loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Ali Topuz hayatını kaybetti

CHP'li Ali Topuz hayatını kaybetti
Tarih: 15.10.2019 - 09:35
Kategori: Yaşam

CHP eski milletvekili ve eski bakan Ali Topuz, hayatını kaybetti.

CHP eski milletvekili Ali Topuz'un hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ali Topuz geçtiğimiz şubat ayında KKTC'de beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılmıştı. Daha sonra ambulans uçakla İstanbul'a getirlen Topuz'un tedavisi hastanede sürüyordu. 

istanbulgercegi.com ailesi olarak Ali Topuz'a Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. 

Ali Topuz kimdir?

Ali Topuz, 1932 yılında Rize’de doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Nazmiye'dir. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu. İstanbul Belediyesi, İller Bankası ve İstanbul İmar Planlama Müdürlüğü'nde çalıştı. Serbest mimarlık yaptı.

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurt içi ve yurt dışında büyük inşaat projeleri uyguladı.

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneği'nde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı.

Siyasete atılarak CHP İstanbul il başkanlığı görevinde bulundu. İstanbul millet vekilliği (1973 1980), İmar İskân (1974), 37. Hükümet'te İmar ve İskân Bakanlığı, 42. Hükümet'te Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı (1977, 1978-1979) görevlerini yürüttü.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra kesintiye uğrayan siyasi hayatı yeniden başlayınca SODEP'te (daha sonra SHP'ye dönüştü) yer aldı. 1987-1991 arası İstanbul milletvekili olarak görev yaptı. 1992 yılında yeniden CHP'ye geçti. Topuz, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. Ali Topuz evli ve 2 çocuk babasıydı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları