loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'den fındık fiyatlarına tepki; kendi üreticisine tuzak kuran iktidar!

CHP'den fındık fiyatlarına tepki; kendi üreticisine tuzak kuran iktidar!
Tarih: 01.08.2022 - 19:30
Kategori: Gündem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Resmi açıklamaya göre; sivri kalite fındık fiyatı 51, levant kalite fiyatı 52, Giresun kalite fiyatı ise 53 liradır. Yani Erdoğan, Altınordu Meydanı’ndan gerçek fındık fiyatını açıklamaktan korkmuştur.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatlarıyla üreticinin aldatıldığını belirterek, “Fındığın gerçek fiyatı Erdoğan’ın açıkladığı gibi 54 lira değil, 52 liradır. Toprak Mahsulleri Ofisi bugün Erdoğan’ı yalanlamıştır. Erdoğan, Altınordu Meydanı’ndan gerçek fındık fiyatını açıklamaktan korkmuş, üreticinin aklıyla alay etmiştir” dedi. Hizmet bedeli adı altında yapılacak kesintilerle fiyatın 50 lira 90 kuruşa düşebileceğini belirten Torun, “Fındığın dolar bazındaki değerini düşürmek, üreticiye ihanet etmektir, kul hakkı yemektir. O gizli eller, fındık kurtları maalesef üreticinin alın terini çalanlardan da hesap soracağız” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Torun, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

HAYAL KIRIKLIĞI, ALDATMACA

“Karadeniz için çok önemli; 8 milyon insanı ilgilendiren, 500 bin üreticimizin alın terinin karşılığı olan taban fiyatı, cumartesi Ordu’da Erdoğan açıkladı. Ama üretici hayal kırıklığı yaşadı ve bu yıl da umutlarını ertelemek zorunda kaldı. Fındık üreticisi, tarihin en büyük aldatmacasıyla karşı karşıyadır. Erdoğan’ın hafta sonu açıkladığı fiyat, tek kelimeyle siyasi kurnazlıktır. Fındığın gerçek fiyatı Erdoğan’ın açıkladığı gibi 54 lira değildir. Fındık fiyatı ayrı, alan desteği ve gübre desteği ayrı hesaplanır. Destekler düşüldüğünde, bu iktidarın fındığa layık gördüğü rakam 52 liradır.

TMO ERDOĞAN’I YALANLADI

Kaldı ki Toprak Mahsulleri Ofisi bugün bir açıklama yaparak Erdoğan’ı yalanlamıştır. Resmi açıklamaya göre; sivri kalite fındık fiyatı 51, levant kalite fiyatı 52, Giresun kalite fiyatı ise 53 liradır. Yani Erdoğan, Altınordu Meydanı’ndan gerçek fındık fiyatını açıklamaktan korkmuştur. Tüm destekleri de fiyatın üstüne ekleyerek açıkça üreticinin aklıyla alay etmiştir.

TMO DA KESİNTİ YAPACAK

Ayrıca aldığımız bilgilere göre, Toprak Mahsulleri Ofisi, bu düşük fiyatlar üzerinden de bir hizmet bedeli kesintisi yapmayı düşünmektedir. Bu kesinti yapılırsa, Giresun kalite fındık 51 lira 94 kuruşa, levant kalite fındık fiyatı 50 lira 90 kuruşa düşecektir. Buradan uyarıyoruz: Zaten fiyatları kuşa çevirdiniz, bu kesinti yapılırsa ortaya çıkacak durum tam bir rezalet olacaktır.

ÜRETİCİYE İHANET

Açıklanan gerçek fiyat üzerinden bir kesinti yapılmasa dahi 52 liralık fiyat, bugünün döviz kuru ile 2,9 dolara gelmektedir. Bu rakam geçen yılki 3,1 doların da altındadır. Yani fındığın dolar bazında değeri azaltılmıştır. Dünyadaki fındık üretimi düşmüşken, fındığın dolar bazındaki değerini düşürmek, üreticiye ihanet etmektir, kul hakkı yemektir.

GİZLİ ELLERİN FİYATI

Bu fiyat, üreticinin değil gizli ellerin fiyatıdır. Bu fiyat, fındığı dolarla ucuza toplamak isteyen yabancı şirketleri sevindiren bir fiyattır. Biz de, üretici de fındıktan 4 dolar istemiştik. 4 dolar bugünün kuruyla 72 lira. Ancak iktidar, bu rakamdan 20 lira eksik vermiştir. Bu 20 lira kimin cebine girdi, kimler faydalandı. Bunu üreticimiz de biz de biliyoruz. O gizli eller, fındık kurtları maalesef üreticinin alın terini çalanlardan da hesap soracağız. Sadece 2020 yılında sadece bir yabancı fındık şirketine 667 milyon lira teşvik verdiniz. Zaten her yıl fındık üzerinden manipülasyon yaparken bu yabancı firma, yetmedi bir de teşvik verdiniz. Bu ayıp da size yeter. Parayı fındık üreticisinin cebinden kesip birilerinin cebine aktarmak, bu ülkenin üreticisine ihanet etmek demektir.

“KENDİ ÜRETİCİSİNE TUZAK KURAN İKTİDAR”

Bu iktidar da fiyatları manipüle ederek kendi üreticisine tuzak kuran bir iktidardır. Fındıktaki üretim maliyeti geçen yıla göre katbekat artmıştır. Gübre, ilaç, akaryakıt fiyatları, işçi ücretleri 3-5 kat artış göstermesine rağmen, fındık maalesef iki kat bile artmamıştır. Erdoğan açıkladığı fiyatla, ağır maliyetler altında ezilen üreticinin sırtına bir darbe daha vurmuştur. Herkes biliyor ki bu fiyat, zaman içinde, serbest piyasada daha da altında gerçekleşecektir. Kazanan yine yabancı işbirlikçiler olacaktır

“BİR TONUN NAKLİYESİ BİN LİRA”

Bir diğer konu da nakliye ücretleridir. Akaryakıt fiyatları hesaplandığında, bir ton fındığın Toprak Mahsulleri Ofisi’ne nakliyesi 1000 TL civarındadır. Hiç değilse Toprak Mahsulleri Ofisi alım alanlarını artırsın, her ilçeye alım merkezleri kursun da üreticinin bu üstündeki yükü, nakliye ücretini bir nebze olsun azaltsın. Yine biliyorum ki ‘cek, cak’ ile geçireceksiniz, üreticimiz mağdur olacak.

“BU İKTİDAR FINDIK FİYATINI SON KEZ AÇIKLADI”

Şunu biliyoruz ki bu iktidar çiftçiyi ezen, yabancı firmalara çalışan bir iktidar. Üreticisini mağdur eden bir iktidar. Sözümüz sözdür, gitmekte olan bu iktidar, bu yıl fındık fiyatını son kez açıklamıştır. Gelecek yılın fındık fiyatı, Millet İttifakı iktidarı tarafından belirlenecektir. Sadece taban fiyat tartışmasıyla, fındıktaki gerçek sorunlar görmezden gelinmeyecektir. Bu iktidar fındık üreticisinin de tokadını yiyecek ve ilk seçimde gidecektir. İşte o zaman fındık üreticisi alın terinin karşılığını, o bir yıl beklediği, çocuğunun evlilik, düğün, okul parasını çıkarmış olacak. Fındık yabancılara peşkeş çekilmemiş olacaktır. Fındığın sorunlarının da fiyatının da takipçisi olacağız. Fındık kurtlarını ifşa edeceğiz.”

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları