loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'den Bakan Özer'e yüz yüze eğitim soruları

CHP'den Bakan Özer'e yüz yüze eğitim soruları
Tarih: 24.08.2021 - 17:03
Kategori: Siyaset

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak yanıtlanması amacıyla verdiği yazılı soru önergesiyle, okulların açılmasına kısa süre kala, okullarda yüz yüze eğitimin sorunsuz işleyişi için...

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak yanıtlanması amacıyla verdiği önergenin gerekçesinde şunları kaydetti:
"Okulların açılmasına kısa sürenin kaldığı şu günlerde, salgının artış eğiliminde olması ailelerin endişesi artırmaktadır. Binlerce öğrencinin eğitim gördüğü, fiziki şartların ve hijyen koşullarının yeterli olmaması nedeniyle yıllardır gündemde olan okulların mevcut koşullarının iyileştirilmesi, okulların salgında bir yayılım aracına dönüşmemesi ve eğitimin yeniden aksamaması açısından oldukça önemlidir. Mevcut durumlarda okullarda derslik eksiği nedeniyle sınıf kapasitesinin üstünde bir öğrenci sayısı ile eğitim verilirken, sosyal mesafenin sağlanması gereken salgın şartlarında öğrencilerin güvenle eğitim görmesi için yapılması gerekenler ise, sağlık örgütleri tarafından aylardır paylaşılmaktadır. Açıklanan bu tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması toplum sağlığı ve eğitim hakkı için son derece önem taşımaktadır."

CHP'li Karabıyık’ın Bakan Özer’e yönelttiği sorular ise şöyle:
1. Ülke genelinde okulların sağlıklı koşullarda açılması için hangi önlemler alınmıştır?
2. Ülke genelinde kaç okul dezenfekte edilmiştir?
3. Dezenfekte çalışmalarının sürekliliği nasıl takip edilecektir?
4. Hijyen koşullarının yetersiz olduğu okulların tespiti yapılmış mıdır?
5. Yapıldı ise bu okulların şartları iyileştirilmiş midir?
6. Sınıf mevcutlarının azaltılması halinde, ikili eğitime geçilmesi gerekecek ve mevcut koşullarda bile yüzbinlerle ifade edilen öğretmen ihtiyacını artıracaktır. Bu durumda yeni öğretmen ataması söz konusu mudur?
7. Normal koşullarda dahi temizlik görevlisi olmayan okullarda yardımcı hizmetli olarak görev yapan kişilerin ücreti ve temizlik malzemelerinin giderleri velilerden toplanan paralarla karşılanırken ekstra önlem alınması gereken bu durumda tüm bu giderler nasıl karşılanacaktır?
8. Okullarda kadrolu olarak çalışan kaç yardımcı hizmetli bulunmaktadır?
9. Tüm okullarda sağlık görevlisi/personeli bulunacak mıdır?
10. Öğrencilere, öğretmenlere ve okullarda görevli personele maske, dezenfektan gibi hijyen malzemesi dağıtımı yapılacak mıdır?
11. Kronik rahatsızlığı olan öğrenciler tespit edilmiş midir?
12. Bu öğrencilerin aşılanması için aileleri ile iletişime geçilmiş midir?
13. Okul servislerinde hangi tedbirler alınmıştır?
14. Kantin ve yemekhanelerde toplu yemek yenilen alanlar için ne gibi tedbirler alınmıştır?

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları