldığı sorunlar, sadece kurum sansürleri ve işten çıkarmalarla sınırlı değildir. Çalışan gazetecilerin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar ve mesleki baskılar, ülkemiz demokrasisi için önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Fakat tüm bu olumsuz koşullara rağmen görevini fedakarca ve cesaretle yerine getiren, yurttaşlarımızın haber alma hakkının hayata geçmesini sağlayan ve gerçeğin peşinde koşan gazeteciler, aynı zamanda demokrasinin savunucularıdır. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, basınımız da rahat bir nefes alacaktır.   

Bu duygu ve düşüncelerle, meslek namusuyla görevini yerine getiren tüm gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” kutluyorum." dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları