loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Bülbül: Görevi kötüye kullanma suçu işleniyor

CHP'li Bülbül: Görevi kötüye kullanma suçu işleniyor
Tarih: 05.05.2021 - 17:27
Kategori: Siyaset

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, içki satışı nedeniyle hakkında cezai işlem yapılan ve gözaltına alınan esnafla ilgili Süleyman Soylu'nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, polislerin tekel bayilerine kestikleri ceza ve gözaltı işlemlerini Meclis’e taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, “görevi kötüye kullanma” suçu hatırlatması yaptı.

Bülbül önergesinde, “Polislerin tekel bayilere içki satışı yapmayacaklarına dair imzalattığı tebliğ belgesi ve hıfzıssıhha kurullarınca alınan kararlar uyarınca kapanma boyunca içki satış yasağının getirilmesi açık olarak hukuk devletinin ilkelerine aykırıdır. Zira, hak ve özgürlüklere dair sınırlamaların ancak kanunla olmasına karşın bu kural, ülkemizde sürekli olarak ihlal edilmektedir. Düzenlenen son genelge kapsamında da getirilen yasakların hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğu açıktır. Hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde genelgeler ve talimatlarla işlem yapılmayacağı Anayasa’da ve kanunlarda açıkça belirtilmektedir. İçişleri Bakanlığının yaptığı bu işlemler görevi kötüye kullanma suçu doğurmaktadır” dedi.

Bülbül, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Kanun gereği içki satışının ve tüketiminin yasal olduğu, herhangi bir cezai yaptığımı olmadığı bilinmektedir. İçki satışı yapıldığı gerekçesiyle yapılan işlemler hangi kanun hükmüne dayandırılmaktadır?” diyerek şu soruları yönetti.

1) Toplam kaç kişiye içki satışı yaptığı gerekçesiyle işlem yapılmıştır?

2) Toplam kaç kişi içki satışı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştır?

3) Esnafa içki satışı yaptığı gerekçesiyle para cezası kesilmiş midir?

4) Kesilmişse ülke genelinde toplam tutar ne kadardır?

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları