loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Akif Hamzacebi; 'Erdoğan’ı küçük gördüğü 40 bin vergi memurundan özür dilemeye davet ediyorum'

CHP'li Akif Hamzacebi; 'Erdoğan’ı küçük gördüğü 40 bin vergi memurundan özür dilemeye davet ediyorum'
Tarih: 01.04.2022 - 21:24
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Ekonomist Akif Hamzacebi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu ve vergi memurlarını küçümseyen konuşmaları nedeniyle özür dilemeye davet etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ekonomist Akif Hamzacebi yaptığı açıklamada;

"Erdoğan “Ben ekonomistim, Kılıçdaroğlu vergi memuru” demiş. Erdoğan doları düşürmek için 128 milyar $ sattı ama dolar 5,47 TL’den 7 43’TL’ye çıktı. Eylül 2021’de de 8,30 TL olan $ bugün 14,70 TL. Ekonominin “e”sini bile bilseydi bunlar olmazdı.

Ayrıca Erdoğan’a bir kaç sözüm var. Ben onun küçümsediği vergi memurlarının bağlı olduğu Gelirler Genel Müdürlüğünde 3,5 yıl Genel Müdür olarak görev yaptım. Hepsi değerlidir. Senin övündüğün bütçe sonuçları küçümsediğin o memurların topladıkları vergiler sayesinde gerçekleşiyor.

Son sözlerim de şunlar. Kemal Kılıçdaroğlu Gelirler Genel Müdürlüğünde başarılı görevlerde bulundu, Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. Madem ekonomist olduğunu iddia ediyorsun niye Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkmıyorsun. Çıkamazsın çünkü ekonomi bilmiyorsun.

Erdoğan’ı Gelir İdaresi Başkanlığının başkanından, taşradaki bütün personeline kadar küçük gördüğü 40.000 vergi memurundan özür dilemeye davet ediyorum." dedi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlamış; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kamu özel iş birliği projelerine ilişkin değerlendirmelerine, "O vergi memuru ama ben ekonomistim, aramızdaki fark bu" yanıtını vermişti.

"Ben ekonomistim"

Az önce aslında kısmen cevapladınız ama şimdi Türkiye’de 2013 Gezi olaylarından beri büyük projelerin muhalefet ve bazı STK’ler tarafından çok ağır bir şekilde eleştirildiğini görüyoruz. Bu Çanakkale 1915 Köprüsü açıldıktan sonra da bu eleştiriler yeniden başladı. Dün CHP Lideri, partisinin grup toplantısında bu projelerin kamu özel sektör eliyle değil de farklı bir yöntemle yapılması önerisinde bulundu ve bu projelerin yapılış tarzının ülkeyi zarara uğrattığına dair bir yorumu oldu. Siz bu projelere gelen eleştirilerin sebebinin sadece yapılma tarzından mı yoksa başka bir sebepten kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz? Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

Yetişemediği üzüme koruk deme meselesi var ya, bununki bu. Varsa alternatifin, alternatifi söyle. Bugün kamu özel anlayışıyla dünyada bu tür yatırımların yapılması en gelişmiş ülkelerde bile var. Yani bugün Amerika bu şekilde 1,5 trilyon dolarlık altyapı üstyapı yatırımının planlamasını yapıyor. Almanya hakeza öyle. Biz milli bütçeye yük olmadan bu işleri nasıl yaparız, onun üzerine gidiyoruz. Biz kalkıp da bu yüklenici firmaya durup dururken, havadan para verecek değiliz ki. Nedir? Sözleşmeye göre burada diyelim ki şu kadar sayıda araç veya yolcu taşındı, taşınmadı; o farkı biz devlet olarak öderiz. Kaldı ki şimdiye kadar da geçiş sayıları garanti edilenin üstünde olmuştur. Buradan niye rahatsız oluyor ki o? Bu yatırımda, devletin cebinden 1 kuruş çıkmıyor. Ama ben çok açık bir şey söyleyeceğim. Hazine’den 1 kuruş para çıkmayan böyle dev yatırımlar için kalkıp da kredi alsanız, bu kredinin faiz hesabını yapın. Bu faiz hesabı acaba nereye varır? Bu faiz hesaplamasını yaptığınız zaman ona, o yıl yapacağınız ödemeyi buluyor mu? Bulmaz. Biz bunların hesaplarını çok yaptık. O vergi memuru. Ama ben ekonomistim. Aramızdaki fark bu. İşim benim bu işlerle geçti. Ama bundan sonra zaten vergi memurluğu da vermezler çünkü SSK’de genel müdürken orayı batırdı. Rahmetli Savaş Ay programında, onun dönemindeki hastanelerin halini göstermişti, o zaman bu işin hesabını ona nasıl sormuştu. O yavrular, insanlar imkansızlıklar sebebiyle o hastanelerde ne hale düşmüştü, o günleri hatırlayalım. 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları