loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'den 'Tanju Özcan' kararı: Uyarılması talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi

CHP'den 'Tanju Özcan' kararı: Uyarılması talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi
Tarih: 06.09.2021 - 15:15
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:
"Yüz yüze eğitim yeniden başladı. Yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz.

Okullar salgın gibi olağanüstü durumlarda en son kapanıp en önce açılması gereken kurumlardır. Türkiye salgında en uzun süre okullarını kapalı tutan ülke. Saray yönetimi turizm ve sanayiden gelecek dövize verdiği önemi çocuklarımıızn geleceğine veremedi. Çok sayıda öğrenci uzaktan eğitime ulaşamadı. Ulaşanlar da bir şey anlamadı. Bir nesil göz göre göre heba olma noktasına geldi. Bu açığı kapatmak için hükümete, eğitimcilere, öğrencilere ve velilere büyük görevler düşüyor.

Vefat eden vatandşalarımızın sayısı geçen yıl bu zamanlarda 50 civarındaydı, bu sayı bugün 300'e dayandı. Böyle bir ortamda okulları açıyoruz. Sınıf mevcutları hala çok kalabalık olan okullar var. İki eğitime geçmek bir seçenek olabilir. Öğretmenlerde 2 doz aşı oranı yüzde 70'lerde. Aşılamadaki gecikmleer yavrularımızın sağlığını tehdit ediyor. Hızlandırmak için teşvik programı uygulanabilir. 

Sınıfları havalandırma başka bir sorun. Kış geliyor. Adana'nın ve Kars'ın kışı bir değil. Bu önlem nasıl işe yarayacak?

Yeterli personel yok. Okullarda hijyen nasıl sağlanacak?

Kronik hastalığı olan çocuklar var. Mutlaka alternatif plan hazırlamak gerekiyor. Tüm veliler bilgilendirilmelidir.

19 yıldır iş başındaki Erdoğan hükümetleri pek çok alanda devletin kurumlarını taammüden çökertti. En çok zarar verdiği alanlardan biri milli vasfını bitirip, kendi siyasetine meze ettiği, vesayet altına aldığı eğitim sistemi oldu. 19 yılda 8 kez bakan değişti. Küçücük çocuklarımızın kafasına kapı vurur gibi vurmaya cüret eden bir anlayış onları ilimle irfanla donatamaz. Çocuklarımızı saç traşı nedeniyle herkesin içinde azarlayan bu anlayış bırakın analitik düşünmeyi öğretmeyi kendisi bunlardan bir şey anlamaz.

Erdoğan hükümetlerinin elinde denetimsiz yurtlarda çocuklarımız yanarak can verdi. Sarayın en çok himayesine mazhar olan vakıflardan birinin yurtlarında çocuklarımız cinsel istismara uğradı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı çıktı 'bir kereden bir şey olmaz' dedi. Gensoru verildi, AK Parti oylarıyla reddedildi. AK Parti'li vekiller tebrik için sıraya girdi. Saray beslemesi vakıfların belediye kasalarına uzanan hortumları yerel seçimlerden sonra kesildi. Saray hükümeti Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden bu vakıfların yurtlarına adrese teslim yardım yönetmeliği çıkardı. Güya puanlama sistemi getirerek belli vakıfları isim vermeden tarif etti. Şimdi bu vakıflara genel bütçeden kaynak aktaracaklar. 

Eğitime ideolojik bir pencereden bakan zihniyetin elinde eğitimin ne hale geldiği ortada. Öğrencilerimiz 37 üyeli OECD ülkeleri içinde öğrencilerimiz akranları arasında okuma becerisinde sondan 6., matematikte sondan 5., fende sondan 8.

Üniversite sınavına başvuran her 10 adaydan 3'ü ilk aşamayı geçemedi. 

Eğitim becerilerinde de sonlardayız. Ama ev genci oranında en baştayız. TÜİK'in makyajlı rakamlarıyla bile üniversite mezunu işsiz sayımız 1 milyon 13 bin kişi. 

Yine OECD verilerine göre 15-29 yaş arasındaki her 10 gençten 3'ü ne okuyor ne çalışıyor. 

Atanamayan yüz binlerce öğretmen kapıda umutla bekliyor. Erdoğan atanamayn öğretmen yok, deyip kapıyı yüzlerine kapıyor.

Almanya'daki bir öğretmen Türkiye'deki öğretmenin 2,5 katını kazanıyor. Sarayın kibirlisi öğretmenlerin parasını en çok artıran biziz, diyor. 

CHP iktidarında bu kronik sorunları çözmeye kararlıyız. 

Bugüne kadar yapılan hataları gördük, başka ülkelerdeki iyi örnekleri inceledik. Gelir gelmez gerekli adımları atacağız. Öğretmenlerimizin 3600 ek gösterme sorununu çözeceğiz. 

Liseden bozma üniversitelerde binlerce öğrenciyi yıllarca okutup, sokaklarda işsiz kalmalarına razı olmayacağız. 

Genel başkanımız gençlere ellerinden çalınan hayalleri vermeye söz verdi. 

CHP iktidarında gençlerimizin teknolojiye ulaşması için her türlü kolaylığı sağlayacağız.

Öğrenim kredisi faizsiz şekilde, işe başladıkların rahatlıkla ödeyecekleri şekilde yapılandıracağız. 

Gençlerimiz başka ülkeleri de görmeli. Bakış açıları, dünya görüşleri genişlemeli. Bunu kolaylaştıracağız. Yurt dışına çıkışlarda pasaport ve ve çıkış harcı almayacağız. 

Kamuya alımlarda zorunlu haller dışında mülakatı kaldıracağız. Sınırlı alanda ise kamera kaydıyla yapılacak. Bunları ilk 6 ayda yapacaklarımız. Devleti bilen kadrolar bizde. Kaynak var. Yeter ki kaynaklar bir avuç faiz lobisi, bir avuç yandaş müteahhit, bir avuç pudracı için değil milletimiz için kullanılsın.

Erdoğan şahsım hükümeti, vefayı, insafı, edebi, adabı eze eze gidiyor. Rize'de insafsızlığın zirvesini gördük. Rize'de köyünü, dağını, taşını korumaya giden herkesi hedef aldı. Bir dikili taşı var mı bunların diyerek bizi eleştirmeye kaldı. 

Çay demek Rize demek. Çayı Karadeniz'le tanıştıran, ilk çay fabrikalarını Rize'de kuran kim? Cumhuriyetin tüm yaptıklarını satıp savdınız, bari eserlerin sahibini yad edin. 

19 yılda sattıklarınız 62 milyar 348 milyon doları buldu. Kendi kendinizi başına geçirdiğiniz Varlık Fonu'na aldığınız kurumlar nereden geliyor?

OVP Resmi Gazete'de yayımlandı. OVP yayınlanması gereken tarihte yayınlandı. Bütçe süreci resmen başladı. OVP'nin seçim sürecini de başlattığı dikkatimizi çekiyor. Gelecek yıllara ait büyüme, işsizlik, enflasyon, işsizlik tahminleri son derece iyimser. OVP sanki Alice'in Harikalar Diyarı kitabı gibi geliyor. 

2 trilyon dolar olması gereken milli gelir 2023'te 925 milyar dolar olacakmış. İlk 10 ekonomi arasına girme hedefi gerçekleşmiyor. İlk 18'deyiz.

2023'te 500 milyar dolar olması gereken ihracat OVP'ye göre 242 milyar dolarda kalacak. 

Yüzde 5 olması gereken işsizlik ise yüzde 11,4 olacak. 

Bu vahim tablonun sorumlusu Erdoğan'dır. Erdoğan sözünü yerine getiremediği için milletimizden özür dilemeli. 2023 hedeflerinden yarı yarıya sapmaya rağmen OVP tahminleri hala çok iyimser. 

Neyi çözdünüz? Milleti batırdığınız borç batağından nasıl çıkaracaksınız?

Ucube vesayet rejimiyle bu büyüme de hayal olmaktan öteye geçmeyecek.

-Bolu Belediye Başkanı'nın bir kadın hemşehrisi hakkında yaptığı yakışıksız açıklamayı kabul edebilmemiz mümkün değil. Ama hatasını anlayarak kamuoyu önünde özür diledi. Yakışıksız açıklamaları nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu'na uyarılması talebiyle sevkine karar verildi.

-(CHP Erzurum il başkanı ile ilgili taciz iddiası) Bu iddiaların üstü kapatılmaz. Kol kırılır yen içinde kalır, denmez. İl başkanının istifası alınmıştır, hukuk ne diyorsa o olacaktır. 

 -(CHP heyetinin Erbil'e gitmesi) CHP devlet prokolünü ve işleyişi bilen bir partidir. Dışişleri Bakanlığı'na da bilgi verdik. Bu OBİT projesi için görüş alışverişi çerçevesi içinde yapılmıştır. Heyetimiz Kerkük yolunda. Türkiye'ye döndüklerinde açıklama yapacaklardır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları