loading
close
SON DAKİKALAR

CHP’li Bülbül: Memleket 9 sene OHAL ile yönetilmiş olacak

CHP’li Bülbül: Memleket 9 sene OHAL ile yönetilmiş olacak
Tarih: 22.07.2021 - 09:36
Kategori: Siyaset

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) konuşan CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, AK Parti iktidarının getirdiği kanun tekliflerinin birbiriyle çeliştiğini iddia etti.

TBMM'de Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerinde söz alan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, OHAL ile yargı reformunun çeliştiğini öne sürdü. OHAL'in 2015'te 6683 sayılı yasayla uygulanmasından bugüne kadar geldiğini belirten Bülbül, "Şimdi üç sene daha ilave ediyorsunuz. Toplam dokuz sene bu memleket OHAL ile yönetilmiş olacak. Daha sonra yargı reformundan, hak arama özgürlüğünün ve ifade özgürlüğünün genişletilmesinden, tutukluluğun sınırlandırılmasından bahsedeceksiniz. Kanunun 11'inci maddesinde gözaltı süresini yüz kırk dört saat ve on iki güne yükseltiyorsunuz. Geçen hafta getirdiğiniz yargı reformunda tutukluğun sınırlandırılmasını, somut delil şartını getirmiştiniz. Büyük bir çelişki” dedi.

“İHRAÇLARLA YİNE AİLELERİ CEZALANDIRACAKSINIZ”

Bülbül, OHAL döneminde ve sonrasında KHK'lıların yaşadığı hak ihlallerine de vurgu yaptı. “Şu anda, yaklaşık 30 bine yakın kişi beraat almış ya da takipsizlik kararı almış, ancak işe iade edilmemiş. Şimdi getirdiğiniz uzatmayla beraber, ihraçlarla yine aileleri cezalandıracaksınız, pasaportlarını elinden alacaksınız, çocuklarının ve ailelerinin telefon dinlemeleriyle tüm haklarını gasbedeceksiniz” diyen Bülbül, şunları kaydetti: “Salman Taş, öğretmendi, iki çocuk babasıydı. 2017'de KHK'den ihraç edildikten sonra kansere yakalandı ve 2019'de vefat etti. Ölümünden iki yıl sonra görevine iade edildi. Profesör Doktor Haluk Savaş, ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanıydı. KHK'yla ihraç edildi, cezaevine düştü, daha sonra suçsuzluğu ispatlanarak beraat etti. Ancak pasaportuna el konulduğu için yurt dışına kanser tedavisine gidemedi. Hayatını kaybetti. Bu yaşamlar ne olacak?“

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları